Nadenken over wattenstaafje Bewuster met mijn aankopen IÉ Het went, vijf bakjes in de keuken 7 PROEF AFVAL SCHEIDEN Honderd deelnemers uit de gemeente Hulst doen honderd dagen lang aan honderd procent afvalscheiding. Die moet ertoe leiden inwoners bewuster omgaan met hun afval. Drie deelnemers aan deze 100-100- 100-proef, die halverwege is, vertellen over hun redenen om mee te doen en over hun ervaringen tot nu toe. zv We hadden vorige week nog maar anderhalve kilo restafval dinsdag 23 mei 2017 Keukenrol gaat nu ook bij het papier PE NHZOIL Deelnemer: Jacqueline van de Voorde uit Hulst Waarom doe je mee? „Ik dacht dat ik het al op een goede manier deed en wilde dat eens getest zien." Hoe gaat het scheiden? Waar loop je tegen aan? „Ik deed voorheen nog niet de helft van wat ik nu doe. Nu ik zelf een mini-milieupark heb ge creëerd, is het makkelijker om het scheiden vol te houden. Ik ben nu bewuster in mijn aan kopen, ik kijk naar de verpakkingen. En ik ge bruik minder keukenpapier, want ik pak liever een vaatdoek, dan steeds naar de papierbak te moeten lopen." Zijn er producten waar je niet van weet in welke bak ze moeten? „Je kunt op bijna iedere verpakking vinden waar je het moet laten. Zo wist ik eerst niet waar ik een potje Skyryoghurt moest laten, omdat dat plastic is, maar het staat er gewoon op. En anders kun je het op internet zoeken." Denk je dat je na de proef bewuster met afval omgaat? „Absoluut. Het geeft een goed gevoel en het is helemaal niet moeilijk. Waarom zou je het niet doen?" Deelnemers: Emmy Janssen, Marco Hame link en dochters Kaat (9) en Suus (7) uit Klooster- zande. Waarom doen jullie mee? Emmy: „Wij scheidden niets, alles ging bij het restafval. Ergens vonden we dat vervelend. Tijdens vakanties in Zwitserland en Duitsland deden we wel mee met het schei den. Ik wilde dat thuis voortzetten, maar had geen aanleiding. Dit is mijn kans het hele gezin te verplichten." Hoe gaat het scheiden? Waar lopen jullie tegen aan? „Vanaf dag één zitten we in de vakantiemodus. Af gelopen week hadden we nog maar anderhalve kilo restafval. In het begin was het vervelend dat er vijf verschillende bakjes stonden in mijn keuken, maar alles went." Zijn er producten waar je niet van weet in welke bak ze moeten? „Wat is plastic? Horen drankkartonnen daar ook bij? Je moet soms goed nadenken hoe het zit." Denk je dat je na de proef bewuster met afval omgaat? „We gaan er mee door, het zou gek zijn om straks alles weer bij het restafval te gooien. Je moet jezelf soms dwingen om be wuster te worden." TEKST GERTIE DE BOEY/ FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Deelnemers: Brigitte en Ferdy van Campen uit Graauw Waarom doen jullie mee? Brigitte: „Om anderen mee te krij gen. Wij gingen al bewust om met het scheiden van afval. We kijken ook altijd naar wat we kunnen her gebruiken, zo spoelen we diep- vrieszakken uit. Vroeger ruimde ik soms rotzooi op in de berm langs de straat. Ik zou willen dat ieder een dat deed." Hoe gaat het afval scheiden? Waar lopen jullie tegenaan? „We zijn nu nog secuurder. Zo wordt een stukje keukenrol nu ook bewust bij het papier gedaan, ter wijl we dat voorheen soms nog bij het restafval gooiden." Zijn er producten waar je niet van weet in welke bak ze moeten? „Over een wattenstaafje moesten we even nadenken. Moet dat bij het plastic of restafval? Ook meta len bussen of blikken, zoals bier en hairspray. En scheermesjes. Geluk kig kun je alles opzoeken." Denk je dat je na de proef bewus ter met afval omgaat? „Dat deden we al, maar we zullen nog tien procent secuurder zijn vanaf nu."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69