Liever voetbal dan vergaderen II OM eist celstraf tegen de schutter in Axel 3 TIJDSDRUK dere kant: nu we er staan, willen we winnen ook." Toen de Amsterdammers zich twee weken geleden naar de finale van de Europa League schopten, wist Jeffrey de Nooijer (24) uit Breskens meteen: 'hier wil ik bij zijn'. „Dat een Nederlandse club in de finale van de Europa League staat, is heel bijzonder", zegt hij. „Ajax kan geschiedenis schrijven. Als ze deze wedstrijd winnen, dan gaan we het daar nog heel lang over hebben." Jeffrey gaat met een groep van ze ven mannen uit Zeeuws-Vlaande- ren. Ze vertrekken vandaag om 10.00 uur vanuit de hoofdstad met een bus - „vliegtickets waren bela chelijk duur" - vol Ajacieden naar Stockholm, waar de finale morgen avond plaatsvindt. Tijd voor een afterparty hebben ze niet, want na de wedstrijd stap pen de fans meteen weer de bus in. „Dan zijn we hopelijk op tijd terug in Amsterdam voor de huldi ging." Of hij er zo zeker van is dat Ajax zal winnen..? „Nou ja, dat is misschien veel gezegd. Maar ik heb er een heel goed gevoel bij. Ajax doet het goed de laatste tijd en Manchester United wat minder, Wat is er mooier dan dat wij Feyenoord overtreffen met het kampioenschap? dus we maken absoluut kans." Ze weet het nog als de dag van gisteren. Natascha de Jonge (39) uit Goes mocht van haar moeder niet naar de finale in '95, omdat ze exa mens had. Dit keer moest en zou ze erbij zijn. Samen met haar vriend Ronny Schmitz (36) met wie ze ook naar de wedstrijden in de groeps- fase, de kwartfinale en de halve fi nale is gegaan. Ze moeten er wel wat voor over hebben, want de vliegtickets naar Stockholm kostten 600 euro per persoon. En dan is het nog te hopen dat ze waar krijgen voor hun geld. De Jonge vindt het spannend. „Als ik naar de thuiswedstrijden van Ajax kijk, denk ik: ja, ze gaan win nen. Maar de uitwedstrijden waren echt billen knijpen." Hoe bijzonder het zou zijn als de Amsterdammers zou winnen? „Tja, dat maak je mis schien maar één keer in je leven mee. Het is de hoogst haalbare titel binnen het Europees voetbal", zegt ze. „En het zou natuurlijk ook wel lekker zijn, nu Feyenoord eindelijk eens landskampioen is geworden. Wat is er dan mooier dan dat wij dat overtreffen?" Het slepende conflict tussen Antil liaanse groepen in Terneuzen en hun aanhang speelde een bepa lende rol bij de schietpartij in Axel waarbij een Terneuzenaar gewond raakte. Dat bleek maandag tijdens de rechtszaak tegen drie Terneuze naren. Ze waren 28 augustus 2016 aan het stappen toen ze in Axel een andere Terneuzenaar tegenkwa men. Het trio, G. el H. (21), R. S. (21) en G. D (19), behoort tot het ene kamp. De man die ze daar tegen kwamen is juist weer bevriend met Antillianen uit het andere kamp. Volgens officier van justitie Wil fred Suijkerbuijk ontstond er vrij snel onenigheid tussen hen waarna het latere slachtoffer vluchtte. „De drie zetten de achtervolging in, het slachtoffer viel en werd vervolgens beschoten door El H. Daarbij raakte hij gewond aan zijn arm." De offi cier haalde getuigen aan die El H., met gestrekte arm en gewapend, zagen rennen. Hoewel de Terneu zenaar enkel licht gewond raakte vindt de officier toch dat er sprake is van poging tot doodslag. „Want iemand die rent met een gericht wapen neemt het risico dat een ko gel een vitaal deel raakt." De andere twee namen volgens de officier ook deel aan de achter volging. Maar hij kan niet bewijzen dat ze het plan hadden hem echt Ik wilde in de