Eetstoornis gaat niet vanzelf over f 6 RUTGER VERHOEFF zogenaamde bij te houden waarin je desku nd iaën jouw eetPatroon en bii" Voeding Wist je dat er veertien soorten honger bestaan? Diëtist Marie-José Torenvliet leert ons die soorten onderscheiden met haar boek '(H)erkenje honger'. Vraag het de deskundige Veel mensen gaan steeds minder eten omdat ze onzeker zijn over hun uiterlijk of denken dat ze dik zijn. Als eten je veel bezighoudt en je je hierdoor gespannen en ongelukkig voelt, dan spreken we van een eetprobleem. Hoe je een eetprobleem kunt krijgen? In sommige families komt het vaker voor. In andere gevallen is er een traumatische gebeurtenis aan voorafgegaan. Meestal heeft het te maken met een negatief zelf beeld en hoe je met problemen omgaat. Je hebt meer kans op een eetprobleem als je onzeker bent over je uiterlijk en weinig zelfvertrouwen hebt. Door niet over je onzekerheden te praten, vergroot je de kans op een eetprobleem. lichamelijke, psychische en sociale gevolgen. Dat kun je doen door erover te praten met vrienden, fa milie en je huisarts. Vanzelf gaat het niet over. Je huisarts kan vaststellen of je een eetprobleem of een eetstoornis hebt. Hij of zij kan voorlichting geven en samen met jou bepalen welke behande- Dieettips ling het best bij jou past. volqen van Ookzal de huisarts je vragen een eetdagboek Ute!bl\Ul lUiy tM l behorende gedachten is gevaarlijk opschrijft. Hij of zij kan je ook doorverwijzen naar cognitieve gedragstherapie om erachter te ko men wat jouw gedachten zijn over een gezond ge wicht en gezond eten. Bij een eetstoornis zal je huisarts je direct doorsturen naar een gespeciali seerd centrum. Tot mijn grote spijt zijn er tegenwoordig veel crashdieetboeken in omloop en staan er veel di- eettips op social media. Veel 'informatie' komt van mensen die geen diëtist of arts zijn. Het is gevaar lijk als mensen deze dieettips klakkeloos overne men. Het gevolg kan zijn dat het resultaat niet is zoals je had verwacht of dat je te snel afvalt met al lerlei lichamelijke gevolgen. Zoals dat bij jou het geval is. Zorg voor de juiste begeleiding bij het dië ten (arts en diëtist). Het is de grootste reden waarom ik, samen met kok Ramon Beuk, het kook boek Lekker beter heb gemaakt. Om mensen weer bewuster te maken van wat voeding met je doet. HET PANEL ILichaamshonger is echte honger Bij lichaamshonger ('echte' honger) knort en rammelt de maag aanhou dend, ook na het drinken van water. Verlies van concentratie, denkver mogen en alertheid dreigen. Ook wa zig zien, slaperigheid en gapen zijn signalen. Te lang negeren is niet ver standig: het lichaam heeft een paar keer per dag brandstof nodig. 2Concentratiehonger: ja, dat bestaat Lang achter de computer zitten of veel denkwerk? Dan dreigt concen- tratiehonger. Minder goed kunnen nadenken en behoefte op zoetigheid te kauwen (de hersenen functione ren op suikers en kauwen verbetert de bloedsomloop naar de hersenen) zijn symptomen. Een korte wande ling geeft de hersenen nieuwe ener gie: beweging maakt glycogeen vrij in de spieren, wat brandstof is voor de hersenen. Ook kauwgom kauwen helpt, maar let op: dit kan zorgen voor een hongerprikkel in de maag. 3Zintuigenhonger: dat heeft (bijna) iedereen De geur van versgebakken brood, een schaal chocolaatjes op tafel: neus, ogen en oren worden de hele dag ver leid. Bewustwording is stap één, een voedzaam eetpatroon helpt om door het mijnenveld van snoepautomaten, loempiakraampjes en ijssalons te ko men. Tip: zorg voor gezonde verlei ders als snoepgroente en een grote kan water met vers fruit op tafel. 4 Constante honger vraagt om suikers Er kan sprake zijn van een lichame lijke oorzaak, maar waarschijnlijker is een ongebalanceerd voedingspa troon. Gevolg: een lijf dat continu om suikers vraagt. Een eetdagboek legt dit patroon genadeloos bloot. Hoofd maaltijden met meer vezels en eiwit ten en minder (snelle) koolhydraten kunnen de cirkel doorbreken. 5Verveelhonger is een gebrek aan opwinding Onze hersenen zijn gewend aan een constante stroom van prikkels, zodat het uitblijven daarvan een gevoel van onrust kan geven. Iets eten en/of drinken lijkt de oplossing. Maar feite lijk gaat het om gebrek aan opwin ding, niet om honger. Aanvaard dat er af en toe even niets spannends is of beter nog: oefen eens met tien minu ten nietsdoen. 6Luchthonger lijkt op echte honger Rommelingen, beweging en geluid in de maagstreek: luchthonger lijkt verraderlijk veel op lichaamshonger. Met één verschil: hij wordt niet veroorzaakt door het maaghormoon ghreline (dat echte honger aangeeft), maar door luchtbellen in de maag en samentrekkende bewegingen van de darmen. Roken en door een rietje drinken kunnen luchthonger veroorzaken. Luchthonger verdwijnt vaak door iets te drinken, waardoor de lucht bellen uit de maag geduwd worden. Ook afleiding en beweging kunnen helpen. Houdt het gerommel na 15 minuten nog niet op, dan is er sprake van echte honger. Wie op hard brood kauwt, eet 13 procent minder calorieën dan wie zacht brood kiest 7Kauwhonger kun je voorkomen Kauwen op hard voedsel geeft eerder een gevoel van verzadiging. Proefper sonen die op hard brood kauwden, aten 13 procent minder calorieën dan degenen die zachte bolletjes aten. Harde voedingsmiddelen zijn boven dien vaak rijker aan voedingsvezels. Steeds behoefte om ergens op te kau wen zonder dat je echt lichaamshon ger hebt? Check dan de kauwfactor van je voedselkeuzes en vergroot het aandeel harde voedingsmiddelen, zo als rauwkost, volkoren crackers en stevige broodvarianten. dinsdag 23 mei 2017 GO Huisarts Rutger Verhoeff beantwoordt lezersvragen Ik ben een vrouw van 19 jaar. Aan de hand van een dieetboek ben ik een paar maanden gele den begonnen met afvallen. Het afvallen ging snel, maar mijn borsten zijn nu ingezakt. Mijn ouders vinden het niet gezond. Ik probeer weer aan te komen om vorm terug te krijgen, alleen durf ik niet goed meer te eten nu ik van alles weet over voeding. Heb ik een eetprobleem? Het is belangrijk om te voorkomen dat een eet probleem een eetstoornis wordt met Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS DESKUNDIGE Klaske van Norren PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES EXPERT Jan Drost 14 soorten honger Dominique Prins 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45