'Twee dagen lang heb ik dozen vol tissues weg gehuild' ik net zo goed meteen aan het gas kun nen, het leven is geen sprookje. Mijn betoog: met een beetje vinding rijkheid valt er nog zoveel te halen. Maar die instelling - dat het ook je eigen ver antwoordelijkheid is iets van het leven te maken - hebben we in Nederland nog lang niet allemaal. We worden er ook niet in onderwezen. Logisch: voorheen ging iedereen jonger dood. Misschien is het dus een kwestie van educatie." „Zelfs dan. Ik geef lezingen aan demente bejaarden. Pas nog in Groningen. Toen ik aankwam, zaten er drie oudjes. Ik zei: waar is de rest? In bed. Ik zei: ophalen die anderen. Iedereen had vervolgens een fantastisch gezellige middag en veel lol samen. Ook die mevrouw die grotendeels verlamd in haar stoel lag. Ze bewoog op een gegeven moment haar vinger mee op de maat van de muziek. Dat is wat mij be treft de essentie van het bestaan: eruit halen wat erin zit. En de sleutel daartoe is verbetering van onze maffe ouderenzorg. Die is nog steeds veel te veel gericht op de buitenkant, terwijl het puur gaat om aandacht. Kijk iemand in zijn ogen of vraag op de man of vrouw af wat hij of zij wil. Ga eens naast hem of haar zitten. Hugo Borst snapt dat en hij is daar ook goed mee bezig." „Als ik goed ben in mijn kop wel, ja. Lichamelijke achteruitgang is vervelend en lastig, maar minder erg. Ik begin lang zaam uit elkaar te vallen. Loop moeilijk. In mijn schouder viel geen kraakbeen meer te bekennen. Maar ik heb daar wel Paspoort Marie-Janne van Baaren Privé wat aan laten doen. Ik heb - zoals mijn chirurg zei - een mooi, nieuw schouder tje gekregen. Dat ging overigens niet zonder slag of stoot. Jaren heb ik op paracetamol geleefd omdat de slijtage in dat gewricht door artrose en osteoporose toenam. Toen die pijn werkelijk niet meer te harden was, besloot ik dat ik een ingreep wilde. De chirurg vroeg naar mijn leeftijd en zei vervolgens: ik doe het niet. En: u bent te oud, neem maar morfine. Ik was verbijs terd, dacht: wat moet ik nu? Ik bleef die chirurg maar voorhouden: ik werk volop, sta middenin het leven. Hij zei: ik ga even op uw website kijken. Dat trok hem over de streep en toen mocht ik de operatie ondergaan. Het had nut, zei hij. Maar wat is zinvol en wat niet? En op welke leeftijd? En wie bepaalt dat? Ik vind het vreemd, oneerlijk en willekeurig dat zo'n dergelijke selectie bestaat. Net als de kreet 'voltooid leven'. Schandalig eigen lijk. We hebben een maatschappij gecre- eerd die zich ten doel heeft gesteld dat iedereen zo oud mogelijk wordt. Nu ge beurt dat en krijgen we en masse met leeftijdsdiscriminatie en afwijzingen te maken." „Als je bedoelt of ik daar bang voor ben? Nee. Ik ben heel nuchter: op een dag is het afgelopen. Klaar. Ik ben van de relati vering. Niet omdat ik de boel wil weg lachen, het is gewoon mijn instelling. En oké: ook een beetje een verdedigings mechanisme. Mijn moeder deed er zes jaar over om dood te gaan. Ze had bot- kanker en leed helse pijnen. Ik was daar getuige van tussen mijn 12de en mijn 18de. Dat was zwaar en ik moffelde het verdriet erover weg. Pas twintig jaar later heb ik bij een psychiater twee dagen lang dozen vol tissues weg gehuild. Toch blijf ik van de relativering. Af en toe vind ik het best confronterend om te bedenken wat ik straks niet meer ga meemaken in het leven van de klein kinderen. Maar als ik lelietjes-van-dalen zie bloeien, ga ik er nog steeds vanuit dat ik er ook een volgende keer bij ben." „Nee, uiteraard niet. Maar ik kan straks wel weer autorijden, pianospelen en schrijven. En dat zonder pijn. Heel be langrijk ook: ik kan dan redelijk onafhan kelijk door het leven." „Nu, tijdens het revalideren, blijkt hoe cruciaal het is dat je een goed netwerk hebt waarop je kunt terugvallen. Vrien den, familie. Ik heb vijf kinderen, ze komen me halen en brengen, soppen mijn huis, doen boodschappen, verscho nen mijn bed. Het is zoals het hoort, maar ik voel me soms wel bezwaard omdat zij drukke levens leiden. Wat ik om te gieren vind: ze hebben een moederapp aangemaakt waarin ze mijn 'toestand' bespreken. Lees ik ineens: ze had een slechte dag. Dan ga ik er tegenin: 0 dat wist ik niet, ik had helemaal geen slechte dag. Vermakelijk. Maar ik ben na tuurlijk niet voor niets in het Occohofje komen wonen. Ik kan hier zorg inkopen, tegelijkertijd woon ik zelfstandig en we respecteren eikaars privacy. Daarnaast gebeurt er van alles en heb ik aanspraak. Laatst hadden we een gaslek omdat een wegwerker te enthousiast een Amster dammertje de grond in had geslagen. Stonden we met z'n allen buiten op de brug op onze sloffen. Met stokken, kruk ken en rollators. Het leek wel een casting voor Bertolt Brechts Moeder Courage. We zijn daarna de schrik met witte wijn gaan wegspoelen."#! Is er ook nog veel te halen als je fysiek en mentaal al veel hebt moeten inleveren? Zou jij 100 willen worden? Geboren 11 juli 1932 in Zeist. Opleiding Wordt tijdens opleiding tot verpleegkundige toegelaten tot de toneelschool. Carrière Vele jaren was ze werkzaam bij cabaret (Lurelei), toneel en televisie. Columniste Berk schreef zo'n veertig romans en verhalenbundels, waaronder Nooit meer slank, Liefde en haat, De dag dat de mayonaise mislukte, Een blonde rat en Bed vrienden. Verder schreef ze scenario's voor Vrouwenvleugel en De winkel. Single, moeder van vijf kinderen. Ben jij met de dood bezig? Kun je nu met je nieuwe schouder weer handstands doen en radslagen maken? Vind je het vervelend om hulp te moeten inroepen? ARjAN BERK Flip verschijnt op 1 juni. (Uitgeverij Atlas Contact, €15) 121 zaterdag 27 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70