Obama's fotograaf zet Trump nog steeds te kijk EUWS 11 Is zijn aanpak effectiever dan die van Barack Obama? PETE SOUZA eindelijk een keer volmondig uit voor het bondgenootschap?), de re latie met Rusland (krijgt Poetin on der uit de zak?) en handel (blijft hij bij zijn afkeer van handelsverdra gen?). Maar nee, geen beweging. Hij blijft vaag over 'Parijs', de NAVO- landen moeten nog steeds bijbeta len (want anders..), over Poetin geen woord en hij doet het liefst za ken met individuele landen als dat beter uitpakt voor de VS, dus ook daar geen verandering. De gezich ten van de verzamelde Europese leiders staan deze dagen dan ook strak, zelfs het schudden van han den ziet er ongemakkelijk uit. Hoe anders verging het Trump in het Midden-Oosten. Daar had hij een duidelijk doel: afrekenen met Barack Obama. Her innert u zich hoe die in 2009 de moslims en de rest van de wereld voor zich won met een vlammende speech over een 'Nieuw Begin'? Prachtig was het: de goede woor den, de juiste toon, het ging over respect, tolerantie, nederigheid en waardigheid; iedereen was er vol van. Hij was nog maar net president en kreeg later dat jaar zelfs de No belprijs voor de Vrede. Maar nu, acht jaar later, ziet het Midden-Oosten (en de rest van de wereld) er totaal anders uit. Res pect, tolerantie en waardigheid? Terreur en burgeroorlog! De grote woorden van Obama bleken niet zo veel waard. Het ging verkeerd in Li bië, waar nu drie regeringen zijn met de bijbehorende chaos. Zijn rode lijn tegen het gifgas in Syrië bleek een stippellijn. En hij sloot een deal met Iran, de aartsvijand van de soennitische moslims in de regio, de Saoedi's voorop. Toen Obama vorig jaar rond deze tijd een bezoek bracht aan Saoedi- Arabië was alle hartelijkheid ver dwenen. Geen zoen van koning Salman bij aankomst, zelfs geen ko ning Salman, maar gewoon een handdruk van de gouverneur van Riyad. En, heel uitzonderlijk: geen livetelevisiebeelden. Boter bij de vis Hoe anders werd Trump deze week ontvangen. Hij kreeg de hoogste onderscheiding, zijn auto werd be geleid door de sterkste en meest glimmende paarden, aan de gevel van zijn hotel hing monsterachtig groot zijn portret en de hele cere monie werd van onder tot boven gefilmd. Zo ongeveer alle (soenni tische) moslimleiders waren naar de Saoedische hoofdstad gekomen en ze hoorden hem woorden spre ken die veel minder poëtisch waren dan die van Obama: „Wij zijn hier niet om te preken. We zijn hier niet om andere mensen te vertellen hoe ze moeten leven, wat ze moeten doen, wie ze moeten zijn en hoe ze hun godsdienst moeten beleven. Wij willen een relatie die gebaseerd is op gedeelde belangen." Met andere woorden: het maakt me niet uit wat jullie doen, als we een goeie deal kunnen sluiten, dan weten we elkaar te vinden. En er kwam meteen boter bij de vis. De Amerikanen en de Saoedi's deden voor 350 miljard dollar zaken, waar van ruim 100 miljard voor wapens (waarmee Saoedi-Arabië tegen sji- itische opstandelingen in Jemen aan de gang kan, maar ja, 'wij zijn hier niet om te preken'.) Misschien nog wel belangrijker voor de Arabische leiders, én voor Israël, is Trumps onverzoenlijke houding tegenover Iran. Waar Obama een Midden-Oosten voor zich zag met gedeelde macht voor de Saoedi's en de Iraniërs, is de Amerikaanse president van nu he lemaal klaar met Teheran. Hij heeft ondubbelzinnig gekozen voor de soennieten, en die zijn daar erg blij mee. In ruil hiervoor willen ze best om de tafel over de strijd tegen Isla mitische Staat, en misschien zelfs ook wel over de Palestijnse kwestie. Want door ook zijn onvoorwaardelijke steun uit te spreken voor zijn 'vriend' dan wel zijn 'hele goede vriend' Bibi (Benjamin Netanyahu, de premier van Israël) kan hij in beide kampen een potje bre ken. De realiteit is weerbarstig, ze ker in het Mid den-Oosten. Misschien is Trump er over een paar jaar ook niet meer van harte wel kom, maar mis schien trekt zijn op portunistische aan pak wel iets vlot dat voor eeuwig vast leek te zitten. Dat wordt dan 'the ultimate deal', zoals hij zelf zou zeggen. zaterdag 27 mei 2017 Waar paus Franciscus zichtbaar genoot van de ontmoeting met Obama, is hij duidelijk minder gecharmeerd van Trump. FOTO PETE SOUZA Pete Souza. fotoepa President Trump, met rechts van hem de Soedische koning Salman en daarnaast de president van Egypte Abdel Fattah el-Sisi. fotoap/evanvucci Lachende gezichten bij Obama, norse bij Trump. FOTO PETE SOUZA, PHOTO NEWS Trump en de EU-leiders. Een kille, zakelijke bijeenkomst was het. President Trump en de lei ders van de EU ontmoetten el kaar, maar van hartelijkheid was geen sprake. Het treffen werd omschreven als 'koeltjes en afstandelijk'. Reden genoeg voor Souza om in het fotoar chief te duiken: lachende ge zichten tijdens de NAVO-top in 2012 met president Obama als middelpunt. En wat te denken van het ge zicht van de paus tijdens een bezoek van president Trump aan Vaticaanstad, waar hij eveneens een ontmoeting had met paus Franciscus. Beelden van de ontmoeting met de doorgaans goedlachse heilige zorgden voor verbazing. Op geen enkele foto was ook maar een glimlach te bekennen bij de Paus, die zichtbaar weinig trek had in het treffen met Trump. Vervolgens reageert Souza met een foto van Obama en de Paus die elkaar lachend de hand schudden, om op deze manier het verschil tussen Trump en Obama nog maar eens te benadrukken. De voormalig huisfotograaf van oud-president Barack Obama voert via instagram een stille strijd tegen de hui dige president Donald Trump. De 62-jarige Pete Souza gebruikt zijn fotoarchief om een vergelijking te maken tussen Trump en Obama en doet dat op even subtiele als grappige wijze. Souza kent het Witte Huis door en door. Hij maakte tussen 1983 en 1989 al foto's in de tijd van president Reagan en kwam in 2004 in aanraking met Barack Obama, die hij in 2008 volgde naar het Witte Huis. Per jaar schoot hij meer dan 20.000 foto's van de president, waarvan hij de be kendste maakte op 1 mei 2011 om 16.06 uur Amerikaanse tijd: de foto waarop president Obama en zijn team live de missie volgen waarbij terrorist Osama bin Laden werd over vallen en doodgeschoten. Nu Obama niet meer werkzaam is in het Witte Huis is Souza niet gestopt met zijn werk rondom de voormalige president. Op zijn instagramaccount is vrijwel dagelijks een archiefbeeld te zien van Obama. Op het eer ste oog lijken ze willekeurig gekozen, maar wie de ac tualiteit volgt ziet een duidelijk patroon. Is er ophef rondom Donald Trump? Dan volgt er vaak een foto waarmee Souza de huidige president op de hak neemt. Bijvoor beeld:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11