./3/3/2/2/2/c 12 WEE REPORTAGE SLAG OP DE MEDWAY De tocht naar Chatham in juni 1667 was een huzarenstukje. De mooiste overwinning ooit, zeggen we in Nederland. In Engeland draaien ze het om: onze meest glorieuze nederlaag. In elk geval een herdenking waard. zaterdag 27 mei 2017 Jan van Damme et de hartelijke groeten van admiraal Michiel de Ruyter. Onder zijn lei ding voer een Hollands- Zeeuwse vloot op 19 juni 1667 de Medway op. Een jaar eerder had den de Engelsen bij Vlieland honderden Hollandse koopvaardijschepen in brand gestoken. Dat vroeg om een antwoord. De Hollanders voeren de Medway op, ze omzeilden zandbanken en blokkades van afgezonken schepen. Zelfs de fa meuze bij Gillingham over de rivier ge spannen ketting kon de drieste mannen van De Ruyter geen halt toeroepen. Niet minder dan drie grote en tien kleinere oorlogsbodems van de Engelsen werden in brand gestoken. En na tuurlijk was er de kers op de taart: het vlaggenschip de Royal Charles werd op sleeptouw genomen naar de Republiek. De spiegelver- siering van Engelands trots is nog altijd te zien in het Rijksmuseum in Amsterdam. Hoog aan de wand in de zaal waar Michiel de scepter zwaait. We zitten nu precies 350 jaar later. Frits de Ruyter de Wildt, de twaalfde generatie di recte nazaat van de ad miraal, zag in dat jubi leum een mooie aan leiding voor een in drukwekkende her denking. Vijfjaar geleden wilde hij beginnen met de voorbereidingen. Doe maar niet, kreeg hij in Ne derlandse krin- VRIJDAG2 JUNI Opening expositie '350 jaar Tocht naar Chatham' in het muZEEum in Vlissingen. Tevens: presentatie van het boek 'Canons and Sail 17th Century' van maritiem schilder Jan de Ouelery. DONDERDAG8JUNI Sail in met historische schepen op de Medway bij Londen: officiële opening van de Chatham-herdenking in Engeland. De Engelsen hanteerden destijds de Juliaanse kalender, in de Republiek was de Gregoriaanse kalender al gemeengoed. Voor de herdenking houden de Engelsen vast aan de data van toen. In Nederland zou de datum van het opvaren van de Medway eigenlijk 19 juni zijn. Bij Upnor Castle wordt een saluut gebracht aan Prins Maurits. ZATERDAG10JUNI Roeiwedstrijd tussen Nederlanders en Engelsen op de Medway. De finish is een drijvende ketting. GO Chatham was voor iedereen glorieus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48