Boek ZVKK is bijna klaar voor een doorstart DE TOP 200 cfajbeflw Gestolen Veers wandpaneel bij Schotse politie bezorgd 2 MAAN LEO VAN DE JAREN ZE Column Deze maand tekende ik bij uitgeverij Nieuw Amster dam een contract voor mijn derde boek. Het was een heuglijk moment met champagne en een triomfalistische foto op Facebook. Nu denkt u misschien dat hier mee de kous af is. Het manuscript is ingeleverd, de schrijver kan op haar lauweren rusten. Maar dat is een illusie. Ik zal u een geheim vertellen: schrijven is niet echt moeilijk. Tuurlijk, je moet een beetje leuk kunnen doen met taal. Je moet een goed idee hebben. Maar het gaat vooral om de zelfdis cipline om na je werk geen tv te kijken en je achterwerk neer te planten op een stoel aan je schrijf tafel. Zoals sommige deskundigen zeggen: schrijven behelst meer transpiratie dan inspiratie.Afijn: het boek is af. Het contract gete kend. Nu begint het echte werk. Redactiewerk. Schrijven is één ding, maar hérschrijven is weer heel wat anders. Voor schrijven is zelfdiscipline essentieel, maar voor herschrijven moet je in staat zijn je eigen ego van z'n voetstuk te trekken. Dat is niet makkelijk. Preciezer: dat is nog veel moeilij ker dan het schrijven zelf. Er zal een ware kunstenaar no dig zijn om mijn trots van al zijn deuken te ontdoen. Vervolgens moet je met de mar ketingmensen om de tafel. Opeens is het niet meer genoeg een goed boek geschreven te hebben. Nee. Je moet een doelgroep hebben. Het omslag en de titel moeten perfect bij die doelgroep aanslui ten. Niet te vrouwelijk. Niet te kil. Niet te veel lijken op die ene best seller, maar er natuurlijk wel naar verwijzen. Uniek zijn, maar niet zó uniek dat het mensen afschrikt. Er zit evenveel moeite in het fabriceren van de ideale flaptekst als in het schrijven van de halve roman. En daarna? Daarna ben ik, maar ook de uitgever, het marketing- meisje, de redacteur en de omslag ontwerper, overgeleverd aan u, de lezer. Wish me luck! Voor herschrijven moet je in staat zijn je eigen ego van z'n voetstuk te trekken DESTELLING Vandaag: Bouwleges moeten in heel Zee land gelijk zijn Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters bRIES ROEL VINK GEBROKEN bOOR VERLIES AJAX ALTIJD WAT IN bIT LANb Geld voor kantoor van de toekomst Bussen rijden niet doorW'tunnel Inschrijving Zeeuwse Boekenprijs VLISSINGEN Zeeland op 3 op lijst fietsprovincies „Wij hebben het afgelopen jaar een pas op de plaats moeten maken", zegt bestuurslid Jan Oudesluijs van de ZVKK. De organisatie zag door bezuinigingen van de provincie partner Scoop verdwijnen. Ook stapten drie van de zes bestuursle den op. De overige drie hebben na een jaar van bezinning de knoop doorgehakt: De ZVKK moet door gaan. „Het zou heel erg zonde zijn als we stopten", aldus Oudesluijs. „Dan laten we veel te veel kennis en informatie liggen. We hebben een positief gesprek gehad met ZB I Planbureau en ook de Konink lijke Heidemaatschappij wil verder. Nu moeten we de provincie nog overtuigen van het belang van de ZVKK." De ZVKK is een organisatie die wijk-, stads- en dorpsraden voor ziet van informatie en kennis bij al lerlei ontwikkelingen. Dat kan gaan over de dorpshuizen, maar ook over een op te stellen dorpsvisie. „Een goed voorbeeld is hier in Sint- Maartensdijk. In een wijk is het groenonderhoud door de gemeente gestopt. In plaats daarvan kregen de wijkbewoners een kleine vergoe ding om het zelf te doen. Daar heb ben ze een jeu-de-boulesbaan van aangelegd. Dat is nu een plek waar mensen elkaar ontmoeten." Volgens Oudesluijs wordt de ZVKK in de toekomst alleen nog maar belangrijker. „In de participa tiemaatschappij komen er steeds meer initiatieven vanuit de bevol king. Daarom wordt onze rol steeds groter. In plaats van