8 RONDREIS TRUMP BRUSSEL Om bij de opening van het nieuwe NAVO-hoofd- kwartier in Brussel te zijn, verbleef Donald Trump de afgelopen dagen in de stad die hij eerder nog vergeleek met een 'hellegat'. Reportage uit het 'voorportaal van de hel'. Of is het de hemel? Het 'hellegat' is een spookstad geworden, juist voor het bezoek van de man die de Belgische hoofdstad ver geleek met het voorportaal van het schimmenrijk. 'Hellhole' noemde Donald Trump, toen nog presi dentskandidaat, Brussel begin vo rig jaar. Dat was na de aanslagen in Parijs, waarbij een bloedig spoor van de daders terugvoerde naar de Brusselse wijk Molenbeek. In de hel zijn de straten leeg op Hemelvaartsdag. Cirkelen con stant helikopters in de lucht. Spe len op elke straathoek zwaarbewa pende militairen een spelletje wie-knippert-het-eerst met de spaarzame fietsers, joggers of wandelaars die zich op straat wa gen. En liggen op het dak van het nieuwe NAVO-hoofdkwartier goed getrainde mannen klaar om te doen wat ze het beste kunnen: schieten. Met scherp. En in de hel brandt vuur, uiter aard. De vlammen komen uit een apparaat waarmee Petra d'Hondt het onkruid op haar oprit weg- schroeit. D'Hondt woont in de Eversestraat in het dorp Sint- Stevens-Woluwe en is daarmee de 'buurvrouw' van de NAVO. Het hoofdkwartier van de organisatie ligt een halve kilometer verderop. „Brussel een hellegat", herhaalt ze Trumps uitspraak schamper. „Overal heb je goed en kwaad, ook hier ja. Maar als deze hele stad een 'hellhole' is, dan is Amerika dat ook helemaal. En denkt u zelf dat ie mand vrijwillig naar de hel zou komen?" Naar verluidt had Donald Trump geen zin in zijn trip naar Brussel, waar de opening van het nieuwe NAVO-onderkomen cen traal staat. Maar dat gebrek aan goesting is geheel wederzijds. De Brusselaar is zelden trots op zijn hopeloos verdeelde woonplaats, maar de kritiek van The Donald viel finaal verkeerd in de stad. In de grootste krant van Vlaan deren, Het Laatste Nieuws, schreef zanger Arno een vlammende lief desverklaring aan 'zijn' Brussel, gericht aan Trump. „We zijn hier godverdomme met ons gat in de boter gevallen, vent. Tegelijk moet ik niet liegen. Brussel is misschien wel de lelijkste stad ter wereld, 't Is een bordel (een bende, red.). En ze stinkt naar stront. Maar het is wel goeie stront." Trump deed zijn uitspraak in een tijd dat vrijwel niemand in West-Europa rekening hield met hem als volgende bewoner van het Witte Huis. Ook daarom durfde de Belgische premier Charles Michel hem wel op de korrel te nemen, in een reactie op zijn hellegat-uit spraak. Dat deed hij in Trumps thuisstad New York, bij een bij eenkomst van Amerikaanse en Belgische zakenlui. Michel grapte daar anderhalve maand voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen dat Trump ook wilde komen, maar dat zijn uitnodiging was in getrokken na de vergelijking van Brussel met de entree naar de hel. „Jaja, dat durfde Michel wel", vrijdag 26 mei 2017 MojcaStropnik, Slovenië Emine Erdogan, Turkije Thora Margret Baldvinsdottir, IJsland Brigitte Trogneux, Frankrijk Melania Trump, Verenigde Staten Dus dit is de hel, mister Jeroen Schmale Brussel Agenten zien vredesdemon- stranten passeren, fotophotonews Surrealisme in het Magritte-museum: Emine Er dogan en Melania Trump, fotoreuters Melania en Donald Trump arriveren met de Air Force One in Brussel, fotoap Een anti-NAVO-demonstrant wordt afgevoerd, fotobelga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8