Wat als thuisblijven echt niet meer kan? Oud-winnaar keek niet meer naar dictee 3 AANDACHT EN KOSTEN BIJ KLEINSCHALIG WONEN Uiteraard wil je je kind met ver standelijke beperking het liefst zo lang mogelijk thuis verzor gen. Maar als dat niet meer kan, zijn er verschillende mogelijk heden om zoon of dochter toch de best mogelijke zorg te geven. Al is het niet eenvoudig om al die opties op een rij te zetten, onderstreept Petra Holleman van het steunpunt Goes van de vereniging LFB. Dat is een lande lijke belangenorganisatie door en voor mensen met een ver standelijke beperking. „De zorg die iemand kan krijgen, verschilt van individu tot individu. Het Centrum Indicatiestelling Zorg bepaalt de zorgindicatie. Afhankelijk van de persoonlijke situatie, is het mogelijk een per soonlijk budget te krijgen voor het inkopen van hulp. Wat er precies kan en hoe, verschilt van persoon tot persoon." Het eerste advies dat Holle man aan bellers geeft is om naar het WMO-loket van de ge meente te stappen. „Sinds een aantal jaar zijn gemeenten ver antwoordelijk voor de uitvoe ring van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning. De mensen achter die loketten kunnen mensen goed ondersteunen bij de zoektocht naar de juiste zorg." Heel simpel gezegd hebben ouders twee mogelijkheden: óf ze brengen hun kind onder bij een instelling voor geestelijk ge handicapten, óf ze regelen huis vesting en inkoop van zorg zelf. Ouders zijn vrij om te bepalen bij welke instelling ze hun kind willen onderbrengen, zegt Hol leman. „Dat kan bijvoorbeeld bij het Gors, de Zuidwester, Arduin, Tragel en Philadelphia. Ouders kiezen de instelling die het best past bij de zorgvraag van hun kind." Een tweede mogelijkheid is om huisvesting en zorg zelf te regelen. Ook daarvoor zijn tal van mogelijkheden, van woon vormen tot het helemaal zelf re gelen van huisvesting en zorg. „We merken dat heel veel men sen zelf willen bepalen waar ze de zorg voor hun kind inkopen. Ze willen zelf de regie houden." even bij hem zitten." „Sinds februari vorig jaar krijgt Delano dagbesteding in zijn eigen appartement. Daarvoor heeft hij op diverse andere plaatsen gezeten, maar dat beviel niet", zegt Rom baut. „Delano thuis opvangen is echt te zwaar, maar ik wilde perti nent niet dat Delano naar een spe ciale zorginstelling voor gehandi capten zou gaan, ik wilde méér voor hem. De volle aandacht, veel naar De volle aandacht, veel naar buiten, veel activiteiten. Wie wil dat nu niet voor zijn kind? buiten, veel activiteiten en nu heeft hij dat, in zijn eigen appartement en hier overal op het terrein. Het gaat zichtbaar heel goed met hem, maar dit kleinschalig wonen is erg kostbaar." Rombaut heeft daarom het plan opgevat een huisgenoot voor De lano, haar 'boefje', te zoeken, het zorgappartement heeft behalve een grote woonkamer, keuken en enorme badzaal met allerlei hulp middelen immers twéé slaapka mers. Ook is er een plafondlift. De verzorgenden van Delano staan ter beschikking van de huisgenoot. Rombaut: „Ik zoek een jongen of meisje vanaf 18 jaar. Ook meervou dig gehandicapt mag, maar hoeft niet. Iemand met Down, iemand al of niet in een rolstoel, uit Zeeuws- Vlaanderen, Zeeland of daarbuiten, dat maakt niet uit. In ieder geval ie mand die zou floreren bij deze vorm van kleinschalig wonen. Want het kan dus echt en wie wil dat nu niet voor zijn kind?" Om geïnteresseerden kennis te laten maken met Delano, zijn zorg appartement, de verzorgenden