s 'Bied kinderen gratis dna-test' 1 3 ZAADDONOR JAN KARBAAT Yuri Weseman (40) en Wendy Nendels zijn in de jaren 70 in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis verwekt. Inderdaad, door toenmalig directeur Jan Karbaat. Ik zeurde altijd dat ik een zusje wilde. Nu heb ik er wel erg veel Onlangs bleek dat Karbaat, die vo rige maand overleed, in zijn sper makliniek Bijdorp vrouwen heeft geïnsemineerd met zijn eigen zaad. Zeker 19 donorkinderen uit de Fiom KID-DNA Databank hebben een dna-match met Kar- baats wettige zoon. Minstens drie van deze 'Karbaat-kinderen' zijn verwekt met hulp van een sper madonor in het Zuiderziekenhuis (nu Maasstad), waar Karbaat 15 jaar medisch directeur was. Mo gelijk gaat het om nog veel meer kinderen. Tussen 1973 en 1978 zijn in het ziekenhuis 659 vrouwen geïnsemineerd met donorzaad, blijkt uit een artikel in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde (1980). Daaruit zijn 338 donorkin deren geboren. W Karbaat 'hielp' vrouwen ook als ziekenhuisdirecteur met zijn eigen zaad Karbaat zag dit werk als een 'hobby', zei hij in 1981 in het Rot terdams Nieuwsblad. Collega's vonden het 'onethisch' en 'onfris'. „Sommige personeelsleden walg den ervan. Er was er een die me 'die vent met zijn naaiclubje' noemde", aldus Karbaat. Eind 1979 nam hij ontslag na een conflict met specialisten. Hij opende MC Bijdorp, waar hij sjoemelde met donorzaad en -ge gevens, en gebruikte ook zijn ei gen sperma om vrouwen te hel pen. „We gaan uitzoeken wat de mogelijke betrokkenheid is van het Zuiderziekenhuis", zegt een woordvoerder van Maasstad. „De informatie is nog te mager. Werkte hij destijds ook als privé- arts? Dat moeten we uitzoeken." STICHTING DONORKIND lak nadat Yuri We seman twee jaar ge leden hoorde dat zijn vader een sper madonor is, ver schijnt de film Delivery Man op tv. Daarin komt de hoofdrolspe ler erachter dat zijn twintig jaar oude spermadonaties hem liefst 533 kinderen hebben opgeleverd. Inmiddels waant Yuri zich op deze filmset. Dinsdag kreeg hij bericht van Fiom, centrum voor afstam- mingsvragen, dat hij achttien broers en zussen heeft. Allen zijn kinderen van Jan Karbaat, de omstreden dokter die de sper makliniek Bijdorp runde in Ba- rendrecht. De match, waar sommigen al vele jaren op wachtten, maakt nog meer duidelijk: Karbaat heeft veel meer vrouwen geïnse mineerd met zijn eigen zaad dan gedacht. Hij deed dit al in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam, het huidige Maasstad, waar hij tussen 1965 en t98o medisch di recteur was. Yuri Weseman werd hier in 1976 geboren. „Sodeju", is Yuri's eerste reac tie na het belletje van Fiom. Daarna volgt opluchting. De veertiger uit Hengelo dacht dat hij afstamde van de 'superdonor' van Bijdorp, een Surinaamse au tist die zeker tientallen donor kinderen heeft. „Grappig genoeg was ik opgelucht dat ik niet van die man afstam. Anderen waren juist opgelucht dat ze niet af stammen van een gewetenloos monster, zoals Karbaat wordt ge noemd. Natuurlijk heeft hij mis bruik gemaakt van het vertrou wen van veel vrouwen. Hij heeft hun verkeerde informatie gege ven. Maar uit een oude docu mentaire waarin hij vertelt wat hij doet, maak ik op dat hij vrou wen wilde helpen. Hij zag het als een sport vrouwen die al jaren een kinderwens hadden zo snel mogelijk zwanger