en afspraak maken met Marjan Berk (84) blijkt een oefening in geduld. De schrijf ster en columniste ontpopt zich niet alleen als een spraakwaterval, maar bombardeert haar gehoor zonder enige waarschuwing direct met alles wat haar bezighoudt. Op licht ironische toon en vol zelfspot, haar handelsmerk. Zo wil zij bij dit interview niet als 'kromme dwerg' worden gefotografeerd: ze is immers een opiniemaker voor haar generatie, zegt ze strijdvaardig. Direct daarna recenseert zij de voorkeur van de nieuwe Franse presi dent Emmanuel Macron voor zijn 25 jaar oudere geliefde: zo leuk, maar in mediter rane omstreken is een relatie met een vrouw op leeftijd veel gewoner. Tussen door komen ook haar gymnastiekoefe ningen nog aan bod. Ze moet trainen vanwege een splinternieuwe schouder, waardoor ze nu al een maand met haar arm in een mitella loopt. Dan peinst zij hardop: „Dwaal ik soms af?" Een week later toont de schrijfster, die getutoyeerd wil worden, glunderend haar inmiddels twaalfde Amsterdamse onder komen. Een pied-a-terre en ontsnap pingsroute uit het wel erg overzichtelijke Overijsselse gehucht Kalenberg, waar haar andere huis staat. Een jaar bewoont ze nu een miniappartement, na een jaar te hebben gebivakkeerd in het stofzuiger- hok van het Occohofje. Dat was oor spronkelijk bestemd voor de opvang van maagden en weduwen. „Maagden zijn er waarschijnlijk niet, oude vrouwen des te meer. Dat heb je met zo'n oudewijven- overschot. Mijn kamer stinkt toch niet naar oud wijf? Dat zou ik zo erg vinden." Wijzend op de chaotische stapels kran ten, schriften vol aantekeningen en boe ken: „Ik bivakkeer hier voor werk, ben geen echt huishouden begonnen. Ik leef als een student. Mijn wasgoed neem ik om de zoveel dagen mee naar Kalenberg. En koken betekent lof in de koekenpan, brie erbij, deksel erop en pssjjjjjjttt, een heerlijk gesmolten maaltijd. Ik varieer weieens met spinazie. Of ik koop verse sushi bij de Albert Heijn. That's it. Dan zit ik op de rand van mijn bed te dineren. Ik had op mijn 26ste al de verantwoordelijk heid voor drie kinderen. Misschien haal ik daarom nu mijn studententijd in." Aanleiding voor de ontmoeting met Marjan Berk - single, vijf kinderen, acht kleinkinderen - is haar nieuwe boek. Zou het haar 38ste zijn? Of 41ste? Ze weet het zelf niet meer, vindt dat ook weinig interessant. Flip is een tragikomische roman over twee vriendinnen en weduwen op leef tijd. De een, Rika, heeft haar rouw afge bouwd en jaagt opnieuw de liefde na. De ander, Duifje, kan niet loslaten: zij sleept haar overleden echtgenoot in een cock tailshaker overal mee naartoe. Ook als zij vanuit haar dorp afreist naar de stad waarnaar ze constant hunkert, Amster dam. Vriendschap, loyaliteit, verraad en eenzaamheid vormen belangrijke thema's in het verhaal dat Berk een para bel van haar leven noemt. „Nee, dat zou belachelijk zijn. Dat is geen optie. Kalenberg kan ik niet loslaten, daar woon ik al tientallen jaren en ik ben ver groeid met alle tweehonderd inwoners. Maar er gebeurt weinig tot niks, behalve het lokale. En iedereen let op elkaar: als ik boodschappen ga doen, weet het halve dorp bij wijze van spreken hoeveel tijd ik ermee kwijt ben. Het wordt nog net niet geklokt. Amsterdam staat voor mijn werk en voor reuring. Hoewel dat ook niet altijd een lolletje is, in mijn eentje. Op een terrasje aan het Rembrandtplein werd onlangs zowat de stoel onder me vandaan gerukt en verdwenen de andere stoelen en de tafel, omdat 'ik toch maar alleen was'. Zat ik daar met loeihete koffie op Waarom vertrekje niet gewoon uit Kalenberg? 101 zaterdag 27 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68