en alle faciliteiten in en om het appar tement, houdt Rombaut zaterdag to juni een open dag. Tussen 11.00 uur en 16.00 uur zijn potentiële huisgenoten en hun familie wel kom in Blaauwe Hofke 14 in Hulst. „Eerlijk gezegd had ik al een paar jaar het idee dat het Groot Dictee op zijn laatste benen liep", zegt Mare de Smit, die zowel in 1990 als in 1996 met de hoofdprijs naar huis ging en daarmee als enige meer dan één keer won. „Ik heb al twee, drie jaar niet meer gekeken, omdat het me niet meer interesseerde." Hij verloor definitief zijn belang stelling in 2013, het jaar waarin Kees van Kooten het dictee schreef. „Ineens moesten ook grammaticale fouten worden aangegeven. Ik heb het al vaker meegemaakt met dic tees in den lande: op het moment dat men begint met iets anders dan puur dictee, is dat het begin van het einde." Interesse voor dictees is er nog steeds, zegt De Smit, die er zelf elk jaar een in Terneuzen organiseert. „Dat trekt best veel volk. Taal leeft zeker nog. Maar als er een soort ker mis van wordt gemaakt, haken mensen af. Men wil gewoon een dictee. Punt. Zonder allerlei foefjes, maar zo simpel mogelijk: een tekst voorlezen en dat is het dan." De sterk gedaalde kijkcijfers be wijzen volgens De Smit dat het pu bliek niet zit te wachten op een an dere formule. „Ik denk daarom dat Als er een soort kermis van het dictee wordt gemaakt, haken mensen af het een goede beslissing is om te stoppen met het Groot Dictee. Dat hadden ze al een jaar of zes geleden moeten doen." Zelf doet hij niet meer mee aan dictees. „Het klinkt misschien wat snoeverig, maar een dictee is ge woon topsport. Je moet er elke dag mee bezig zijn: lijstjes blokken, uit zonderingen leren. Als je dat niet doet, eindig je niet in de top-5 of- 10. Daar heb ik allemaal geen tijd meer voor en ook geen zin meer in." Rein Leentfaar, in 2010 vierde in het Groot Dictee der Nederlandse Taal, stopte eerder deze maand met het organiseren van het Groot Bres- kens Dictee. Na tien jaar vond hij het welletjes. „Ik vind dat je moet stoppen op het hoogtepunt." Het dictee is echter allerminst passé, benadrukt Leentfaar. „Als je wil, kun je in Nederland zeker 40, 50 dictees per jaar doen." Zo zijn in eigen provincie het Zeeuws- Vlaams Dictee der Nederlandse Taal, het Groot Dictee der Thoolse Taal en de interlanddicteewedstrijd Holland-België in Eede. In het ver leden waren er ook spellingwed strijden in onder meer Oostkapelle en op Noord-Beveland, evenals het Groot Zeeuws Dictee in Goes. Bij het verdwijnen van het Groot Dictee der Nederlandse Taal heeft Leentfaar dezelfde gevoelens als Mare de Smit. Ook hij vindt dat het dictee een verkeerde weg was inge slagen. „Wel vind ik het afscheid te abrupt. Ze hadden moeten zeggen: in december doen we het voor de laatste keer." Naast Mare de Smit kende het Groot Dictee der Nederlandse Taal nog een Zeeuwse winnaar. In 1994 kwam Louis Kesteloo met zes fou ten als winnaar uit de strijd. /tea vrijdag 26 mei 2017 huisgenoot voor Delano Jeffrey Kutterink Goes Delano met zijn moeder Marga Rombaut. fotoscamileschelstreate - Marga Rombaut Het Groot Dictee der Neder landse Taal is niet meer. Van wege de gekelderde kijkcijfers is besloten er na 27 edities per di rect de stekker uit te trekken. Tweevoudig winnaar Mare de Smit uit Philippine kan er niet rouwig om zijn. Rolf Bosboom Philippine -Mare de Smit (tweevoudig winnaar Groot Dictee) n/iftf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31