Asbest mag niet meer met hijskraan en open werkbak worden weggehaald D-Day Ondo Onderwater- getuigen uit de oorlog in beeld gebracht Doordat de inspectie strenger op de regels let, ligt de sanering van asbestdaken stil. Zeeuwse boeren weten niet waar ze aan toe zijn. zaterdag 27 mei 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Ondine van Vleuten Vlissingen Christoph van Liere uit Vlissingen kan er weer even tegenaan. „Ik hoorde dat het boven de dertig graden wordt, dit weekeinde. Leuk voor uitzicht, met dat kriebelende haar. Ik was het echt beu", zegt de 25-jarige schilder, terwijl hij tevreden door z'n korte kuif strijkt. „Deze week stond ik bij het strand van Westkapelle bankjes te schilderen in de bran dende zon. Het zweet stroomde van onder mijn werkpet langs mijn gezicht." Susanna Schouw van kapsalon Brain wash zag om 9 uur bij het openen van de deur al een rij wachtenden. „En daarna bleven ze binnenkomen. Als het warm is, groeien haren sneller. Bovendien houden men sen het dan liever kort. „In goede zomers heb ben wij het dan ook drukker. Wij werken zonder afspraak. Dan krijg je de mensen die 's morgens in de spiegel kijken en denken: 'en nü moet het er af!'" En, hoe voelt dat? Christoph: „Ja! Beter! Vrijer! Niet meer zo opgesloten!" Wat een knipbeurt al niet kan doen. De korfballers van Ondo zijn al vaker kampioen geworden, maar vandaag kunnen ze voor het eerst de overgangsklasse bereiken. Jeffrey Kutterink Vlissingen Het verwijderen van asbestdaken ligt in Zeeland stil. Dat komt door dat de inspectie Sociale Zaken en Werkgelegenheid strenger let op de regels. Asbest mag niet meer - zoals tot nu toe vaak gebeurde - met een hijskraan en open werkbak worden weggehaald. Zeeuwse boeren we ten nu niet waar ze aan toe zijn. Voor 2024 moeten alle asbestda ken zijn verwijderd. Landbouwor ganisatie ZLTO stimuleert boeren niet af te wachten en het asbest te laten verwijderen. Via het ZLTO- collectief asbest saneren werd al leen al vorig jaar in Zeeland 48.000 vierkante meter aan asbestdak ge saneerd. Het weghalen gebeurt vaak door middel van een hijskraan met open werkbak. Zo hoeven wer kers niet over daken te lopen. De inspectie SZW waarschuwde in maart dat open werkbakken van wege de veiligheid niet op die ma nier mogen worden gebruikt. In middels controleert de inspectie streng of de regels worden nage leefd. Aannemers kijken daarom wel uit dat ze aan de slag gaan met een open werkbak. Omdat er vol gens hen geen veilige alternatieven zijn, ligt de sanering nu stil. LTO Nederland heeft namens de boeren samen met brancheorgani saties van sloop- en saneringsbe- drijven aan de bel getrokken in Den Haag. Ze hebben een dringend be roep gedaan op demissionair-mi- nister Lodewijk Asscher om de open werkbak weer toe te staan. Maar dat lijkt hij niet van plan. In antwoord op Kamervragen van de SGP bestrijdt Asscher dat de regels voor het gebruik van werk bakken zijn aangescherpt. Die gel den volgens hem al sinds 1995, ko men voort uit Europese richtlijnen, zijn duidelijk en werkbaar en hoe ven niet te worden aangepast, aldus de minister. Wel heeft de inspectie de regels in maart extra onder de aandacht gebracht, erkent Asscher. Aanlei ding was een toename van het aan tal ongevallen met werkbakken. Tussen 2011 en 2016 zijn 88 ongeluk ken gebeurd met hoogwerkers. Daarbij zijn 96 slachtoffers geval len. De overheid zegt eigenlijk tegen de boeren: zoek het verder zelf maar uit -Frank Peter Kuijpers, boer Saneerders hebben er bij de mi nister op gewezen dat lopen over daken of saneren van binnenuit grotere risico's met zich mee brengt. Ook stellen ze dat de Neder landse regels strenger zijn dan Eu ropa voorschrijft. Ondertussen weten Zeeuwse boeren niet meer waar ze aan toe zijn. Zo zit akkerbouwer Frank Pe ter Kuijpers uit Ossenisse met de gebakken peren. „Door storm schade is het dak beschadigd. Ik heb nog een dikke 1000 vierkante meter asbestdak liggen. Om te voorkomen dat ik steeds de verzekering moet lastigvallen met het asbest dacht ik dat dit hét moment was om het dak te vervangen." Maar de aannemer ziet dat nu niet zitten. „Andere manieren om het asbest handig te verwijderen zijn er niet", vertelt Kuijpers. „Overal ligt de sanering nu stil. Geen enkele aannemer wil het ri sico lopen te worden gepakt door de inspectie. Het dak moet voor 2024 zijn gesaneerd, maar hoe het verder moet? Geen idee. De over heid zegt eigenlijk tegen de boeren: zoek het verder zelf maar uit." It ZEELAND Coole kop FOTO RUBEN OREEL ZEELAND 20 ZEELAND4 Saneren asbestdaken stokt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37