Beetje samen en beetje apart Met de rolstoel in de strandrolstoel Inspectie onderzoekt psychologiepraktijk Vestrock 2 Vorig jaar werden in Zeeland 3.459 kinderen geboren. Het aantal jongens en meisjes is lang niet in alle gemeenten gelijk verdeeld. GEBOORTECIJFERS JONGEN/MEISJEA Commentaar In de verhouding tussen Nederland en Groot-Brittannië gebeurt iets vreemds. Beide landen lopen warm voor de herdenking van de Tocht naar Chatham. Voor Nederland is dat de roemruchte overwinning van Michiel de Ruyter op de Engelse vloot, misschien wel de grootste zege in onze maritieme geschiedenis. Voor de Britten is Chatham hun 'most glorious defeat'. De neder laag was de opmaat naar een ongekend sterke nieuwe oorlogsvloot: Rule Britannia! Zo maken beide landen er het beste van. Nederland en Engeland vieren Chatman een beetje samen en een beetje apart. Dat gaat prima. Ondertussen staan de EU-onderhandelaars mede namens Nederland klaar om de Britse regering het vel over de neus te trekken bij de Brexit. Het is logisch dat Brussel opkomt voor de rechten van de EU-burgers die in Engeland wonen. Ook ligt het voor de hand dat de Britten de verplichtingen afkopen die zij in EU- verband zijn aangegaan. Maar verder zouden de onderhandelingen toch vooral gericht moeten zijn op de gezamenlijke toekomst. Brus sel zou er verstandig aan doen de gesprekken te oliën met de belofte van gunstige handelsafspraken. Maar de EU kiest voor de harde lijn, wellicht ingegeven door de naïeve houding van Londen. Toch is het veel beter de irritaties even te negeren ten behoeve van een soepele Brexit. Nederland zou in Brussel voor die zachte lijn moeten plei ten. Een beetje samen en een beetje apart. Wij lijken te vergeten dat Groot-Brittannië ons buurland is. Wel iswaar een buur waar we heel wat oorlogen mee hebben uitgevoch ten, maar toch een zeer waardevolle. Weliswaar een buur met een hard kapitalistisch beleid dat duidelijk onderdoet voor het Rijn landse model, maar dat gebrek is vast niet voor de eeuwigheid. Ne derland mag nooit het buitenste bolwerk worden van het Fort Eu ropa. Dat is te primitief. Beide landen verdienen beter. Nederland mag nooit buitenste bolwerk worden van het Fort Europa De 'scoutcrawler' is te huur bij de strandpost van Stichting Strandex- ploitatie Veere (SSV) onder aan de Boulevard van Schagen. De strand rolstoel kost 30 euro per uur. Dat is ook ongeveer de tijd dat de accu het volhoudt. De scoutcrawler wordt verhuurd door Off Road Solutions uit Oost- kapelle. De huurprijs is aan de hoge kant, maar de investering was dat ook, zegt eigenaar Martijn Koppe- jan van het eenmansbedrijf. Hij hoopt op sponsoren, zodat de prijs omlaag kan. De strandrolstoel wordt nu verhuurd als proef tijdens dit weekeinde en met Pinksteren. Koppejan wil de belangstelling pei len. Bij de SSV zijn meer soorten strandrolstoelen te huur voor uit eenlopende prijzen. Volgens Krijn Brouwer is de belangstelling daar- Mensen hoeven niet over te stappen. Dat is voor sommigen toch lastig voor groot. Ook voor de scoutcrawler ver wacht hij veel interesse. „Omdat mensen in hun eigen rolstoel kun nen blijven zitten en niet hoeven over te stappen. Dat is voor sommi gen toch lastig." ALMANAK De Hulsterse is al een paar jaar vrijwilliger bij Vestrock. In het Vlissingse bedrijf waar ze werkt, maakte ze onlangs re clame voor het festival. Dat ging een tijdje goed. Ze maakte twee collega's warm met mooie ver halen over de gezelligheid en het muziekprogramma. Over Racoon, Jett Rebel, Danny Vera en The Common Linnets had ze het uitgebreid. Juist toen ze goed op dreef was, beging ze een blunder. „Ja, en dan komen ook Kraantje Pappie, Boef en Broederliefde. Maar dat is mis schien meer voor jongere men sen." Ze schrok er zelf ook van. Stadhuis zoekt nieuwe mensen Jubileumconcert vrouwenkoor Quodlibet Herinneringen aan Midzomerfeest MIDDELBURG Buurt knapt tuin van gemeente op Volop blauwe muisjes vorig jaar in Veere. Onder de 215 kinderen die in de gemeente werden geboren, wa ren maar liefst 125 jongens. Dat komt neer op bijna 6 op de 10 bore lingen. Van alle Nederlandse ge meenten met meer dan 200 ge boorten was de blauwe factor al leen in Oude IJsselstreek (Gelder land) en Ooststellingwerf (Fries land) nóg hoger. Hoewel het gaat om een uitschie ter, is het hoge jongensgehalte in Veere niet helemaal toeval, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De afgelo pen tien jaar kwamen er binnen de Veerse gemeentegrenzen 1.057 j°n~ gens bij, tegenover 