V.W.A.B Wens doodziek echtpaar: 'Nog een laatste keer samen naar Vlissingen' m Tocht naar Chatham ook in Engeland groots herdacht 2 MAIKEL HARTE Column Vrienden van mij hebben sa men een clubje: V.W.A.B. Dat staat voor Vroeger Was Alles Beter. Om de zoveel tijd ko men ze bij elkaar om onder het ge not van een hapje en een drankje elkaar ervan te overtuigen dat deze stelling klopt. Ik ben geen lid en zal het wel niet worden ook. Al zit er in mij wel een oude nostalgicus, ik denk eerder dat vroeger alles anders was en niet altijd beter. Maar eerlijk is eerlijk, afgelopen zondag had ik een zware vlaag van heimwee naar het verleden. Ik was bij café 't Klompekot, dat ligt midden in de polders van Ove- zande. Als je richting de tolpoort- jes van de Westerscheldetunnel rijdt zie je het liggen. Ik ben dan ook altijd al nieuwsgierig geweest hoe het eruit zou zien. Afgelopen zondag was de laatste kans, want dat was de laatste dag dat het open was. En met een vrouw uit de ho reca en vrienden op Zuid-Beve land die ons uitnodigden konden we die kans niet laten liggen. Na ruim twintig jaar stoppen Willy en Petra ermee, er is geen opvolger. Spijtig, want de sfeer was opperbest en het heeft wat, zo'n cafeetje in de polder onderaan een dijk, het is bijna idyllisch. Maar dat heb ik toch als ik door de Zak van Zuid-Beveland rijd. Mooie dorpjes, kronkelige dijkjes tussen de fruitgaarden, en boerderijtjes met de kenmerkende zwarte schuur naast de woning. Prachtig: Zeeland zoals het ooit bedoeld is geweest. We eindigden zondagmiddag in Baarland, eerst een drankje bij strandpaviljoen De Landing met zicht op Zeeuws-Vlaanderen en daarna een ijsje in het dorp bij d'Olve Stuuver in de pittoreske Slotstraat. Alsof ik werd terugge worpen in de tijd, een aanrader! En dan kwam ik ook nog Peter Kempe tegen, de pas geridderde bluesanimator uit Kwadendamme. Hij reed verdorie op een Cera- koersfiets. Een Cera! Een klassieke racefiets van Cees Raas (familie van Jan) uit 's-Heerenhoek. Zo de gelijk worden ze niet meer ge maakt. Wat een middag: ik had er echt even last van: V.W.A.B. Prachtig: Zeeland zoals het ooit bedoeld is geweest DESTELLING Vandaag: Ik wil het geslacht van mijn kind zo vroeg mogelijk weten Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters RObE KRUIS WAARSCHUWT VOOR GEVAREN &AGJE STRANb Strand Zoutelande op 1 in lijst Zoover Delta Ride heeft al 4000 deelnemers Files naar de Zeeuwse stranden VLISSINGEN Verwarde man fietst op snelweg In 1955 vroeg Vlissinger Jaap zijn Middelburgse vriendin Tony ten huwelijk op het puntje van het Nollehoofd. De twee hadden elkaar eerder ontmoet bij de scou ting en woonden na hun huwelijk in Vlissingen tot ze in 1965 ver huisden naar Nijmegen. Ze zijn nu beiden ernstig ziek en hun levensverwachting is kort. Jaap lijdt aan kanker en Tony heeft een zware vorm van Alzheimer. Hun dochter Miriam nam contact op met 'Wens Ambulance Gelder land' om haar ouders nog één keer naar Zeeland te brengen. „Het was erg emotioneel en overweldigend voor mijn ouders", vertelt Miriam, die haar ouders vergezelde op de tocht naar Zeeland. „Mijn vader besefte erg goed dat het de aller laatste keer was dat ze er samen waren." Grootschip „Het begon al op het moment dat we Vlissingen inreden", vult Je roen Donkers, van de stichting Wens Ambulance Gelderland, aan. „Jaap werkte daar jaren op een groot schip en bij het zien van de haven kwamen er veel herinnerin gen boven." Dankzij de ambulances (en vier verpleegkundigen) kon het bedle gerige echtpaar tot op het puntje van het Nollehoofd komen, waar ze elkaar 62 jaar geleden de liefde verklaarden. Daar, naast het wind- orgel, kuste Jaap de hand van zijn geliefde Tony. Het echtpaar reisde na dit be zoek aan het