Onze werkster rookt langer clan ze poetst Koos Postema Ik vind het wat minnetjes, zon umbo Gerda Havertong N atasja loopt de kant jes ervan af. Eens kwam zij uit een van de Sovjetparadijzen, Molda vië, bij u terecht. Zij wist waarschijnlijk niet wat ze zag. En al die goede zorgen van u en uw man leidden tot Natasja's dienstbaarheid. Iedereen gelukkig. Zij werd VOERNOG ÉÉN PITTIG GESPREK MET UW NATASJA uw interieurverzorgster - vroeger ook wel werkster ge noemd maar dat woord klinkt al te veel naar Oost- Europese 'werkersmacht' van vóór 1989. En toen gebeurde het. Langzaam eerst, maar steeds duidelijker: gemakzucht sloop Natasja's denken en doen binnen. Is zij daar in haar eentje schuldig aan? Onverwacht ziek zijn, plot selinge vakanties. Bedenkt ze dat in haar eentje? Dat weet u niet. U ziet het ge woon gebeuren. Natasja's gedrag heeft natuurlijk niets te maken met haar Moldavi- sche verleden. In onze be drijven zijn ook lieden die de kantjes ervan aflopen. Ik heb ze in mijn lange en arbeid zame leven wel gekend; je opdringen bij een chef, uitsloven, en dan vragen om meer vrije tijd om 'bij te lezen' - ik zie die redacteur nog voor me. En die vrije tijd kreeg hij ook nog! Als een van de eersten ver overde hij een ver vroegd pensioen. Een beetje een mannelijke Natasja dus. Wat te doen? Nog één pittig gesprek met haar voeren. Helpt dat niet? Ont slag. Ik vind dat u zichzelf eerst even tot de orde moet roe pen. Als het goed is, komt een vmbo-advies niet als ver rassing: als betrokken ouder kent u uw kind immers. Maar blijkbaar weet u niet zo goed wat er allemaal op het vmbo gebeurt. Anders zou u die vorm van onderwijs niet kwalificeren als 'minnetjes'. Uw jongste dochter is blijk baar geen gymnasium-kind. Maar ze heeft wel andere ta lenten en blinkt misschien uit op andere terreinen. Als ouder is het van het grootste belang om je kind vertrouwen te geven. En dat doe je niet door bij voor baat neerbuigend te doen over de vorm van onderwijs waar ze straks terecht komt. Ik snap dat het bin nen een gezin op mo menten lastig kan zijn als je oudste dochter gymnasium doet en je jongste vmbo, maar dat is vooral een imago-kwes tie. Roep niet mee met de massa, maar help je kin deren om hun leermoti- vatie te ontwikkelen en kansen te leren pakken. Verdiep je in het vmbo, ga samen met je kind na hoe ze op het vmbo leerplezier krijgt en hoe ze haar kwalitei ten kan ontwikkelen. Mis schien mist uw dochter nu nog het tempo, de motivatie, of moet ze eerst 'leren leren'. Daar kunt u haar bij helpen. ROEP NIET MEE MET DE MASSA, MAARHELP JE KIND Want als u dat zo belangrijk vindt: er zijn zelfs kinderen via het vmbo en diverse tus senstations op universiteiten beland. U schrijft dat u bang bent dat uw dochter een lastige toekomst tegemoet gaat, maar waar bent u precies bang voor? Dat je via het vmbo en een vakopleiding een mooi beroep leert? Dat ze later mis schien wel vieze handen krijgt? Ik zou dan vooral wil len zeggen: er zijn veel vak mensen nodig. En die verdienen meestal een prima boterham. Ga dus vooral uit van de mogelijkheden, niet van de beperkingen. <1 magazine 63 Journalist (84) met als lijfspreuk: 'Oud, maar nog dagen zat.' Ik heb al jaren een lieve schoonmaakster: Natasja. Ze komt uit Mol davië en mijn man en ik hebben haar (33) vaak geholpen. Met een huis vinden, geld versturen, een huisarts regelen. Maar tegenwoor dig rookt ze langer dan ze poetst. Of ze is ineens een paar weken met vakantie. Of ze meldt zich ziek. Eigenlijk hebben we genoeg van haar. Hoe kaarten we dit aan? H. G. uit Kampen Theatermaker (70): 'Alles watje uit liefde geeft, doet ertoe.' Mijn dochter (15) begon driejaar geleden vol enthousiasme aan het gymnasium. Nu heeft mijn jongste (11) te horen gekregen dat zij naar het vmbo kan - of beter: móet, want meer zit er niet in. Ik be trap mezelf erop dat ik het wat minnetjes vind, zo'n vmbo. Ik ben bang dat zij een lastige toekomst tegemoet gaat. Wat denkt u?J. van G. uit Utrecht WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 121