lucht schieten. Alleen maar om de ander bang te maken iets aan te doen. Volgens het slacht offer zou S. wel hebben geroepen tegen El H. dat hij zijn 'ding' moest pakken en moest 'schieten'. Getui gen kunnen dat echter niet bevesti gen. De drie stonden niet alleen te recht voor de Axelse zaak. Ook voor betrokkenheid bij een caféruzie in Terneuzen, ruim een jaar eerder. Daarbij raakten meerdere mensen gewond en speelden de drie, aldus de officier, een kwalijke rol. Suijkerbuijk vindt dat El H. een celstraf van 36 maanden moet krij gen waarvan zes voorwaardelijk. Tegen S. eiste hij een celstaf van 43 dagen (het voorarrest), vier maan den voorwaardelijk en een werk straf van 160 uur. D. moet ook een celstraf gelijk aan het voorarrest (43 dagen) krijgen. Daarnaast twee maanden voorwaardelijk en een werkstraf van honderd uur. El H. vertelde de rechtbank dat hij een wapen kocht nadat Gideon Verhelst eind 2014 in Terneuzen was gedood. Ook Verhelst is slacht offer van het al jaren slepende con flict. El H. verzekerde dat hij alleen maar in Axel schoot om zijn tegen stander bang te maken, nadat deze hem bedreigde. „Ik wilde in de lucht schieten." Advocate Cindy Koole stelde dat El H. 'maar twee schoten loste' terwijl zijn wapen volledig geladen was. „Ook richtte hij naast hem. Hij had niet de be doeling hem te raken." Ze pleitte voor een straf van maximaal negen maanden cel. Haar collega Mark Dunsbergen pleitte voor vrijspraak voor S. Hij wees erop dat S. meer dere vrijspraken achter zijn naam heeft staan en refereerde aan een aantal zaken die het OM sepo neerde wegens gebrek aan bewijs. „Dit lijkt op een afrekening jegens mijn cliënt." Uitspraak 6 juni dinsdag 23 mei 2017 komt naar Amsterdam Vlnr. Steve, Destiny, Natascha de Jonge en Ronny Schmitz; Ajaxsupporters foto marcelle davidse Ajax-supporters Jordi Roose (links) en Maik Verpoorte. FOTO PETER NICOLAI Diverse bijeenkomsten wijken morgen voor het voetbal. De ge meente Hulst, bijvoorbeeld, heeft de raadscommissie Samenleving een week verschoven. „Deze wedstrijd - die velen willen volgen - begint om 20.45 uur en zou daarmee een te grote tijdsdruk op de vergadering van de raads commissie leggen", aldus de ge meente. Waterschap Scheldestromen heeft de commissie Bestuurlijke en Economische Zaken ver vroegd, van 19.30 naar 18.00 uur. „Enkele leden hadden daarom gevraagd", zegt een woordvoer der. „En niemand had daar be zwaar tegen." In Sint-Maartensdijk is 'op ver zoek van verschillende betrokken partijen en geïnteresseerden' de bijeenkomst 'Smerdiek op weg... Geen woorden, maar daden' ver zet naar september. Andere bijeenkomsten gaan wel gewoon door, zoals de gemeen teraad van Sluis. Ook Noord-Be veland vergadert op de avond van de finale. „Raadsvergaderin gen duren hier nooit heel lang, dus wellicht zijn ze op tijd klaar", zegt een woordvoerster. The Road To GraauwRock, de ta lentenwedstrijd aan de voor avond van GraauwRock, wordt evenmin aangepast. „We hebben het wel overwogen", zegt Eddy de Caluwé. „Maar we kunnen de optredens niet anderhalf uur stil leggen, want dan wordt het te laat. En om tv-schermen neer te zetten vinden we niet respectvol tegenover de bands." - Natascha de Jonge, Ajax-fan Het Openbaar Ministerie eist cel- en werkstraffen voor de drie Terneuzenaren die vorig jaar be trokken waren bij een schietpar tij in Axel waarbij één man ge wond raakte. Emile Calon Middelburg - Verdachte G. el H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60