Au, dat was een selderijplant 44 1 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA Woningbrand Brand? Dat overkomt mij niet. Je zou het denken, maar jaarlijks loopt 1 op de 74 huizen in Nederland brandschade op. De familie Haffmans uit Dorst weet er alles van. Bankhangenindetuin Column Een paar weken geleden schreef ik over de gevaren waaraan de tuinier blootstaat. Over omvallende trapleren en over oogletsel door bamboestokjes. Een behulpzame lezeres uit Zeeland stuurde een foto van een trap leer waarvan de poten op vier plankjes rusten. 'Ik blij, de schoonmaakhulp blij, de tuinman blij, iedereen blij', schrijft zij. Je vraagt je af waarom de trapleerfabrikanten geen blije trapleer op de markt brengen met plankjes onder de poten. Een lezeres uit Twente gebruikt in plaats van bamboestokjes snoeihout van haar vlinder struik om planten op te binden: 'Niet kapot te krijgen en ieder jaar nieuwe oogst.' Hoe eenvou dig kan het zijn om het gevaar in de tuin terug te brengen, hoewel - is snoeihout oogvriendelijker dan bamboe? Leren doe je het snelst van je eigen fouten. Ik ben eigenwijs en toen ik jaren geleden voor het eerst met de reuzenberenklauw in aan raking kwam zonder nare gevolgen, dacht ik dat ik immuun was voor de verbrandingsverschijn selen waarvoor iedereen altijd waarschuwt. Maar door stom toeval had ik altijd bij regen achtig weer met blote armen tussen de beren klauwen gewied. Totdat ik hetzelfde deed op een zonnige dag. Ik belandde meteen in het zieken huis. De behandelende dermatoloog kraaide van plezier, maar in plaats van een rol ver band greep hij zijn ca mera. 'Even een plaatje voor mijn leerboek ma ken', zei hij vergenoegd. 'Fototoxiteit' heet het verschijnsel dat som mige planten, gecombi neerd met ultraviolet licht, verbrandingsver schijnselen veroorzaken als ze in aanraking ko men met onze huid. Het beruchtste voorbeeld is de berenklauw, maar je moet oppassen voor meer planten uit de familie van de schermbloemen. Ook van fluitenkruid zijn fototoxische reacties bekend, net als van duizendblad. Moestuiniers lopen extra gevaar als hun naakte huid in aanra king komt met het blad van koriander, selderij of pastinaak. dan andere. Pas op voor wijnruit. En voor de vuurwerkplant, Dictamnus albus, een vaste plant die een vluchtige olie afscheidt. Die kun je op warme en windstille zomeravonden tot ontbran ding brengen door er een lucifer bij af te strijken, met een knetterend minivuurwerk tot gevolg. De zaaddozen van de vuurwerkplant ruiken naar ci troen en ik heb ooit gezien dat een vriendin haar neus verbrandde doordat zij aan een uitgebloeide vuurwerkplant snoof. Ook in de kantoortuin ben je niet veilig. Veel planten uit de vijgenfamilie zijn fototoxisch. De gewone vijg tref je niet aan naast het kopieerapparaat, maar Ficus benjamina, ook een vijg, is een kantoorfavoriet. De tuin is een wereld van splinters, gescheurde nagels, brandblaren en allergieën, om het over vergifti gingen niet eens te hebben. De oplossing is sim pel: draag handschoenen en lange mouwen. Hoe wel ik moet bekennen dat ik liever zonder hand schoenen werk. Maar ik ben dan ook eigenwijs. Hij kraaide van plezier, de dermatoloog, en pakte zijn camera BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN ïjn vrouw schrikt nog steeds als ze een brand weerwa gen hoort", vertelt Guido Haffmans (61) uit Dorst. Op 1 januari 2015, net na het middaguur, drukt zijn buurman indringend op de deurbel. 'Er komt rook uit jullie dak, ik heb 112 gebeld!' De brandweer arriveert snel, maar kan het ontvlammingspunt niet meteen vinden. Inmiddels slaan de vlammen uit het dak. Als Haffmans' echtgenote Jacqueline terugkomt van een wandeling met de honden, is de straat afgezet en mag ze niet doorlo pen. 