Tommy Wieringa 'Dood door politiekogels niet goed onderzocht' Inspectie: 'Heiwerkers ziek door vervuilde grond' 15 Ik stel mijn vriend gerust: gekte en levensmoeheid zijn niet hetzelfde De routeplanner wijst me via kleine wegge tjes naar het psychia trisch hospitaal. De brug over en dan een paar minuten heuvelop, daar hebben ze mijn vriend een tijdje opgesloten omdat hij zich van het leven heeft proberen te bero ven. Voorjaar, alles begon opnieuw, maar zijn laatste avondmaal be stond uit een doosje pillen en een fles rode wijn, waarna hij op bed ging liggen met een plastic zak over zijn hoofd. Het laatste wat hij voelde was de kat die zijn hand kopjes gaf. De politie vond hem de vol gende dag. Zijn nog levende lichaam verdween in een isoleer cel, waar hij langzaam naar het leven terugkeerde. Twee tassen heb ik bij me, een met boeken en een met eten. De eerste omdat hij erom vroeg, de tweede omdat ik diep van binnen een Joodse grootmoeder ben die meent dat elk probleem met eten kan worden opgelost. De kliniek is een wereld van deuren. Ze gaan uitsluitend op aanvraag open en vallen automa tisch achter je in het slot. Ook mijn vriend verblijft achter een zware deur. Hij ligt op bed, ik zie zijn voeten door het raampje. Ze komen in beweging als ik aan klop en ik omhels mijn levende vriend, zoveel beter dan de kus op het koude voorhoofd van een dode vriend. Hij ziet er moe uit. Zijn kamer genoot, ook een gefaald zelf moordenaar, breekt zijn nachten in duizend stukken met zijn ge snurk. We gaan naar buiten met een doosje Bossche bollen. Er is maar één vrouw tussen de mannen, iedereen rookt. Mijn vriend wijst me de isoleercel waar hij de eer ste dagen verbleef, een raampje hoog bovenin liet licht van bui ten door. De afdeling lijkt op een slakkenhuis. De binnenste win ding van het slakkenhuis is de separeer, en wij zitten in de bui tenste winding, waar weliswaar meer bewegingsvrijheid is, maar die van de buitenwereld is afge scheiden door een hoog hek. Achter een raam zit Allen Gins berg met zijn hoofd te schudden. Een jongen met een muts op en oortelefoontjes in komt bij ons staan. „De moleculen van het metaal staan zo ver open, tegen woordig", verklaart hij. „Dat komt door alle elektronica. Het expansieprobleem wordt te diep gezocht." Hij pauzeert even, en zegt dan: „Zo zit dat eigenlijk." Sommigen verblijven al dertig jaar op dit narrenschip, zegt mijn vriend. „Wat nu als ze mij hier ook zo lang houden?" Ik stel hem gerust, gekte en levensmoeheid zijn niet hetzelfde. De Bossche bollen zijn een beetje gesmolten onderweg, hij veegt zijn choco ladevingers aan mijn zakdoek af. „Weet je", zegt hij, „dat Ionesco ook dood wilde? Cioran belde hem elke dag op en zei: 'Dat heeft geen zin, dat kan altijd nog.' Ze zijn allebei een natuurlijke dood gestorven, bij mijn weten." Hij staat op. „Kom, ik laat je uit." Als ik het terrein af rijd, staat hij achter het hek en steekt zijn vuist in de lucht. Nopasaran. Ik zie er leven in. Leven en een na tuurlijke dood. Het onderzoek van de rijksrecher che naar de dood van Cyprian Broekhuis is 'onvolledig' en 'niet goed'. Dat zeggen rechtspsycholoog Peter van Koppen en oud-recher cheur Dick Gosewehr in een uit zending van Zembla vanavond. Zembla kreeg het rijksrecherche rapport in handen op basis waarvan het Openbaar Ministerie een zaak tegen twee schietende agenten heeft geseponeerd. De 23-jarige Cyprian Broekhuis overleed op 8 september 2016 door zes politiekogels in zijn buik. De schietpartij gebeurde toen drie GGZ-medewerkers en vier politie mensen hem ophaalden voor een dwangopname. Toen de agenten Broekhuis wilden fouilleren, liep het uit de hand. Twee agenten ver klaarden dat ze dachten dat Broek huis een mes trok. Automatisch begonnen ze te schieten. Volgens Van Koppen en Gose wehr heeft de rijksrecherche niet goed onderzocht óf Broekhuis wel een mes trok. „Er zijn dingen in het rijksdossier die op het scenario wij zen dat de schutters een zaklan taarn hebben aangezien voor een mes", zegt Van Koppen. Zo is het opmerkelijk dat de poli tie op de dag van Cyprians dood ondanks langdurig