echt liier naartoe komen om het te beleven' dag. De opties zijn talrijk. Van het leren maken van een boemerang tot het koken van bush tucker met de vrouwen. En dan zijn er nog de wandelmogelijkheden. Naar de plaats waar al generaties lang oker wordt gewonnen of naar een kloof die vroeger werd gebruikt door de vad- nappa, de jongens die op weg waren naar volwassenheid. Terry's vader Clem zat in 1947 bij de laatste groep jongens die deze weg gingen. Geïsoleerd Met dank aan de geïsoleerde ligging kon den de Adnyamathanha van Iga Warta hun vertrouwde cultuur nog relatief lang volhouden. Zeker in vergelijking met de Aborigines die dichter bij de grote steden woonden. Maar door de komst van boe ren, mijnen, hekken en privéterreinen brokkelden ook hun eeuwenoude tradi ties af. Belangrijke plaatsen werden on bereikbaar en uiteindelijk zelfs vergeten. „Natuurlijk is het na 1967 niet meteen beter gegaan voor ons Aborigines", zegt Terry. „Maar het markeert voor ons wel de ommekeer in denken. Over landrech ten, discriminatie en het behoud van onze cultuur." Vader Clem had een vooruitziende blik, want de belangstelling voor de rijke cultuur van de oorspronkelijke bewoners van het continent neemt de laatste jaren stevig toe. Wat vroeger als achterlijk werd 'Wie Iets over onze cull uur wil leren, moei Eenmaal terug aan de grond, kijk je met andere ogen naar de woeste wereld van rots en steen. Je weet dat die gortdroge rivierbedding met kale bomen erlangs kleine oases van fris groen heeft, de zoge naamde waterholes waar het water nooit helemaal verdwijnt. Vaak waren dat plaatsen waar Aboriginestammen elkaar ontmoetten. Tot de whitefellas hun land begonnen af te zetten met prikkeldraad en tienduizenden jaren oude routes plotseling werden geblokkeerd. Ochtend. Terwijl de eerste zonnestra len over de bergkammen glippen en lange schaduwen in het landschap schilderen, fluiten vogels hun favoriete liedje. Het geluid wordt gedragen door de frisse wind die ook de grijsgroene bladeren aan de eucalyptusbomen zachtjes laat ritse len. Het is de wake-upcall van Iga Warta. Plannen maken voor de Eten uit de bush Terance 'Terry' Coulthard ontvangt iedereen die iets over de de Adnya mathanha wil weten, met open armen. 481 zaterdag 27 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 106