Nollehoofd door naar restaurant Burgh in Burgh-Haam- stede waar vijftien oude vrienden van het echtpaar waren verza meld. Er werd gedronken, gegeten en afscheid genomen van het echtpaar, onder het genot van - hoe kan het ook anders - een echte Zeeuwse bolus. De Tocht naar Chatham in 1667 wordt zowel in Nederland als ook in Engeland op grote schaal her dacht. Op en rond de Medway, waar Michiel de Ruyter in juni 350 jaar geleden een belangrijk deel van de Engelse oorlogsvloot vernietigde, worden van 8 tot en met 17 juni een hele reeks activiteiten gepland. Van een Sail In tot een sloeproeiwed- strijd tussen Nederlanders en En gelsen. Frits de Ruyter de Wildt, nazaat van Michiel de Ruyter, is als voor zitter van de naar zijn voorvader ge noemde stichting bij de activiteiten betrokken. Hij heeft onderzoek ge daan naar de misschien wel groot ste overwinning in de Nederlandse maritieme geschiedenis. Hij roemt daarin de rol van Johan de Witt, destijds als raadpensionaris de machtigste man van de Republiek. Hij smeedde het plan voor de aan val op de Engelse oorlogsvloot en werven aan de Medway. De Ruyter de Wildt vertelt: „In 1666, een jaar dus voor De Ruyter het plan ten uitvoer bracht, liet Johan de Witt zich op de Medway rondroeien om de diepte te peilen. Zo kreeg hij de zekerheid dat zijn plan realistisch was, en geen zelfmoordactie zoals velen dachten. Fantastisch dat hij Johan de Witt liet zich op de Medway rondroeien om de diepte te peilen dat deed. Je kunt het vergelijken met nu, als onze premier Rutte in Moskou zou kijken of hij passende sleutels van het Kremlin had om Poetin te verrassen." HOE GAAT IE HENK MAG TANTE TOOS AL KIJKEN zaterdag 27 mei 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Bouwleges moe ten in heel Zee land hetzelfde zijn 849 reacties ZOUTELANDE Het strand van Zoute lande wordt door de be oordelaars van de verge lijkingssite Zoover op nieuw het hoogst ge waardeerd. Zoutelande heeft een 9,3 gekregen. Sint Maartenszee in Noord-Holland staat op nummer 2 met een 9,2. Westkapelle is met een 8,9 gedeeld vierde met Vlieland. Oostkapelle kreeg een 8,7 en deelt de achtste plaats met Kat wijk. Andere Zeeuwse stranden staan niet in de top 10. GOES Voor het wielerevene- ment Delta Ride for the Roses hebben zich nu ruim 4000 deelnemers ingeschreven. Tot en met woensdag kunnen men sen zich nog inschrijven via de website, daarna al leen per daginschrijving. Het eerste Delta Ride weekeind begint vrijdag avond 9 juni met een La- diesNightRide in Goes. Zaterdag 10 juni wordt de Delta Ride Midden Zee land verreden en zondag 11 juni de Delta Ride Zeeuws-Vlaanderen. Met de opbrengst wordt onder meer het KWF ge sponsord. VLISSINGEN De wegen naar de Zeeuwse stranden liepen gisterochtend behoorlijk vol. Rond half elf stond er al 10 kilometer langzaam- rijdend en stilstaand ver keer op de A58. Na de middag nam de drukte af. Ook op de N57 van Mid delburg naar de Brou- wersdam stond 3 kilome ter file. En op de N57 tus sen Brielle en Hellevoet- sluis richting Brouwers- dam stond 4 kilometer. Attente burgers hebben vrijdagmiddag een man op leeftijd geholpen die per ongeluk op de snel weg tussen Vlissingen en Middelburg fietste. De politie bracht de man, die dementerend bleek te zijn, naar huis en leverde ook de fiets daar af. De doodzieke Tony (85) en Jaap Verijzer (82) uit Nijmegen wilden als laatste wens nog één keer naar de plek waar hun liefde begon, het Nollehoofd in Vlissin gen. Met twee ambulances ging hun wens donderdag in vervul ling. Bas Bareman Jaap (I) en Tony op het Nollehoofd. fotomiriamvdduijnverijzer Jan van Damme Vlissingen -Frits de Ruyter de Wildt, nazaat van Michiel de Ruyter P12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2