JjjjJdiy/ffJzjfj. ril ms Ha 12 de formatie Politici zien op tegen een minderheidskabinet of een coalitie met een nipte meerderheid. Ze kreunen en steunen, maar is het echt zo erg? Met een versplinterd politiek landschap en partijen die elkaar uitsluiten, zit er in deze kabinetsformatie weinig anders op. zee gaat met de Christenunie en D66-Kamerlid Pia Dijkstra houdt vast aan haar voorstel voor vol tooid leven. Dan ontstaat er met een een probleem met de Chris tenunie. Steeds vaker stappen Kamerle den bovendien uit een fractie en nemen ze hun eigen zetel mee. Dat gebeurde de laatste kabinets periode maar liefst vier keer door opstappers bij WD en PvdA. WD-minister Henk Kamp waar schuwde er vorige maand nog voor. „Afsplitsen is onderdeel van de cultuur geworden. Als er een coalitie van 76 zetels komt, weten we hoe dat gaat. Dan denk je vanaf het begin: kan dit?" Toch zeggen ervaringsdeskun digen dat het helemaal niet zo erg is als een kabinet leunt op 76 of al dagen het hoofd hoe hieruit te komen. Een meerderheidscoalitie staat nog steeds hoog op ieders verlanglijstje. „We zijn het niet gewend, een minderheidskabinet of iets met een nipte meerderheid", zegt oud- CDA-minister Hans Hillen. Hij re fereert aan de rijke jaren van grote meerderheidskabinetten in de ja ren 80,90 en nul. Premiers Lub bers, Kok en Balkenende konden bogen op grote parlementaire meerderheden. De oppositie moest lijdzaam toezien dat de ka binetten comfortabel hun eigen agenda uitvoerden. Nacht van Voordewind Maar die tijd is voorbij. Waar de kabinetten sinds eind jaren 70 be stonden uit maximaal drie par tijen, zijn met de laatste verkie zingsuitslag minimaal vier par tijen nodig voor een meerderheid. En dan nog blijft het krap. Alexander Pechtold vond de nipte meerderheid van 76 zetels niet eens genoeg om serieuze on derhandelingen te starten tussen WD, CDA, D66 en de Christen- Unie. Achter de schermen werd gevreesd voor 'een nacht van Voordewind'. Het kritische Chris- tenUnie-Kamerlid Joel Voorde wind, nooit wars van een beetje aandacht, zou het kabinet op eigen houtje in zijn greep kunnen hou den. Parlementair historicus Alexan der van Kessel snapt dat bezwaar wel. „Eén Kamerlid kan de zaak gijzelen op basis van een individu eel mandaat." Stel dat D66 toch in Het idee van een meerderheid is helemaal niet democratisch Jan Hoedeman Deborah Jongejan Den Haag elgischetoe- standen' wor- H den gevreesd aan het Binnen- ofwel een kabinetsforma tie van ruim 500 dagen. Gevolgd door 'Italiaanse toestanden': een kabinet dat er nog geen jaar zit. De Haagse politiek oogt rade loos, nu de formatie in een im passe is beland. GroenLinks en Christenunie zullen het motor blok van WD, CDA en D66 niet aan een meerderheid helpen. An dere opties voor een meerder heidscoalitie worden geblokkeerd. Informateur Schippers breekt zich Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5-daagse Stedenreis Berlijn 7 dagen Tarrenz in Tirol (0318) 58 09 58~M III""»1 www.bolderman.nl! 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 8 dagen Boedapest en omgeving 10 dagen Het Prinsdom Andorra 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië zaterdag 27 mei 2017 mei Een kabinet met maar 76 zetels, hoe erg is dat? Hans Hillen Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 12, 26 juni 10, 2 A juli 7,21 aug etc. Vertrekdata: 1,15, 29 juli 12, 26 aug etc. Vertrekdata: 19 juni 3,17,51 juli IA, 28 aug etc. Vertrekdata: 12, 26 juni 2A juli 7, 21 aug A sept etc. Vertrekdata: 26 juni 3,10,17juli IA, 21 aug etc. iiaiBia.. Brochure en boekingen: t'/ iii.1, DoeKineen; lij i Prijs p.p. o.b.v.2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 3 juli 14 aug 4 sept/2 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12