opgelegde pro jecten vanuit de overheid wordt er steeds meer vanuit de burgers ont wikkeld. Maar die weten vaak niet hoe ze iets moeten aanpakken. Wij kunnen ze daarbij helpen met onze kennis. En met ons netwerk kun nen wij bemiddelen tussen par tijen." De ZVKK wil in de toekomst, net als in het verleden, twee keer per jaar een bijeenkomst organiseren. Maar eerst staat er een vergadering op het program. Op dinsdag 30 mei vergadert de ZVKK 2.0 om 19.30 uur in dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke. Daar wordt ook het nieuwe bestuur gekozen. Inmiddels hebben zich al drie nieuwe kandi daten gemeld. Oudesluijs: „Het zou mooi zijn als er veel vertegenwoor digers van wijk-, stads- en dorpsra den aanwezig zijn. Die kunnen voor aanmeldingen of informatie mailen naar oudesluijs@zeeland- net.nl." Het zou heel erg zonde zijn als we stopten De nog steeds onbekende man ont vreemdde begin deze maand één van de zes Veerse panelen van het wereldtapijt tijdens de 'Homeco ming Exhibition' in de St. Giles Ca thedral in Edinburgh. Baron Gor don Prestoungrange, initiatiefne mer en projectleider van het tape stry, toont zich donderdag ver heugd over de terugkeer van het pa neel. Hij vermoedt dat de dader door de grote aandacht die de dief stal trok, in Schotse kranten en op social media, tot inkeer is gekomen. De politie houdt het paneel voorlo pig voor nader onderzoek. De Veerse borduursters van het gesto len werk, getiteld 'Kirk, de Schotse Kerk', hadden al aangeboden het werk opnieuw te maken. Dat is nu tot hun opluchting niet nodig. L Vrijdag 26 mei - Luister via DAB+, kabel nporadio5.nl vrijdag 26 mei 2017 Reageer op pzc.nl Woensdag: Ook in Zeeland kun je carrière maken 2000 reacties TERNEUZEN In het Bio Base Europe Training Center in Ter- neuzen komt een demon stratie- en experimen teerruimte voor circulaire bouw. Het dagelijks pro vinciebestuur steekt daar 25.900 euro in. Circulair bouwen betekent dat een gebouw weer kan wor den afgebroken en het materiaal hergebruikt. Dat gebeurt al in Zee land. Bij dit initiatief zijn de bouwmaterialen ook duurzaam. VLISSINGEN Doordat de Westerschel- detunnel in de nacht van 30 op 31 mei gesloten is voor groot onderhoud rijdt een aantal bussen van Connexxion niet. Het gaat om de lijnen 20 (Goes-Terneuzen) en 50 (Middelburg-Terneuzen). Een aantal ritten komt deels of volledig te ver vallen. De werkzaamhe den beginnen op 30 mei om 20.30 uur. Meer info op connexxion.nl en wes- terscheldetunnel.nl. VLISSINGEN De inschrijftermijn voor de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) wordt dit jaar op 15 juni opengesteld. Een boek inschrijven kan via de website van het Zeeuws Tijdschrift: www.zeeuwstijdschrift.nl. Het ingezonden boek moet over een Zeeuws onderwerp gaan, of het moet door een Zeeuwse of uit Zeeland afkomstige auteur zijn geschreven. De inschrijftermijn sluit 15 juli. Zeeland is na Friesland en Overijssel de beste fietsprovincie. Dat blijkt uit de kwaliteitsmonitor van het Landelijk Fiets- platform. Eerder werd bekend dat Zeeland vierde was in de ranglijst van vijfsterrenprovincies. Dat was gebaseerd op een verkeerde puntentel ling. Zeeland scoort bo vengemiddeld (totale score 93,8 procent ofwel 4,69 punten). De Zeeuwse Vereniging Kleine Kernen (ZVKK) werkt aan een doorstart. Na een overgangsjaar blazen de drie overgebleven be stuursleden de club nieuw leven in. Willem Adriaansens Sint-Maartensdijk -Jan Oudesluijs Het gestolen Veerse paneel van het wereldtapijt The Scottish Diaspora Tapestry is woensdag bezorgd bij de Schotse politie. De 'dief' deed wel een excuus briefje bij het paneel, maar zette daar niet zijn naam onder. Annemarie Zevenbergen Veere c.nn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2