Standbeeld Plots is die ongenaakbare 26 WIELRENNEN GIRO D'ITALIAA S JOERD MOSSOU Tom Dumoulin is zijn roze trui kwijt en de de Giro staat op z'n kop. Opeens zijn er vier kanshebbers voor het roze in Milaan. Spanning verzekerd in de laatste twee etappes, tot morgenmiddag vijf uur. Column Dat is goed nieuws voor de trainer van AS Roma, en ook voor de volgende tien trai ners van AS Roma, want die hoeven hem dan niet meer op te stellen, ook niet uit medelijden. Verder is het goed nieuws voor de huidige spe lers van AS Roma, en ook voor de volgende vijf honderd spelers van AS Roma, want die hoeven dan niet meer te voetballen met een man die de laatste jaren vooral hinderlijk in de weg liep. Verder is het voor iedereen heel slecht nieuws. Francesco Totti deed ons stervelingen geloven dat voetbal niet eindig is, dat je ermee door kunt gaan zo lang je wilt, mits je bereid bent blind te blijven voor je eigen aftakeling. Totti ontkende alles. Heldhaftig negeerde hij zijn eigen vertraging, had schijt aan zijn neergang, was Oost-Indisch doof voor de geluiden. Voor de krakende gewrichten in zijn lijf. Totti deed niet aan nederigheid of zelfspot. Hij was de jonge God die hij altijd al was, de Keizer van Rome, het voet balplaatje dat maar niet verdwijnen wilde. Deze week zei José Mourinho na Ajax- Manchester United dat poëten weinig prijzen winnen in het voetbal. Francesco Totti is daar het levende voorbeeld van: hij won slechts één landstitel in 24 sei zoenen bij AS Roma. Hij was de poëet op voetbalschoenen, de held die ieder jaar ietsje tragischer werd. Totti deed ons geloven datje door kunt spelen zo lang je wilt, mits je bereid bent blind te blijven voor je eigen aftakeling Een romantische voet baller uit vergeten tijden, wandelend in het nu. We zouden allemaal wel Totti willen zijn. Voet ballen voor de club die je het meeste lief hebt, en dan niet een paar seizoenen, maar gewoon je hele leven. Waar anderen gaan, zelf juist blijven, als een onwrikbare boom aan de waterkant. Francesco Totti is als Jan Vreman: de clubvoetbal ler met eeuwig hart voor de zaak, maar dan wat minder bescheiden. Totti is ook als Sjaak Swart, de voetballer die gelooft in zijn eigen onsterfelijk heid, en die door wil dribbelen tot het einde der tijden. Roepen dat het echt niet meer kan: het helpt niet. Subtiel fluisteren dat het over is: zinloos. Een harde bejaardengrap maken in de kleedkamer: doe maar niet, want de clou wordt toch niet begrepen. Francesco Totti maakte mee wat we allemaal ooit meemaken. Dat het lijf niet meer wil, dat je voorbij wordt gelopen door snelle jongens op malle roze muiltjes. Maar wij kunnen tenminste nog lachen om onszelf, en anders smijten we boos onze kicksen in de hoek, op zoek naar een nieuwe hobby. Totti deed geen van beiden. Hij voetbalde gewoon door. Poëten mogen dan weinig prijzen winnen, ze krijgen beduidend meer standbeelden dan prag matische winnaars. Het standbeeld voor Totti is slechts een kwestie van tijd natuurlijk. In zekere zin is hij de anti-Mourinho. De ware liefhebber die begrijpt dat voetbal een sport is van durven dromen, van je hand uitsteken naar de he mel en naar de sterren, maar vooral ook naar de mensen op de tribune. Totti was hun onaantastbare held - en tegelijk was hij één van hen. Precies zoals we willen dat voetballers zijn. Ajacieden in team EL West Ham haalt Zabaleta Hij heeft 'm nog altijd aan. En zo is Tom Dumoulin het roze middel punt van een krioelende mieren hoop van camera's, microfoons, fo tografen, journalisten en één dap per handtekeningenjagertje met een Panini-boek. Die leiderstrui van Tom Dumoulin gaat zo in de bus meteen uit en gelijk de wasma chine in. „Nu kan ik eindelijk weer met de jongens in de bus naar het hotel." Na negen dagen staat Dumoulin zijn roze trui af aan Nairo Quintana, die hem de hele week met aanval len heeft bestookt. Maar Dumoulin blijft opvallend koel. Hij is rustig en, echt waar, lacht als hij vertelt over zijn slechte benen. Hij verliest op de slotklim één minuut en twintig seconden op Thibaut Pinot, die als eerste van de favorieten over de streep komt. Op Vincenzo Nibali en Nairo Quintana verliest hij tien tellen minder, maar hij staat nog al tijd tweede. „Als dit mijn slechte dag is geweest, hoop ik dat het zo blijft." De Giro van Dumoulin heeft de afgelopen vijf uur, twee minuten en 30 seconden tussen San Candido en Piancavallo aan een