KIEK HAVEN Krijten met Jezus 8 Monnikenwerk Krijt nu niet meer' is een regel uit een kerstlied. Sommige mensen uit Rooms Katholieke kring moeten dat ook hebben gedacht toen 'beelden' uit raakten. Alleen ging het toen niet meer over een heilig, huilend kind, maar over in onbruik geraakte Jezus-beelden waarvan het materiaal prima dienst deed als stoepkrijt. Heilig hart beelden werden vanaf de ja ren 6o verbannen naar zolder of wanneer zij aan stukken lagen, door kinderen gebruikt om op straat mee te tekenen. De organisatoren van de ten toonstelling van heilig hart beel den in Ovezande waren blij ver rast dat er méér dan 100 beelden tevoorschijn kwamen. „Het over trof onze verwachtingen. Wij wis ten vooral dat de beelden uit de huiskamers verdwenen waren en van dat krijten dus." Jaarlijks orga niseren Jeannette van Beek, Els Boonman en Marlies Schenk een expositie. In de afgelopen jaren waren er onder meer doopjurken en bidprentjes te zien. Het trio werkt er met hart en ziel aan en reist ter voorbereiding door het binnen- en buitenland. „Ook dit jaar zijn er stukken uit België in Ovezande te zien. Eén beeld halen wij iedere zondag op en wij bren gen het na sluitingstijd weer naar de eigenaresse terug. Het speelt in haar dagelijkse geloofsbeleving een grote rol." Een heilig hart beeld is een af beelding van Jezus met een 'vlam mend' hart. Er zijn ook, maar min der, afbeeldingen van Maria met een brandend hart. Verschillende mensen hebben een verschijning van Jezus gehad, waarbij hij op zijn hart wijst. In de middeleeu wen, maar ook recenter, zoals Zus ter Faustina uit Polen in februari 1931. Daarover lees ik bij de ten toonstelling: 'Toen ik 's avonds in mijn cel was, zag ik Jezus in een wit gewaad, met een hand zege nend opgeheven, terwijl de andere op Zijn borst rustte. Uit Zijn kleed, dat ter hoogte van de borst enigs zins geopend was, schoten twee lichtstralen: de ene wit, de andere rood. De twee stralen betekenen 'Bloed en Water'. Jezus zelf zegt: 'De witte straal symboliseert het Water, dat de zielen reinigt en rechtvaardigt. De rode straal bete kent het Bloed dat het leven van de ziel is. Deze twee stralen ko men uit de diepte van Mijn Barm hartigheid, toen Mijn hart op het kruis geopend werd met een lans.' De beelden lijken op de een of an dere manier aan mode onderhevig te zijn geweest. Soms rijk gedeco reerd, soms strak gestileerd. Het topstuk was wat mij betreft een borduurwerk. Pas als je bijna met je neus op de lijst staat, zie je dat de afbeelding bestaat uit minus cule borduursteekjes. „Beslist werk van nonnetjes", meent een van de dames. Wie de expositie wil bezoeken kan komende zondag, de laatste in mei, de beelden nog bewonderen. De tentoonstelling is open van 13.00 tot 15.00 uur en er zijn altijd mensen die meer kunnen en wil len vertellen over de herkomst van de Jezus- en Mariabeelden. De mis vindt morgen (zondag) overigens in de festivaltent plaats. Dus hoe dan ook: op naar Ove zande. vrijdag 26 mei 2017 MSC MADRID De mannen van de haven in Antwerpen. Zo gauw ze een camera op zich gericht weten, gaan ze er eens goed voor staan. Nee, geen ruzie mee maken, dat hebben we gauw gezien, fotocamileschelstraete Jose Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36