Ajacied, maar ben erg blij 'Mourinho is een eikel, maar wel ónze eikel' 25 een clausule in mijn contract opne men dat ik onder bepaalde omstan digheden kon vertrekken. Dat heb ik nu niet gedaan en dat zegt eigenlijk wel genoeg." Hij zal Ajax dus komend seizoen naar de landstitel moet leiden. Maar een nog zwaardere taak: het afgelo pen Europese seizoen overtreffen. Bosz kreeg terecht lof na de magische avonden tegen Schalke en Lyon. Hij gaf Ajax, zeker over de grens, weer smoel. Bewonderenswaardig. Maar in de uitwedstrijden tegen die ploe gen en ook tijdens de finale tegen Manchester werd pijnlijk duidelijk dat Ajax niet kan winnen als het ver touwde spel niet loopt. Ook bij zijn vorige clubs kreeg Bosz de kritiek dat er in zijn denkwereld geen ruimte is voor een 'plan B'. Is juist ook dat niet nodig om vol gend seizoen Europa weer over Ajax te laten praten? Bosz kennende zal hij volharden in zijn eigen plan en juist dat willen perfectioneren. De basis is gelegd, maar een kans op een mooi ere bekroning als een Europa Leaguefinale komt waarschijnlijk zo snel niet meer. Trots De teleurstelling overheerst bij Mat- thijs de Ligt (17). De jongste speler ooit in een Europese finale was één van de weinige Ajacieden die stand hielden. „Over een paar weken kan ik waar schijnlijk pas trots zijn op deze finale plaats." Maar dan begint het nieuwe sei zoen dus al. Met een voorronde van de Champions League. Een seizoen met nieuwe, hoge verwachtingen. Maar een seizoen vooral dat los van de sympathie nu wél een prijs moet opleveren. tijdens de vakantie terug naar Amsterdam. Of ik daar nog wel kom ben? Daar ga ik wel vanuit. Iedereen weet dat ik een Ajacied ben en dat altijd zal blijven. Maar ik ben wel heel blij dat ik deze prijs heb gewonnen met mijn huidige club." Winst van de Europa League voelt voor een wereldmacht als Manchester United normaal ge sproken wellicht als een troost prijs. De terroristische aanslag die de stad zo diep in het hart raakte, zette alles in een ander perspec tief voor, tijdens en na de eind strijd. „Wij hebben op deze manier iets terug kunnen doen voor de stad", zegt Blind. „Het is allemaal heel heftig wat er gebeurd is. Ook omdat mensen bij de club fami lieleden van de slachtoffers ken nen. De mensen uit de stad zeg gen: Manchester is een stad die al tijd weer opstaat." DE PRIJZENKAST VAN UNITED heid en de sprongkracht van Man chester United." „Het iconische rood-witte shirt zijn zo verleide lijk", schreef The Sun. „Zo aantrek kelijk. Maar het spel? Zo teleurstel lend. Ze wilden spelen volgens de Ajax-filosofie, terugvallen op de principes van Johan Cruijff, Rinus Michels en al die andere groothe den. Het werd een sof." José Mourinho (foto) won door de zege een deel van zijn verloren krediet terug. Manchester United mocht zakelijk en saai hebben ge speeld, het leidde tot de vierde Eu ropese hoofdprijs voor de Portu gees. De supporters, die na een belabberd seizoen in de Premier League, het ge duld met hem kwijtraak ten, sloten hem voorzich tig weer in de armen. „Mourinho is een eikel, maar wel ónze eikel", twit- terde een fan na het duel. Manchester United laat zich niet huldigen. Met de zelfmoordaanslag heeft dat niets te maken. Mourinho besloot al voor de tragedie geen feest te willen. De club doneerde wel 1 miljoen pond aan een fonds om de slachtoffers van de ramp in de Arena te helpen. Met deze geste op de dag na de eindstrijd reageerde de club, zoals de mensen op straat. De wereld in Manchester draait voorlopig om rouwverwerking, niet om voetbaleuforie. Geen kringen onder de ogen, toete rende auto's, mannen met een clubshirt onder hun pak of spon taan gezang om de winst van de Europa League te vieren. De aanslag bij het concert in de Arena op maandag liet geen ruimte voor een feeststemming op de dag na de fi nale. De zege op Ajax (2-0) vormde een opsteker voor de fans van Manchester United in een periode van rouwverwerking, maar de behoefte tot uitbundig heid ontbrak. Tijdens de wedstrijd in Stockholm was het ook al stil op straat. De pubs in het centrum za ten nauwelijks vol. De aanwezigen kwamen meer uit gewoonte, omdat ze hun hele leven al voetbal kijken. Het wedstrijdverloop bood een goede reden om vroeg naar huis te gaan. Ajax, zo klonk overal, viel vies tegen. De ploeg was ten onrechte gehypet. „Bizar jong", merkte The Times op. „Mannen tegen kinderen. De veredelde jeugdploeg kon niet op tegen de spierbundels, de geslepen- vrijdag 26 mei 2017 PC De Ajacieden proberen voorbij te kijken aan de beker die ze niet wonnen. FOTO'S ANP/EPA Ajax speelde zijn tiende Europese finale, daarvan gingen er vier verloren ('69, '88, '96 en 2017) Manchester United is de zesde club die alle drie de Europese hoofdprijzen heeft gewonnen. Alleen Bayern München, FC Barcelona, Juventus, Chelsea en Ajax gingen de Mancunians voor. De prijzenkast op Old Trafford is sowieso goed gevuld. Daley Blind schreeuwt het uit na de 0-1 van Pogba. fotoafp In Manchester werd de overwin ning op Ajax ingetogen gevierd vanwege de bomexplosie twee dagen voor de wedstrijd. Geert Langendorff Manchester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25