fl 5 8 Verdachten van mislukte staatsgreep na bijna een jaar voor de rechter 'Moordenaars' en 'hang ze op' schreeuwen Turken naar 221 verdachten van de mislukte coup. Hun tocht naar de rechter lijkt op een gang naar het schavot. 'Minister Kaya heeft geen zaak' de 'Terroristische Organisatie van Fethullahisten'. Verder luidt de aanklacht 'een poging om de democratische grondwettelijke orde omver te wer pen door verraders van de FETÖ met 35 vliegtuigen, 37 helikopters, 246 pantserwagens en ongeveer 4.000 lichte wapens'. Ook worden de verdachten beschuldigd van 'een poging het parlement en de rege ring met geweld omver te werpen, het besturen van een illegale gewa pende organisatie, een poging om de president te vermoorden, het doden van 250 burgers en het ver wonden van 2.735 burgers'. Gisteren ging het bij dit mega proces alleen om de voorgeleiding en het voorlezen van de aanklach ten tegen elk van de 221 verdachten. Dat gaat naar verwachting enkele dagen duren. Symboliek De plaats Sincan staat bol van de politieke symboliek en is bewust om die reden uitgekozen. In deze conservatieve deelgemeente van Ankara, zo'n 30 kilometer buiten het centrum, kwamen in 1997 tanks de straat op als protest tegen het be leid van de fundamentalistische premier Erbakan, dat de seculiere republiek zou ondermijnen. Een maand later was de zogeheten post moderne 'soft coup' voltooid en moest Erbakan aftreden. Zijn Wel vaartspartij, waarvan ook Erdogan lid was, werd verboden. Erdogan en zijn aanhang zijn dit nooit vergeten en willen met dit proces in Sincan ook laten zien dat het definitiefis afgelopen met de politieke invloed van de generaals. E! In de Turkse hoofdstad Ankara is gisteren het langverwachte proces begonnen tegen de hoofdverdach ten van de verijdelde militaire staatsgreep op 15 juli vorig jaar. Ruim 10 maanden na de couppo ging om president Erdogan af te zetten, worden 221 verdachten, on der wie 24 generaals, lopend vanuit de gevangenis naar de zwaarbe waakte rechtbank gebracht. Zowel binnen als buiten de rechtbank zijn uiterst strenge vei ligheidsmaatregelen getroffen. Ze ker 500 politiemensen zorgen voor de bewaking. De verdachten moe ten zich verantwoorden voor hun acties in de nacht van 15 juli 2016. Ook Fethullah Gülen, de in Ame rika wonende Turkse moslimpredi ker die volgens de Turkse autoritei ten het meesterbrein is achter de staatsgreep, wordt tijdens dit mas saproces bij afwezigheid berecht. De voormalige bondgenoot van president Erdogan spreekt elke be trokkenheid bij de coup tegen. Iedere verdachte - onder wie Akin Öztürk (65), het voormalige hoofd van de luchtmacht - wordt geboeid en onder begeleiding van twee leden van de militaire politie, plus een met een halfautomatisch geweer bewapende commando naar de rechtbank vervoerd. De rechtbank is speciaal voor dit proces gebouwd en maakt deel uit van het gevangeniscomplex in de deelge meente Sincan, waar de verdachten al die tijd al in voorarrest zitten. De voormalige generaals en an dere hoge officieren worden ont haald op oorverdovend lawaai, boe geroep en scheldpartijen. 'Moorde naars' en 'landverraders' klinkt het uit honderden kelen van Turken die met bloedrode vlaggen en borden met verwensingen staan te zwaaien. Diverse demonstranten gooien stroppen naar de verdachten vergezeld van de leus 'hang ze op!' Sinds de mislukte coup klinkt bij elke bijeenkomst van aanhangers van president Erdogan de roep om herinvoering van de doodstraf. Godsdienst „Ik wil dat de landverraders worden gestraft", zegt Mehmet Yaman, een van de woedende toeschouwers. „Ik wil de terroristen laten zien dat wij niet wijken, dat we pal staan voor ons volk, onze vlag en onze godsdienst. Ik wil dat ze de dood straf krijgen na een eerlijk proces." Erdogan heeft herhaaldelijk be loofd dat hij de benodigde wet voor het herinvoeren van de doodstraf zal ondertekenen zodra deze door NEDERLAND het parlement is aanvaard en door de meerderheid van de bevolking in een referendum is goedgekeurd. In 2004 schafte Turkije de dood straf af om in aanmerking te kun nen komen voor toetredingsonder handelingen met de Europese Unie, die in 2005 begonnen. Als Erdogan de doodstraf opnieuw invoert, dan breekt de EU op zijn beurt het on derhandelingsproces onmiddellijk af, heeft EU-chef Jean-Claude Junc- ker inmiddels laten weten. De verdachten die nu voor het eerst voor de rechter verschijnen, zitten al bijna een jaar in de over volle gevangenis en krijgen nu pas te horen waarvan ze worden be schuldigd. Allen worden verdacht van banden met de beweging van Fethullah Gülen, die jarenlang met de regerende AK-partij samen werkte, maar sinds de breuk in de cember 2013 door de Turkse autori teiten wordt getypeerd als de FETÖ, dinsdag 23 mei 2017 JANOARM,; In een lange stoet worden de verdachten van de couppoging naar de rechtbank geleid, fotoafp Laaiende Turken eisen strop Mare Guillet Ankara Een woedende menigte beschimpt de lange rij verdachten, fotoepa DEN HAAG De rechtszaak van de Turkse minister Kaya van Gezinszaken tegen Ne derland is gestrand. Kaya wilde Nederland voor de rechter slepen, omdat ze in maart 'onrechtmatig' onder dwang van de politie ons land zou zijn uitgezet. Juridisch heeft ze echter geen poot om op te staan. Volgens de Ne derlandse regering is Kaya namelijk 'uit eigen beweging' vertrokken, zo hebben het mi nisterie van Veiligheid en Jus titie en de gemeente Rotter dam bevestigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8