M ^^3/2/2/2/3/2/2/2/2/2/ )/2/2/3/2/? 13 Waar een klein land groot in kan zijn, dat gevoel heb ik er wel bij De beroemde ketting is overigens nog wel een verhaal apart beroemde ketting is overigens nog wel een verhaal apart. Volgens de overleve ring wordt die door een Hollands schip kapot gevaren. Peter Zuijdgeest, be schrijver van leven en werk van Otto de Vooght (1632-1669), probeert al vele ja ren dat verhaal naar het rijk der fabelen te verwijzen. De Vooght was op de tocht naar Chatham 'vlootfiscaal', een soort officier van justitie ter zee. Hij hield een journaal bij, waarin hij heet van de naald schreef: „Aldaar hadden de Engelsen een klein batterijtje gemaakt, waarvandaan zij met zes a zeven stukken op onsflankeerden; doch wij daarvan meester geworden zijnde, maakten de ket- tings los en schoten dezelve aan stukken." Met andere woorden: de ketting werd niet kapot gevaren, maar losgemaakt aan de wal. Nazaat De Ruyter de Wildt, tevens voorzitter van de naar zijn beroemde voorvader genoemde stichting, vertelt dat er in het kader van de Tocht naar Chatham een sloeproeiwedstrijd wordt gehouden. De finishlijn is een uit de 3d- printer gerolde ketting, die op de rivier drijft. Er doen Nederlandse mariniers aan mee. Aan Engelse zijde zijn er in elk geval drie 'burgersloepen' van de partij. Of er Engelse mariniers komen opda gen, is volgens De Ruyter de Wildt net als 350 jaar geleden nog onzeker. ZATERDAG 17 JUNI ZATERDAG10T/M ZATERDAG 17 JUNI gen te horen: Engeland is een bevriende natie, we zitten - toen nog wel - samen in Europa. Dus we moeten geen vijan delijkheden van vroeger oprakelen. Dat er sprake was van Nederlandse koudwatervrees, ontdekte De Ruyter de Wildt toen hij ongeveer tweeënhalfjaar geleden in Engeland was. Daar bleken ze al een heel eind gevorderd te zijn met de planning van de herdenking van wat ze hun most glorious defeat noemen. Meest glorieus, omdat de nederlaag bij Chatham de aanzet gaf tot de bouw van een supermoderne vloot, die Engeland heerser op de wereldzeeën maakte. Tsja. Als de Engelsen zelf van 8 tot 18 juni 2017 een groots festijn opzetten op en langs de Medway, dan willen we in Nederland ook wel. Er werden snel ZONDAG 11 JUNI DINSDAG 13 JUNI plannen gemaakt voor exposities in het Rijksmuseum en het Scheepvaartmu seum in Amsterdam. Zo begon het bal letje te rollen. En krijgen we ook in Zee land met de 350-jarige Tocht naar Chat ham te maken. Spectaculair zelfs, met de De Ruyter Memorial Zeiltocht: op dinsdag 13 juni tussen 6.00 en 12.00 uur vertrekt vanuit de vissershaven van Vlissingen een vloot van negentig kustzeilers naar Chatham. Nog voor de zeilvloot is verzameld en van wal steekt, opent het mu- ZEEum in Vlissingen op The Raid on the River Medway Chatham 1667 vrijdag 2 juni een tentoonstelling, waarin de heroïsche aanval op de En gelse vlootbasis wordt verbeeld. Dit evenement past volgens Pol Verbeeck, museaal coördinator en collectiebeheer der, in het streven om meer en meer een Michiel de Ruytermuseum te wor den. Kaarten van de aanval op de En gelse vlootbasis; een animatiefilm van het Rijksmuseum Amsterdam; scheepsmodellen van De Zeven Provin ciën - het vlaggenschip van De Ruyter - en de Walcheren; een kaartkwartet met de hoofdrolspelers van toen en nog veel meer. Op de tentoonstelling zijn ook vijf re producties van schilderijen te zien van de maritieme schilder Jan de Quelery in Vlissingen. Hij is sinds tien jaar in de ban van i7e-eeuwse oorlogsschepen. Het begon allemaal met het Michiel de Ruyterjaar in 2007. De Quelery kreeg opdracht voor die herdenking een schil derij te maken van de Vierdaagse Zee slag in 1666. Dat hangt nu in de Michiel de Ruyterkamer van de Admiraliteit in Den Helder. Waar die opdracht toe leidde, is te zien in het monumentale boekwerk dat tijdens de opening van de expositie in het muZEEum wordt ge presenteerd: het van Engelse teksten voorziene kunstboek Canons and Sail, waarin nog even afgezien van de studies en details ruim negentig scheepspor- tretten en zeeslagen zijn opgenomen. „Oorlog is natuurlijk verschrikkelijk", zegt De Quelery, „maar die mannen vochten wel voor het vaderland. Waar een klein land groot in kan zijn, dat ge voel heb ik er wel bij." De expositie in het muZEEum ver wijst met een afbeelding naar het strip boek De Tocht naar Chatham, dat enkele weken geleden verscheen. In dat boek geeft Arthur Scheijde aan het eind een historische toelichting op gebeurtenis sen in het boek. Scheijde verdiept zich al enkele jaren in het leven van de in Vlissingen gebo ren zeeheld. Twee jaar geleden publiceerde hij In de naam van De "Ruyter, over diens Zeeuwse jaren. De Tocht naar Chatham heeft hij gedetailleerd in zijn hoofd zit ten: de vernietiging van fort Sheer- ness, het afzinken van Engelse schepen, de branders waarmee Engelse schepen werden vernie tigd, het overvaren van de ket ting die bij Gillingham, het keerpunt bij Upnor Castle. De zaterdag 27 mei 2017 GO Medway inflames: historische taferelen en vuurwerk bij Upnor Castle, Nederlandse week op het terrein van het Dockyard Museum bij Chatham. De Stichting De Ruyter brengt een herdenkings- munt uit in twee versies: verguld en gekleurd. En daarnaast postzegels, stickers, T-shirts en hoody's met de tekst Medway: been there, seen it, got the flagship'. 7f Kathedraal van Roches- \i Negentig kustzeilers ten inhuldiging van de """t vertrekken vanuit eerste burgemeester van Vlissingen naar Chatham, de nieuw gevormde gemeente Medway. -Jan de Quelery, schilder Jan de Quelery schilderde de Ne derlandse vloot ter hoogte van Upnor Castle (uiterst rechts). Met het oog op het gevaar van stran den in de nauwe vaarweg, besloot De Ruyter niet verder te zeilen. De Quelery beeldt de schepen af op het moment, dat ze draaien op het beginnende ebtij. Van links naar rechts zien we de Agatha, de Mary, de Utrecht en de Groningen. Tus sen de Mary en de Utrecht ligt een brander. Tussen de Utrecht en de Groningen is de toren van Roches ter zichtbaar. Rechts van de Gro ningen gaat de Royal Oak in vlam men op. Sloepen met mariniers (voorgrond) gidsen de schepen langs de ondieptes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49