'Met wat vindingrijk heid is er nog zoveel te halen' 4* schoot. Amsterdam en Kalenberg zorgen voor evenwicht in mijn leven." „Ben jij helemaal gek. Waarom zou ik? Ik heb twee huwelijken achter de rug, had daarvoor al vriendjes. Ik heb heel veel van mijn laatste man (componist Ruud Bos, red.) gehouden, ben 31 jaar met hem ge trouwd geweest. Hij was een leuke vader, ook voor de kinderen die ik met mijn eer ste echtgenoot kreeg en we hebben prima samengewerkt. Ik ben daarnaast ongelo felijk boos geweest vanwege zijn buiten echtelijke bezigheden. Maar dat is klaar, over en uit, al vijfentwintig jaar. Gelukkig is onze mooie periode in mijn hoofd in tact gebleven en ben ik niet verzuurd. Kwaad blijven heeft namelijk geen zin, je moet door. Pas nog zaten we samen bij De wereld draait door. Ik zag later onze witte koppen, we leken wel twee grijze oude muppets. Ik ben tevreden als single. Als ik tegen iemand aanloop, zeg ik geen nee. Maar ik ga - evenals Duifje - niet actief op zoek. Ik vind dat ook zo'n cliché dat ik een vent zou moeten hebben, dat mijn leven als single niet compleet genoeg zou zijn. Waarom zou ik koste wat kost weer een relatie willen? Herhaling is meestal min der dan het origineel. Soms zeg ik tegen mezelf: wil je dan alles? En: de hoofdprijs heb je al gehad. Bovendien kan ik nu heerlijk mijn eigen gang gaan. Ik val niemand lastig met mijn merkwaardige ritme." „Mijn indeling hangt af van mijn werk. Of ik stukken moet schrijven of aan een boek bezig ben. Soms geef ik lezingen in het land en ga ik op pad. Door die bezig heden ben ik regelmatig zo moe dat ik om kwart voor 8 's avonds al lig te pitten. Want ja: ik ben ook de jongste niet meer. Vervolgens schrik ik wakker om half 1 's nachts en ga achter mijn laptop zitten tot ik weer indommel of tot het stuk af is. Rond een uur of 6 's ochtends begint de dag met een zacht eitje en een geroos terde boterham. Ik slaap nogal gefrag menteerd, zou je kunnen zeggen." „Schrijven vult mijn leven. Ik heb in middels ontdekt - en ik probeer dat leef tijdgenoten ook voor te houden - dat de kunst van het ouder worden, samen hangt met de vraag: wat vind ik nog leuk om te doen? En wat drijft je nog? Want op een gegeven moment ben je zo oud dat je geen belangrijke rol meer speelt in het leven van je kinderen. Ik word gedoogd. Liefdevol, maar toch.Zo van: o god, het is Moederdag, we moeten nog iets met haar. In die zin is het noodzake lijk dat ik actief blijf, waardoor ik mezelf niet overbodig of eenzaam voel. Of ik het nu leuk vind of niet: mijn leven krimpt, net zoals ikzelf. Sinds ik gevallen ben, mag ik niet meer fietsen. En door die schouder valt bewegen ook zwaarder. De beperkingen komen daar door in zicht. Interesse in bijvoorbeeld de kleinkinderen of de buren en levens lust houden mij gaande. Anders zou y V i»1/ Voor altijd samen In haar nieuwe boek verplaatst Marjan Berk zich in iemand die de as van haar man in een cocktailshaker met zich mee draagt. Ben jij op zoek naar een man? Hoe ziet jouw dag er dan uit? Je bent bijna 85, waarom blijf je zo fanatiek aan het werk? magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69