te maken." Misschien, mijmert hij hardop, leed zijn verwekker ook aan grootheidswaanzin. „In de trant van 'ik heb prachtig dna'. Het is niet gezond als je zo denkt, maar ik wil hem er niet op afwijzen." Schoft Zijn halfzus Wendy Nendels (37), ook verwekt in het Zuider ziekenhuis, is kwaad. „Karbaat is een vieze, vuile schoft. Ik heb heel mijn leven een identiteits probleem gehad en hij had dui delijkheid kunnen verschaffen." De zoon van Karbaat die zijn dna afstond aan Fiom, is ze dankbaar. „Uit de grond van mijn hart: dankjewel." Yuri is verdrietig dat zijn bio logische va der onlangs is overleden. „Ik zal hem dus nooit kunnen ontmoeten." Hij ziet 'enorm' uit naar een familiebij eenkomst, binnenkort. In de whatsappgroep 'broers en zus sen' waar acht donorkinderen el kaar het hemd van het lijf vra gen, zijn al heel wat gelijkenissen ontdekt. „We hebben bijvoor beeld bijna allemaal één han gend ooglid." Hij grinnikt. On der de zussen wordt ook gedis cussieerd over de cupmaat, die bij de één groter is uitgevallen dan bij de ander. Lachend: „Too much information, heb ik ge stuurd. Maken jullie een aparte groepsapp voor de zusjes?" Yuri denkt dat hij misschien wel honderden broers en zussen heeft, aangezien Karbaat als jon geman ook als arts werkte in het buitenland. „Het zou kunnen dat ik broers en zussen heb die al in de 60 zijn." Bovendien heeft de kliniek van Karbaat jarenlang zaad aan ziekenhuizen gedo neerd. „Aangezien er een tekort was aan spermadonoren, acht ik de kans heel groot dat het ook van hem afkomstig was. Straks blijk ik echt 533 broers en zussen te hebben, zoals in Delivery Man. Dat is wel gek, ja." Droogjes: „Ik heb mijn ouders altijd aan hun kop gezeurd dat ik een zusje wilde. Nu heb ik er wel erg veel." zaterdag 27 mei 2017 Spermaschandaal breidt uit Het schandaal rond Jan Kar- baat neemt grote vormen aan. De spermadokter heeft ook in de jaren 70 als directeur van het Zuiderziekenhuis in Rotter dam bij vrouwen kinderen ver wekt met zijn eigen zaad. Dat blijkt uit onderzoek door deze krant. Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee Rotterdam Stichting Donorkind wil een groot onder zoek naar de praktij ken van Jan Karbaat, nu blijkt dat hij ook al in de jaren 70 vrouwen insemineerde met zijn eigen zaad. Het do norzaad uit Karbaats kliniek Bijdorp is bo vendien vaak doorver kocht aan Nederland se ziekenhuizen en kli nieken, en zelfs geëx porteerd naar het bui tenland. „Deze arts stond goed aange schreven, hij was geen gekkie. Dat maakt het allemaal nog zorgelij ker. Ik durf niet eens te schatten hoe groot de omvang is", zegt voorzitter Ties van der Meer. Een groep donorkin deren probeert via de rechter een dna-test af te dwingen. Ze wil len weten of ze af stammen van Karbaat. Vrijdag is de uitspraak. Stichting Donorkind vindt dat de overheid alle donorkinderen via Fiom een gratis dna- onderzoek moet aan bieden. „Mannen als Karbaat hebben hier fors aan verdiend, maar tegen donorkin deren zeggen we: be taal zelf maar, terwijl het ook gaat om hun medische veiligheid." 'Grappig genoeg ben ik opgelucht' Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee Rotterdam V A Yuri Weseman: „Straks blijk ik echt 533 broers en zussen te hebben." FOTO VINCENT JANNINK —Yuri Weseman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3