zijden draadje gehangen. Maar nu, als hij na de finish de balans opmaakt, heeft hij het podium en de eind zege nog altijd niet uit zijn hoofd gezet. Met de eerste vier renners uit het klassement binnen één minuut be gint de rooste editie van de Giro - die al 19 etappes onderweg is - van daag in Pordenone eigenlijk op nieuw. Drie weken geleden bij de Grande Partenza op Sardinië droomden 195 renners van die eer ste roze trui. Nu zijn er nog maar vier serieuze kanshebbers om in Milaan tot eindwinnaar te worden gekroond, al zullen ook Ilnoer Zak- arin - vijfde op 1.21 - en Domenico Pozzovivo - zesde op r.30 - vechten voor hun laatste kans. Beloond Wie wil winnen, heeft daarvoor nog maar twee dagen. Dus is eigen lijk voor iedereen uit de top 4 het credo voor vandaag: aanvallen. Quintana was blij dat hij na al zijn tomeloze versnellingen van de af gelopen week werd beloond met een nieuwe roze trui in deze Giro. „Maar ik heb voor de tijdrit mini maal één minuut voorsprong nodig op Dumoulin", vertelt hij direct na de finish. Voor de goede orde: hij staat nu 38 seconden voor op Du moulin. Die marge is te klein, weet ook Quintana. Pinot, de nummer 4, doet al da gen niets anders dan aanvallen in de finale en weet dat hem vandaag opnieuw geen andere mogelijkheid rest, wil hij überhaupt op het po dium komen. Nibali - die zijn ach terstand met de helft heeft ver kleind tot driekwart minuut, maar nog altijd derde staat - had gehoopt op meer tijdverlies voor Dumoulin. Met de afsluitende tijdrit is de Ne derlander in zijn ogen namelijk nog altijd de grote favoriet. „Mij rest niets anders dan te vechten." Nibali verkondigt al weken dat hij niet rijdt voor een podiumplek. Wanneer Tom Dumoulin 's och tends de bus uitstapt in het al warme San Candido, wordt hij meteen omsingeld door een leger journalisten uit alle windstreken. Het gaat niet over de slotklim naar Piancavallo, maar over de verbale oorlog van een dag eerder. Dumou lin knikt en kondigt aan dat hij Nairo Quintana en Vincenzo Nibali op gaat zoeken. Dat hij een dag eer der heeft gezegd dat hij hoopt dat ze hun podiumplaats verliezen, spijt hem nu. Even later schiet het peloton in gang. Er lijkt geen vuiltje aan de lucht als de Kreuzbergpas wordt beklommen. Maar in de afdaling breekt het. Quintana, Nibali, maar ook Thibaut Pinot en Ilnoer Zak- arin zitten in de eerste groep. Du moulin heeft zich laten verrassen en ligt plots achter op Quintana en Nibali. „Over de radio hoorden wij de hele tijd 35 seconden", zegt ploegleider Luke Roberts. Op het internet en op de televisie gaan ondertussen de wildste verha len rond. Het verschil zou al een minuut zijn. Of zelfs meer. Quinta- na's ploeggenoot Rojas zou bij Du moulin zijn gebleven en terwijl Dumoulin een plaspauze hield het sein hebben gegeven aan zijn ploeg om vol door te trekken. De waar heid is volledig zoek. Keuvelen „Ik was tien kilometer daarvoor in derdaad gestopt om te plassen, maar ik was allang teruggekeerd in het peloton", zal Dumoulin de zaak later ophelderen. Hij neemt de schuld op zich en noemt het een 'rookie mistake'. „Ik zat gewoon lek ker te keuvelen achterin en dat moet je niet doen als leider. Dat was echt een stomme fout van mij. Bah rein en Movistar hebben gebruik gemaakt van de situatie. En dat is natuurlijk te verwachten." ,öV 1.086 zaterdag 27 mei 2017 @sjoerd mossou Francesco Totti (40) stopt met voetballen. VOETBAL Drie Ajacie den zijn geko zen in het sterrenteam van de Eu ropa League in dit seizoen: Matthijs de Ligt (foto), Bertrand Tra- oré en Amin Younes. Man chester Uni ted, dat de fi nale met 2-0 won van Ajax, is hofleveran cier met acht spelers in het achttienkop- pige team. Daley Blind was een van hen. VOETBAL Pablo Zaba leta (32) zet zijn carrière voort bij West Ham. De Ar gentijn heeft een tweejarig contract ge tekend in Londen. Hij komt trans fervrij over van Manches ter City. Za baleta speelde negen jaar bij de 'Citizens' en won twee landstitels, één FA Cup en twee League Cups. O fi. (0 Slag verloren, Daan Hakkenberg Piancavallo Achttien dagen lang had Tom Dumoulin - op het befaamde bermmoment na - volledige con trole. In etappe 19 van de Giro ontbrak ineens het machtige ge voel in de benen en de scherpte in zijn hoofd. Kroniek van een krankzinnige dag. Pim Bijl Piancavallo Laatste bergrit 242 max. 18% I 96 km 11% Asiago

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26