WEER EVEN THUIS 1 r 19 Carlos de Jonge was negen maanden toen hij met zijn iets oudere broer Marco werd geadopteerd: „Vanuit het weeshuis in Leiden verhuisden we naar Heinkenszand." Op zijn zestiende verjaar dag zat er tussen de post een envelop. Er kwam een biljet van vijftig gulden uit. En een an sichtkaart: 'Hartelijk gefeliciteerd, Thomas. Van je echte moeder.' „Dat schoot helemaal verkeerd", vertelt Carlos de Jonge (50). „Alle verhoudingen leken compleet zoek. Mijn zakgeld in die tijd was zo'n 2,50 per week, dus de attentie betekende een godsvermogen. Sinds mijn broer en ik ter adoptie waren aangeboden, heette ik Carlos, vanwege mijn don kere uiterlijk. Bovendien had ik al een moeder." En al heeft hij vorig jaar, precies twee weken voor het overlijden van zijn biologische moe der voor het eerst intensief en goed contact met haar gehad, indertijd was hij koppig en wilde hij niets met haar te maken hebben. Het kinderloze echtpaar Rinus en Sanny de Jonge, dat zich over zijn broer en hem ontfermde, dreef dro gisterij annex parfumeriezaak De Twee Leeuwen in de Dorpsstraat 78 in Heinkenszand, recht tegenover de Kerkdreef, waar de toegangsweg naar de kerk en de begraafplaats wordt ge flankeerd door hoge pilaren waarop trotse leeuwen prijken. „Ondanks al les hebben we een mooie jeugd ge had", zegt Carlos. „Nu ik zelf drie op groeiende kinderen heb, weet ik dat zoiets helemaal niet vanzelfsprekend is." Hij wijst naar de winkel. „Onze pleegouders werkten hard. Zes dagen per week. Koopavond op vrijdag. We woonden erachter. Het pand is breed en diep; negen slaapkamers, waar soms ook stagiairs van Staatsbosbe heer als kostgangers een plekje von den. In de tuin erachter, met water putten, groentenbedden, fruitbo men, bessen- en bramenstruiken, speelden we verstoppertje met onze vriendjes, neefjes en nichtjes. Soms was je elkaar een hele tijd kwijt." Tij dens de jaarlijkse amateurwieler ronde hing hij uit het linkerboven raam. „Een VIP-locatie. Ik genoot van alles wat met sport en krachtmetin gen te maken had." Carlos was vijfjaar toen zijn pleegvader op 41-jarige leeftijd stierf. „Een hartinfarct in een tijdperk waar de telefoonnummers uit drie cijfers bestonden, we van reanimatie geen verstand hadden en de dokter net een bevalling begeleidde en bij ons te laat kwam." Hij herinnert zich hoe hij de vol gende ochtend op school vertelde dat papa dood was en de juf hem maande onmiddellijk op te houden met die rare verhalen. Ook ziet hij nog voor zich hoe zijn vader lag opgebaard in de winkel, er dagenlang mensen langs de kist trokken en hij met zijn vriendje Theo ging kijken. „We daag- den elkaar uit hem aan te raken." De begrafenis was op een warme juni dag. De kist werd gedragen door le den van de winkeliersvereniging, tussen de twee leeuwen door. En alle bloemen geurden. „Moeder runde de zaak daarna nog tien jaar in haar eentje. Ze had het al tijd heel druk, en wij maakten het haar in onze puberteit niet echt mak kelijk." Met een op de bazaar gewon nen luchtbuks schoot hij telkens vanuit de tuin de lamp in de lan taarnpaal in de Dorpsstraat stuk. „Die werd dus wekelijks vervangen." In de decembermaand was De Twee Leeuwen een officieel vuur werkverkooppunt. Vanuit omrin gende dorpen stond men in de rij. „Wat we niet verkochten, moest te rug naar de leverancier. Maar Marco en ik drukten het achterover en sta ken het in het voorjaar af. Dan was het rennen om uit handen van de po litie te blijven." In die jaren deed hij steeds minder aan school, was bijna dag en nacht op het voetbalveld te vinden. „Ik miste een schop onder mijn kont. Een schouderklopje. Mijn vader." Door de steun van zijn moe der heeft hij toch zijn diploma's ge haald. Voor zijn eigen kinderen pro beerde hij er, zeker toen ze jong wa ren, altijd te zijn. „Als ze van een schoolreisje terugkwamen, wachtte ik met mijn vrouw tussen de andere ouders. En wanneer de bus de straat indraaide, sprongen de tranen in mijn ogen." Sinds mijn broer en ik ter adoptie waren aangeboden, heette ik Carlos, vanwege mijn donkere uiterlijk - Carlos de Jonge zaterdag 27 mei 2017 GO Ondanks alles mooie jeugd Jacoline Vlaander Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. T Van links naar rechts: Carlos, Marco en neefje Gerhard op de Kerkdreef, Koninginnedag 1971. A Carlos de Jonge voor de voormalige dro gisterij De Twee Leeuwen, in Heinkenszand. FOTO MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55