3 Dit zijn de grootste brandveroorzakers Is het nou hout of niet? Een knipoog naar de bok Mijn eigen wijsheid =S5s-~"" VOORKOMEN elkaar, zodat je zo snel mogelijk actie kunt ondernemen en jezelf en je ge zin in veiligheid kunt brengen." Een brandoefening doen met huis genoten is ook een goed idee: „Kun je snel genoeg het huis uit komen? Ken je vluchtroute en houd deze route - zoals de trap - vrij van spullen. Leg de sleutel van de buitendeur altijd op dezelfde plek." Inmiddels heeft Meriel rookmel ders door het hele huis geïnstalleerd, maar de schrik is nog niet verdwe nen. „Ik vond het zo heftig om te zien hoe ons huis eraan toe was. Iedereen was ermee bezig. Eerst de brandweer, daarna de verzekering. Al onze spul len zijn meegenomen om gereinigd te worden. Ik stond klaar met vuil niszakken en schoonmaakmiddelen, maar de verzekering regelt dat alle maal." Als ze nu iets hoort over brand, dan voelt ze het in haar maag. „Ons zoon tje speelt nu vaak brandweertje, dat is zijn manier om het te verwerken. En ik speel dan met hem mee. Blus sen we samen de brand." Het huis van de familie Haffmans is in een paar maanden helemaal op geknapt. Vorige zomer trokken ze er weer in. Guido Haffmans: „Maar mijn vrouw wilde met oud en nieuw absoluut niet thuis slapen. Ik heb er minder last van, maar bij haar zit de angst er nog steeds in." vrijdag 26 mei 2017 GO i Na de brand is het huis van de familie Haffmans volledig gerenoveerd, fotobprivébezitenshodycareman 1. Vlam in de pan Joost Polak, spe cialist brandveiligheid: „Gebruik bij een vlam in de pan nóóit water om te blussen. Dat kan een steekvlam tot ge volg hebben." Blijf kalm en sluit de pan af met een deksel, zodat er geen zuurstof meer bij kan. Zet dan de warm tebron en de afzuigkap uit. Laat de pan afkoe len en ga er niet mee lopen. Bel dan de brandweer. „Al lijkt het onder controle, je kan niet in de afzuigkap kij ken of daar misschien iets aan het smeulen is." Blijf tijdens het koken altijd in de keu ken, houd brandbare materialen als pannen- lappen op veilige af stand van het fornuis en maak de afzuigkap regelmatig schoon. 2. Schoorsteen brand Jaarlijks zijn in ons land meer dan twee duizend schoorsteen branden. De oorzaak is meestal een vervuild of verstopt schoorsteen kanaal. Polak: „Laatje schoorsteen minimaal één keer per jaar vegen en liefst voor het stookseizoen. Laat dit doen door een profes sionele schoorsteen veger." Jfcx 3. Elektrische apparaten „Ongelimiteerd stroomverbruikende apparaten op slechts één stopcontact, stek kerdoos of verleng snoer aansluiten? Doe dat niet", waarschuwt Polak. „Het snoer kan te warm worden en smelten, waardoor brand kan ontstaan. Laat een verlengsnoer ook niet opgerold zit ten. Een oud tv-toestel in de stand-bymodus is ook een grote veroor zaker van brand. Doe de tv dus altijd volledig uit als je niet meer kijkt. Het meest be ruchte elektrische ap paraat: de wasdroger. Leeg na elke droog- beurt het deurfilter. Maak ook jaarlijks de filters aan de achter zijde schoon. Hiervoor moet je de machine - vaak aan de achter kant - openen om stof weg te halen. Ook de condensator aan de voorkant moet regel matig worden schoon gemaakt. Doe dit onder de kraan, zodat het pluis eraf wordt ge spoeld. En zorg datje thuis bent als de dro ger aanstaat." 4. Spelen met CF vuur Niet alleen kinderen spelen weieens met lu cifers of de aansteker. Volwassenen kunnen er ook wat van. Wat denk je van onstabiele kaarsen neerzetten? Of kaarsen te dicht bij de gordijnen plaatsen? Ook barbecueën brengt gevaren met zich mee. Plaats de barbecue op een vlakke ondergrond, kies een windvrije plaats, gebruik speciale aanmaakblok jes of vloeistof. Ge bruik nooit benzine, petroleum of spiritus. Houd een blusmiddel als zand bij de hand. 5. Roken C F „Hoewel we min der zijn gaan roken, zijn sigaretten nog steeds een belangrijke veroorzaker van brand", weet Joost Polak. „In bed roken is heel gevaarlijk, net als smeulende peuken weggooien in de prul lenbak. Rokers moeten ook extra letten op de brandveiligheid en soorten materiaal waaruit meubels zijn opgetrokken." Rol uit, die houten vloer! Nee, dit is geen echt hout, maar vinyl dat je uitrolt. Produ cent IVC Groep be looft een einde te maken aan de keuze: óf vinyltegels die er realistisch uitzien, maar waarvan je elke plank los legt. Óf een vinylrol waarbij je snel grote oppervlakken van een vloer voorziet, maar die minder mooi oogt. Turntoestellen - vooral het paard met ingekorte poten - zijn nog steeds een belangrijk onderdeel van een hip interieur. Ontwerper Ka-Lai Chan liet zich inspire ren door het broertje van het paard: de bok. Ze maakte er voor PUIK Art een ei genzinnige kruk van. De BOKK (te koop voor 199,95 euro) ziet er weliswaar stoer uit, maar je kunt er comfortabel op zitten. Het stalen frame vormt een lijnenspel dat het kussen omarmt. Je kunt de BOKK kopen in vilt of leer in ver schillende kleuren. Ze waren vroeger bijna in elk huishou den te vinden: Delfts blauwe tegeltjes met wijsheden erop. Dutch Design Brand blaast deze traditie nieuw leven in. Het merk komt met de Wis dom Tiles (8,50 euro): een serie klas siek vormgegeven tegels, waarop je met een marker zélf een wijze, lollige of inspirerende tekst schrijft. <splejSe ceek i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41