onderzoek geen mes in de Amsterdamse bovenwo ning aantrof. Gosewehr: „Dat kan gewoon niet. Niemand gaat weg voordat het mes gevonden is." Klapmes De dag erna vindt de politie onder een bank wel een klapmes, nadat een van de schietende agenten heeft verklaard dat die het mes heeft weggetrapt. Maar volgens Van Koppen kan het mes niet door een schop onder de bank zijn beland. Daarvoor lag te veel troep in de weg. Ook zou een GGZ-medewerker een schietende agent hebben horen zeggen: „Ik dacht dat hij een mes of wapen trok." Van Koppen: „Dat is een veelbetekenende verklaring. Dat kan onzin zijn, maar het is ge noeg reden het te onderzoeken." Eerder bleek al dat de agent die vier keer op Broekhuis vuurde, ver klaarde dat hij twee verschillende soorten antidepressiva slikte. De experts vinden het vreemd dat de rijksrecherche daar geen enkele vervolgvraag over heeft gesteld. De ouders van Cyprian Broek huis zijn het niet eens met de be slissing van het Openbaar Ministe rie om de zaak te seponeren. Ze zijn een zogeheten artikel 12-procedure gestart om alsnog vervolging af te dwingen. De Amsterdamse politie en het Openbaar Ministerie willen van wege de rechtszaak niet reageren. Vlak voor kerst werden twee hei werkers zwaar ziek. Ze hadden on der meer last van bloedplassen en braken. Werkgever heibedrijf Van Dieren wees naar de vervuilde grond waarin ze werkten. Op de plaats van het bouwterrein stond vroeger een gasfabriek. Ondanks meerdere saneringen bleef een deel van de ondergrond vervuild. De inspectie SZW legde begin dit jaar het werk stil en begon een on derzoek. Volgens de inspectie is in de ontwerpfase onvoldoende nage gaan welke invloed de verontrei nigde stoffen hebben op de werk zaamheden. De inspectie legt een direct verband tussen de zieke hei- ers en de vervuilde grond. De gemeente Kampen is het met beide punten oneens. Zij stelt dat de benodigde maatregelen wel wer den getroffen. Volgens het stadsbe stuur werd 'uitvoerig rekening ge houden' met de vervuilde grond. De gemeente wijst erop dat een medische rapportage ontbreekt. Zo is er geen bewijs dat de heiers daad werkelijk ziek werden door hun werkzaamheden. Bezwaar De gemeente onderzoekt momen teel of het bezwaar kan maken te gen de conclusies van de inspectie. Om de bouwstop op te heffen moet Kampen met aannemer He geman aan een nieuw uitvoerings plan werken. Hierin moet van de inspectie een veilige werkmethode beschreven staan. Er moeten nog 37 palen de grond in. Hoe en wanneer dit moet gebeuren is niet nog niet bekend. Voor de Internationale Hanzedagen (15-18 juni) wordt in elk geval niet gewerkt. Het onderzoek van de Inspectie SZW is al het vierde naar bouwpro ject Buitenhaven. Eerder onder zocht Jan Westmaas, voormalig burgemeester van Meppel, op ver zoek van de gemeente en de aanne mer alles wat uiteindelijk leidde tot de bouwstop. Hieruit bleek dat Kampen en Hegeman de opdracht verschillend interpreteerden, waar door op het terrein mogelijk ondui delijkheid ontstond. W Volgens de gemeente is er wél rekening gehouden met verontreiniging van de bouwplaats Bodemonderzoek heeft intussen uitgewezen dat het grondwater niet werd verontreinigd tijdens het heien. De gemeente laat het water wel nog onderzoeken. De GGD komt begin juni met een rapport over eventuele gezondheidsrisico's voor omwonenden. Zij stelde eer der al dat de kans op gevaar door giftige stoffen bijzonder klein is. vrijdag 26 mei 2017 Narrenschip De dood van de psychiatrische patiënt Cyprian Broekhuis, die door zes politiekogels stierf, is niet goed onderzocht. Boven dien heeft de politie procedures met voeten getreden, zeggen experts na bestudering van het rapport van de rijksrecherche. Koen Voskuil Amsterdam Heiwerkers die eind vorig jaar aan de slag waren op een bouw terrein in Kampen, werden ziek door de verontreinigde grond waarin ze werkten. Dat stelt in spectie SZW na onderzoek. De werkzaamheden aan het bouw project, parkeergarage Buiten haven, liggen sinds januari stil. Anton Goegebeur Kampen A Cyprian Broekhuis werd doodgeschoten door de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15