Drie begrippen die je moet kennen geoloog en bushpiloot Doug Sprigg wor den de ongekende afmetingen van het land nóg beter zichtbaar. Niets dan wil dernis en woestenij, zo ver het oog reikt. Via de koptelefoon geeft Doug met een aanstekelijk enthousiasme uitleg: „Die bergen zijn het oudste rif ter wereld. Hier vind je 6oo miljoen jaar oude fossielen en een ongekende rijkdom aan mineralen." Kijkend door de kleine ronde raampjes van de éénmotorige Cessna lijkt het alsof de bergen hier op hun zijkant zijn gelegd. De aardkorst is er laagje voor laagje afge peld. Op sommige plekken zou de rijke inhoud zo voor het oprapen liggen: goud, saffier en robijn. „Het is de droom van iedere geoloog", zegt Doug. Tja, van wie niet? „Zullen we nog even over het zout meer Lake Frome vliegen?" vraagt Doug. „Dat is zo perfect wit dat de satellieten in de ruimte hierop worden gekalibreerd. Mede dankzij dit zoutmeer werkt onze gps tegenwoordig zo nauwkeurig." Excuses magazine 47 1. Droomtijd De mythologie van de Aborigi nes. Hierin werd de aarde ge ordend en gerangschikt. De natuur en het landschap spe len daarin een belangrijke rol. 2. Walkabout Aborigines trokken regelmatig voor langere tijd de wildernis in, bijvoorbeeld als onderdeel van het groeien naar volwassen heid. 3. Gestolen generaties Tussen 1910 en 1970 werden ongeveer 100.000 Aborigine- kinderen bij hun families weg gerukt om gedwongen een westerse opvoeding te krijgen. Bushpiloot Met aanstekelijk enthousiasme geeft Doug Sprigg onderweg uitleg over de bergen onder hem. 'Voor de pijn, het lijden en het kwetsen van de ge stolen generaties, hun na geslacht, achtergebleven families en gemeen schappen, zeggen wij sorry. Tegen moeders en vaders, broers en zussen, voor het uiteenscheuren van families en gemeen schappen, zeggen wij sorry. En voor de onwaar dige behandeling en ver nedering van een trots volk met een trotse cul tuur, zeggen wij sorry.' Zo maakte de regering van Australië op 13 fe bruari 2008 officieel ex cuses aan de Aborigines.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105