Proef met bijstand vanaf nieuwjaar Stadsraad Axel: Terneuzen wordt bij woningbouw voorgetrokken Alsnog halfjaar cel spoorloze Axelaar 10 ZE Elke gemeente hanteert ander tarief .zv Een vergunning voor bijvoorbeeld een dakkapel of een serre is in de ene Zeeuwse gemeente veel duur der dan in de andere. In sommige gevallen zijn de kosten zelfs twee keer zo hoog. Voor een dakkapel of een aan bouw is vaak een omgevingsver gunning nodig. De gemeente brengt daarvoor een bedrag in reke ning, de zogeheten leges. De tarie ven zijn doorgaans gebaseerd op de bouwsom.Bij een bouwsom van 45.000 euro kost een omgevings vergunning in de gemeente Kapelle 1.395 euro, zo blijkt uit onderzoek van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO). Daarmee is Kapelle in de provincie in die cate gorie de duurste gemeente. Rei merswaal is de goedkoopste, met 890 euro. Bij een grootschalige verbou wing, met een bouwsom van 140.000 euro, rekent Kapelle 4.340 euro voor een vergunning. Dat is nagenoeg het dubbele van het be drag dat een inwoner van de ge meente Noord-Beveland dient te voldoen: 2.205 euro. Opvallend is dat Noord-Beveland bij kleinere bouwkundige ingre pen, zoals een dakkapel, juist de duurste is. Als de bouwsom 10.000 euro bedraagt, komt een omge vingsvergunning er neer op 370 euro. Reimerswaal is het voorde ligst, met 182 euro. Landelijk gezien zitten de Zeeuwse gemeenten aan de goed kope kant. In vrijwel alle gevallen blijven ze onder het gemiddelde. Gemeenten mogen niet meer vra gen dan de kosten die zij maken. Dat de tarieven toch ook in Zeeland zo ver uiteenlopen, is volgens wet houder Jon Herselman van Kapelle lastig te verklaren. „Je bent toch af hankelijk van hoe de ambtenaren hun uren verantwoorden. De een doet dat net iets anders dan de an der. Op basis van die gegevens be palen we onze leges." TARIEVEN Leges omgevingsvergunning (2017, in euro's) TERNEUZEN De proef met een regelvrije bijstandsuitkering moet met ingang van het nieuwe jaar in Terneuzen beginnen. Eerder dit jaar ontstond zelfs landelijk gedoe over 'een experi ment met basisinkomen' in Ter- neuzen. Het ministerie trok aan de bel. Wettelijk zou het niet mogen. Wethouder Cees Liefting heeft zonder resultaat overleg gevoerd in Den Haag. Als ge zondheidsexperiment zou een bescheiden proef met twintig vrijwillige deelnemers wel mo gelijk zijn. De tweejarige proef moet uit wijzen of een regelvrije bijstand mensen activeert en hun ge zondheid ten goede komt. Het is de bedoeling dat de ge meenteraad van Terneuzen er eind september een beslissing over neemt. Verschillende plannen in Axel, zo als de bouw van museum Het Wa renhuis en het gezondheidscen trum en de vernieuwing van het Szydlowskiplein, zijn uitgevoerd, prijst de stadsraad. Maar daartegen over staan andere ontwikkelingen die Axel in het nauw drukken. De stadsraad noemt de voorge nomen sloop van ruim vijftig wo ningen door woningcorporatie Woongoed. Voorstellen om vooraf al vervangende nieuwbouw te ple gen zijn tot ergernis van de bewo nersorganisatie afgewezen. Een ge volg zal zijn, vreest de stadsraad, dat het inwonertal van Axel verder zal dalen. De bewonersorganisatie spreekt van 'een aanklacht' tegen het gevoerde beleid van de ge meente Terneuzen en woningcor poratie Woongoed. 'Voor het over grote deel worden alleen in Terneu zen nog woningen gebouwd', aldus de stadsraad. 'De gemeente moet ervoor kiezen woningen over alle kernen te verdelen. Bewoners kun nen daarmee in hun eigen omge ving blijven wonen en worden ook voorzieningen in stand gehouden'. De stadsraad hoopt dat er na de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2018 meer aandacht zal ko men voor de 'andere kernen'. Voorzitter Wim van Gelder gaf tijdens de onlangs gehouden jaar vergadering aan dat de herinrich ting van het Szydlowskiplein een gunstige uitwerking heeft. Meer Belgen weten volgens hem Axel weer te vinden. Onvermeld laat de bewonersorganisatie dat er een vrij groot nieuwbouwproject aan zit te komen, twee appartementencom plexen op de locatie van restaurant Zomerlust plus een aantal vrije bouwkavels. Wanneer en of dat gaat lukken is nog maar de vraag, want C. ver blijft 'ergens' in Turkije. C. ver bleef eind maart in Emergis in Kloetinge en werd door Belgische familieleden bezocht. Met toestemming van een be geleider gingen ze naar het restau rant om koffie te drinken en sindsdien is C. zoek. Hij werd me dio 2013 conform de eis voor een overval op textielsuper Zeeman in Axel en daar onder bedreiging van een mes de 15-jarige caissière 290 euro afperste veroordeeld tot drie jaar waarvan zes maanden voor waardelijk. Hij had zin in cocaïne, geld had hij niet en 'dus' pleegde hij die overval, verklaarde hij des tijds. Na de overval wandelde hij de winkel uit, stapte op zijn fiets en reed linea recta naar de dealer om daar de 290 euro in te wisselen voor vijf gram cocaïne. Dankzij camerabeelden kon de 'oude be kende van justitie' rap worden op gepakt. vrijdag 26 mei 2017 Veel verschil in prijs vergunning Wie een serre wil aanbouwen, moet bij de gemeente Kapelle al snel 1.400 euro neertellen. Bij buurgemeente Reimerswaal is dat bijna 600 euro minder. Rolf Bosboom Kapelle BRON COELO Gemeente Bouwsom Bouwsom Bouwsom 10.000 euro 45.000 euro 140.000 euro Borsele 271 936 2741 Goes 328 1166 2829 Hulst 318 1125 3311 Kapelle 284 1395 4340 Middelburg 318 972 2884 Noord-Beveland 370 890 2255 Reimerswaal 182 819 2548 Sch-Duiveland 200 900 2800 Sluis 191 1118 3618 Terneuzen 215 968 3010 Tholen 364 1299 3188 Veere 200 900 2800 Vlissingen 296 933 2662 Landelijk gemiddelde 340 1347 3974 TERNEUZEN Het gaat als een speer met de bouw van winkel centrum Kennedylaan-West in Terneuzen. Dat moet ook wel. De opening is voor het eerste kwartaal van 2018 gepland. Vanuit de lucht is goed te zien hoe groot het - officieel - Ken nedy Retailpark wordt en hoe ver óf dichtbij het van de bin nenstad ligt. FOTO PETER BUTEIJN De stad Terneuzen wordt bij nieuwbouwprojecten en voor zieningen voorgetrokken ten op zichte van andere woonkernen in de gemeente Terneuzen, stelt de stadsraad Axel. Harmen van der Werf Axel De 42-jarige N. C. uit Axel zal de voorwaardelijke celstraf van een halfjaar, die hij enkele jaren geleden kreeg opgelegd, alsnog moeten uitzitten. De rechtbank in Middelburg heeft dat woensdag beslist. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69