927 meisjes, of wel ruim 53 procent jongens. In geen enkele andere Zeeuwse gemeente is dat aandeel zo hoog. Goes is een goede tweede, met pre cies 53 procent. Kapelle komt eve neens dicht in de buurt, met ruim 52 procent. Ook daar waren vorig jaar jongensbaby's veruit in de meerderheid: 68, tegenover 52 meisjes. De kans op het ontstaan van een mannelijk of vrouwelijk embryo is precies even groot. Wetenschap pers ontzenuwden enkele jaren ge leden het verhaal dat zaadcellen met het (mannelijke) Y-chromo soom sneller zouden 'zwemmen' dan hun vrouwelijke concurrenten. Toch worden er uiteindelijk (iets) meer jongetjes geboren: in Neder land 51 procent van het aantal baby's. Dat komt doordat tijdens de zwangerschap meer vrouwelijke dan mannelijke embryo's sterven. Desondanks domineren jongens niet altijd en niet overal de baby- golf. Vorig jaar werden in de ge meenten Schouwen-Duiveland, Sluis, Terneuzen, Tholen en Vlis singen meer meisjes dan jongens verwelkomd. Per jaar kunnen er echter forse schommelingen zijn. Over de afge lopen tien jaar bekeken winnen op Provinciebreed gebeurt het maar zelden dat er in één jaar meer meisjes dan jongens worden geboren zowel Tholen als op Noord-Beve land de meisjes het van de jongens. Op Noord-Beveland was dat jaren achtereen het geval, maar sinds 2014 is er sprake van een 'inhaal slag' door de jongens. Provincie- breed gebeurt het maar zelden dat er in één jaar meer meisjes dan jon gens worden geboren. De laatste keer was in 2004, met 2.065 meisjes tegenover 2.023 jongens. IGZ-woordvoerder Wilbert Ransz bevestigt het onderzoek naar BTSW. Aanleiding zijn volgens hem 'zowel oude als nieuwe signa len'. Welke die zijn kan hij niet zeg gen. BTSW raakte in december in op spraak toen de Telegraaf meldde dat er sinds de aanstelling van Van Breukelen als technisch directeur bij de KNVB veel aan BTSW geli eerde mensen werkzaam zijn bij de voetbalbond. Zo was de inmiddels vertrokken technisch manager Jelle Goes ambassadeur van BTSW, evenals Frans de Kat (coör dinator KNVB Academie) en Joost Leenders (lid van de staf van Ne derland Onder-18). In een interview in de PZC be streed BTSW-directeur Rini Stout- jesdijk dat er sprake was van belan genverstrengeling. KNVB zette na de ophef de samenwerking met BTSW tijdelijk stop. Wanneer de IGZ het onderzoek afrondt is niet bekend. Ransz: „Dat ligt eraan of en wat we vinden." zaterdag 27 mei 2017 n Mensen in een rolstoel die het strand op willen, kunnen dit en volgend weekeinde in Domburg een nieuw type strandrolstoel huren. Het is een stoel op rups banden waar ze hun eigen rol stoel in kunnen zetten. Maurits Sep Domburg - Krijn Brouwer, SSV Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Gezocht: een directeur Ruimte en Samenleving, een directeur Dienstver lening en drie teamlei ders voor de gemeente Vlissingen. De gemeente werft vanaf vandaag nieuwe mensen door de reorganisatie op het stadhuis. De zes divisies met evenveel managers zijn vervangen door drie directies met samen tien teamleiders. De directie Bedrijf en Beheer heeft al een nieuwe leidingge vende. VEERE Vrouwenkoor Quodlibet viert vanavond het 25- jarig bestaan met een ju bileumconcert in de Kleine Kerk in Veere. Het concert begint om 20.00 uur. Het jubileum wordt gevierd in samenwerking met het Zeeuwse Mando line en Gitaar Orkest. Na afloop van het concert is er een feestelijk samen zijn met jubilerend diri gent Willie den Hollander. Entree is 12 euro. OOST-SOUBURG Wie heeft er foto's van de 34 Midzomerfeesten die stichting Mae Uku al hield in de Prins Hendrikstraat in Oost-Souburg? De 35- ste editie, die 17 augustus begint, wil Mae Uku op sieren met een expositie vol herinneringen. Woensdag 14 juni is in het wijkcentrum een bij eenkomst waar mensen materialen kunnen bren gen (vanaf 19.30 uur). Posters, flyers, video's zijn ook welkom. Wijkvereniging 28e wijk in de binnenstad van Middelburg gaat van daag fleurige bloembak ken vullen en onderhou den op groengebied achter het Zeeuws Ar chief aan het Hofplein. Het is een gemeente plantsoen, maar omwo nenden maken er wat moois van. Ze zorgen ook voor onderhoud. Hoera, het is een... Rolf Bosboom en Cornelleke Blok Vlissingen Jeffrey Kutterink Burgh-Haamstede De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) doet onderzoek naar het in Burgh-Haamstede gevestigde Bureau Toegepaste Sociale Wetenschappen. Dat bu reau raakte eind vorig jaar in op spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38