'Maar mijn huis staat in brand', roept ze. Ze mag door. Intussen proberen de brandweer mannen te redden wat er te redden valt: foto's, schilderijen, erfstukken, de computer. Pas een half etmaal la ter, om 2 uur 's nachts, is de brand ge blust. Het dak en de bovenverdieping zijn verwoest. De benedenverdieping is gespaard gebleven, maar alles zit onder het roet en er is gigantisch veel waterschade. Jaarlijks lopen 74 huizen in Neder land brandschade op, meldt de Risi comonitor Woningbranden 2016 van het Verbond van Verzekeraars. Bij 1 op de 1.053 huishoudens wordt met spoed uitgerukt. Elk jaar vallen er tussen de dertig en vijftig doden. „Waarschijnlijk met de jaarwisse ling een vuurpijl in ons rieten dak geschoten", vertelt Haffmans. „De brand begon toen wij onder het dak lagen te slapen. Een vreemd idee." Hoewel de familie Haffmans haar De brand begon terwijl wij onder het dak lagen te slapen ',0>l huis had beveiligd met rookmelders, zijn deze niet afgegaan. Er was geen rookontwikkeling. De kamer van het zoontje van Me- riel (35) uit Middelharnis stond vorig jaar juist wél vol rook. En haar man en zij hadden juist géén rookmelders opgehangen. „Dat kwam nog wel, dachten we." Gehuil van hun zoontje (2) was de redding van het gezin. „Om half vijf's ochtends werd ik daar wakker van", vertelt ze. „Toen ik de deur van zijn kamer opende, stond het vol rook. Mijn man rende naar beneden en hoorde het isolatie materiaal achter de open haard knet teren. Het bizarre is: we hadden ons huis net brandveilig verbouwd. We hadden alleen nog geen rookmel ders." Smeulen Ondanks de open haard van beton met brandwerende tegels en brand werend materiaal in de muur, was de hitte toch in de wand geslagen. „Ake lig om over na te denken. Het heeft de hele nacht liggen smeulen. Als ons zoontje niet was wakker geworden, was het anders afgelopen." Al binnen drie minuten kan een brand levensbedreigend zijn. „Vroe ger was dit een kwartier tot twintig minuten, maar omdat onze meubels zoveel brandbare stoffen bevatten is dit gezakt naar slechts enkele minu ten", vertelt Joost Polak, specialist brandveiligheid bij de veiligheidsre gio Utrecht. „Daarom is het belangrijk om rookmelders in huis te installeren, zodat je op tijd gewaarschuwd wordt. Als je ligt te slapen, word je niet met een wakker van de rook. Hang niet alleen een rookmelder in de gang, maar in elke ruimte. Koppel ze aan TIPS NIEUWS SUPER bowls vrijdag 26 mei 2017 De lijst van fototoxische planten is lang, en sommige planten geven een heviger reactie Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Groen in elke ruimte helpt je de planten kiezen die passen bij jouw interieur. (Terra, 20) Het GROEN(t)E boekje leert je het hele jaar gebruik te maken van je groente tuin. (Good Cook, 14,95) Super Bowls laat zien hoe je een volledige maaltijd maakt in één kom. (Terra, 9,99) Uit de brand Babette Rijkhoff 44 Guido Haffmans ■-j r Vj' Een tuin is tegen woordig geen tuin meer, maar een tweede woonkamer. De Dutch Seating Company speelt in op deze trend met de Casablanca Out door bank, waarop je net zo comfortabel zit als op een bin- nenbank. Het zit meubel is gemaakt van speciale out- doorstoffen. Die zijn waterafsto tend, makkelijk schoon te maken en blijven mooi, ook in de zon. De bank is er in drie kleuren: groen, rood en beige. De introductieprijs is 2.395 euro; na 1 juli betaal je 2.595 euro. Zie ook: dsco.nl 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40