Appeltelers kampen met mislukte oogst door vorst in april 5 de formatie Geen premier die zo goed compromissen kan sluiten als 'Houdini' Mark Rutte. Nu volgens informateur Edith Schippers een minderheidskabinet dreigt, moet hij al z'n talent aanspreken om dat te voorkomen. Partijen, kom uitje comfort- zoneen laat zien watje zelf bereid bent te doen Wekenlang was Mark Rutte 'ge woon' de VYD-leider die net als de andere fractievoorzitters aanschoof bij de formatiebesprekingen. Maar nu die in een 'impasse 2.0' zijn geraakt, wordt een andere rol van hem ver langd. Rutte is immers ook premier én leider van de grootste partij. Dus belde hij woensdagochtend toch maar met Alexander Pechtold. Of de D66-leider even een-op-een wilde verklaren waarom hij - tot woede van de VVD - een haastige breuk met de Christenunie had ge forceerd. Even kwaad zijn op D66- leider Alexander Pechtold mag best, maar kwaad blijven, kan Rutte zich niet permitteren. Op een Schevenings terras namen de twee ogenschijnlijk ontspannen de situatie door. Zoekend naar alter natieve opties voor een volgend kabi net. En later op de middag ging Rutte ook nog samen met CD A-leider Sybrand Buma zitten in een werkka mer bij de WD. Met zulke onderons jes is de formatie tóch in een vol gende fase gekomen: Rutte neemt zichtbaar de regie. Geitenpaadje De hoop is nu gevestigd op Ruttes ta lent om partijen in beweging te krij gen. Vooralsnog geven PvdA en SP geen centimeter prijs om aan tafel te komen, maar Rutte vond wel vaker een 'geitenpaadje'. Neem de patstelling tussen VVD en PvdA in de bed-bad-broodcrisis twee jaar geleden. Of de ongewenst geachte uitslag bij het Oekraïnerefe- rendum: de zaak werd gesmoord. Of alle deals met oppositiepartijen die de afgelopen kabinetsperiode moes ten worden gesloten om wetgeving door de Eerste Kamer te krijgen. Op zo'n gouden greep wordt nu weer gehoopt. Niemand aan het Binnenhof weet nu immers welke kant het op moet. Of wat überhaupt de situatie is. Tekenend: zelfs de stoï cijnse CDA-leider Sybrand Buma spreekt van een impasse. „Ja, zo kun je het nu wel noemen." De verhou dingen tussen de partijen die het motorblok van Ruttes derde kabinet hadden moeten vormen, zijn ver slechterd, nadat Pechtold op eigen houtje een meerderheidscoalitie met de Christenunie onmogelijk leek te maken. Gisteren waarschuwde informa teur Edith Schippers nog maar eens: „Als geen enkele partij wil bewegen, gaat er geen meerderheidskabinet komen. Zo eenvoudig is het." En een minderheidskabinet, dat wil nie mand. En zeker Rutte niet, heeft hij al meermaals gezegd. Nu hij voelt dat het nijpend wordt, houdt hij nadruk kelijk alle opties open. Ook die met de Christenunie. „Ik ben wel de laat ste die nu mogelijkheden kan weg strepen." Weer naar Schippers Eerst moeten alle fractieleiders van daag nog een keer naar Schippers om opnieuw te vertellen met wie ze wel en met wie ze niet zouden willen on derhandelen. De informateur heeft hen vooraf allemaal iets op het hart gedrukt, vertelde ze gisteren: „Wil je een meerderheidskabinet, dan zul je een stap moeten zetten. Vertel niet alleen wat je niet wilt. Kijk niet al leen naar de ander. Kom uit je com- fortzone en laat zien wat je zelf be reid bent te doen." Achter de schermen zal Mark Rutte tegelijk de geringste beweging aangrijpen om de formatie een nieuwe fase in te leiden. Die zou dan kunnen beginnen als dinsdag het debat over de impasse wordt gehou den. Met telefoontjes, appjes en in formele kopjes koffie kan Rutte de tussenliggende tijd benutten om on willige partijleiders uit hun groef te trekken. Precies waar hij al jaren er varing mee heeft. Het extreem koude weer van de af gelopen periode, met zelfs strenge vorst in de nacht van 19 op 20 april, heeft de bloesem van veel appelbo men dusdanig beschadigd dat er amper appels aan de bomen groeien. Brancheorganisatie GroentenFruit Huis laat weten dat telers in grote delen van Nederland hun oogst zien mislukken. „Uit Zuid-Limburg, de Betuwe en zelfs Zeeland horen we geluiden dat er nagenoeg geen appels groeien. Ook de oogsten in Duitsland en België hebben door vorst zware klappen opgelopen. Belgische telers vrezen zelfs dat ze in één nacht bijna 80 procent van hun oogst verloren." In Eindhoven heeft Carlos Faes hetzelfde probleem. Normaal ge sproken wordt er in 'zijn' Philips Fruittuin zo'n 120.000 kilo aan appels geplukt. Faes vreest dat het dit jaar bij 30.000 kilo blijft. „Normaal groeien er wel 140 appels aan een boom. Nu krap 30." Het scheelt hem 100.000 euro aan inkomsten. In Helmond wist appelboer Rik Jurrius de vorst buiten de deur te houden. „Maar ook na de vorst bleef het koud. Insecten vlogen er niet op uit, waardoor de bestui ving van de bloemen slecht was." Toch ziet Jurrius de toekomst zonnig in. Hij verwacht ook dit jaar zo'n 40.000 kilo appels te oogsten. Faes vermoedt dat appel handelaren gaan speculeren. „Het zou me niet verbazen als ze appels van de vorige oogst langer in de koelhuizen laten liggen om ze ver volgens op de markt te brengen als het aanbod schaars is en de prijs hoog." vrijdag 26 mei 2017 /at wordt de den greep v; Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag Premier Rutte reageerde dinsdag op het mislukte gesprek tussen D66 en de Christenunie. FOTO ANP/BART MAAT —Edith Schippers ~\0 De appeloogst 2017 is groten deels mislukt, melden diverse telers. Op verschillende plekken in Nederland is de opbrengst twee derde lager dan normaal. Ruud Spoor Eindhoven Carlos Faes heeft normaal zo'n 140 appels per boom, nu krap 30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5