De grond wet van de opvoeding Een steuntje in de rug in zakformaat 2 RENÉ DIEKSTRA fff HERSEN Hospice Verhuis je naar een hospice, dan sterf je binnen drie maanden. Toch is de sfeer er vaak opgewekt. „Nergens wordt het leven zo geleefd als hier." Column Na de feestelijke plechtigheid waarbij zij en haar medestudenten hun bachelordiploma ontvingen, kwam ze naar me toe. Ze wilde graag een gesprek. Een dag later, terwijl ze tegen over me ging zitten, haalde ze uit haar rugtas een pakje, gaf dat aan mij en zei: „Dat is voor u als be dankje voor uw vertrouwen." Ik ben vergeten hoe precies, maar ik vermoed dat ik tamelijk onhandig heb gereageerd. Wat ik niet vergeten ben, is het ge sprek dat we vervolgens hadden. „Ik had", zo be gon ze, „nooit op deze opleiding toegelaten mogen worden, want ik had mijn eindexamen niet ge haald en moest het, terwijl ik hier al was, nog een keer overdoen. Maar mijn vader die de decaan goed kent, heeft me toch naar binnen weten te praten." Ik moet raar hebben opgekeken, want ik wist daar niks van. De decaan had me daar nooit iets over verteld. Misschien maar goed ook. „Ik wilde zo ontzettend graag alle psychologiecursussen bij u doen", ging ze verder. „Maar mijn eindcijfer voor de inleidende cursus bleek te laag om de vervolg cursus Sociale Pychologie te mogen doen." Ik her inner me nog heel goed dat ze toen naar mij toe was gekomen en hemel en aarde had bewogen om toch die cursus te mogen proberen. Ik ben uiteindelijk gezwicht. Haar eindcijfer daarvoor was beter maar niet ge noeg voor de volgende cursus: Organisatiepsy chologie. Toch ben ik, als een boer met heftige kiespijn nadat weer he mel en aarde werden be wogen, overstag gegaan. Wel op één voorwaarde: dat ze voor de eerste multiple choice-deeltoets een voldoende zou halen. Dat deed ze net niet. Einde oefening? Niet dus. Ze had gelezen wat de vol gende grote opdracht in de cursus was (het maken van een businessplan voor een zelfgekozen of zelf op te zetten bedrijf) en smeekte me om haar die laatste, allerlaatste kans te geven. Vraag me niet waarom en het was bepaald geen toppunt van consequentie, maar ik heb haar die allerlaatste kans inderdaad gegeven, zonder veel verwachting. Maar tot mijn stomme verbazing leverde ze een heel goed werkstuk in. Sterker nog, de overige zes opdrachten heeft ze op een hoger niveau gemaakt dan ik ooit eerder van haar gezien had. Toen ik daar mijn verbazing over uitte, ant woordde ze eenvoudig: „Ik heb mijn zwemwater gevonden." Twee weken na haar bachelor slaagde ze voor het toelatingsexamen voor een universi taire opleiding Organisatiepsychologie. Onlangs schreef ze me dat ze, afgestudeerd, als organisatie psycholoog bij de Verenigde Naties in Genève aan het werk kan. Zeker, ik heb voor haar regels over treden. Spijt? Allerminst. Ik doe het sindsdien va kervoor hooggemotiveerde studenten. Geheel conform artikel t van mijn boek De grondwet van de opvoeding, dat luidt: Kinderen hebben, ten einde gelijke kansen te krijgen zich naar hun mogelijk heden en talenten te ontwikkelen, recht op onge lijke behandeling in opvoeding en onderwijs. Ik heb voor haar de regels overtreden. Spijt? Allerminst LEESTIPS VAN DE WEEK OnUp' WERK LEKKER IN BALANS aar wil ik nog in voordat ik doodga, L dacht Emmie I Kohier (76) toen ze r voor het eerst het hightech bubbel bad zag in hospice Bardo in Hoofddorp. „Het is er alleen nog niet van gekomen." Emmie Kohier ziet er niet uit als een ongeneeslijk zieke die binnen kort doodgaat. „De buitenkant is nog best, jammer dat de binnenkant ver rot is." Ze doelt op de tumor in haar darmen en nieren. Het hoeft niet meer, heeft ze de artsen gemeld na de vier operaties en zeven maanden in het ziekenhuis. Nu zit ze rechtop in haar hospicebed, alerte blik, klaar voor een rake op merking. Op bezoek zijn broer Ger hard, schoonzus Anne-Marie en nichtje Christie. Er mag gelachen worden. Dus over een mogelijke bac terie die ze zou kunnen oplopen: „Maakt mij het uit, ik ga toch dood." Hoe langer Emmie in het hospice verblijft, hoe meer ze haar eindigheid erkent. „Toen ik over de drempel stapte, drong opeens tot me door dat dit mijn laatste woning is. Dat dreunt door. Maar het gevoel is omgeslagen. Ik word hier bij mijn voornaam ge noemd. 's Avonds kan er zomaar een lieve vrijwilliger met je naar de tv kijken. Of je in je bed naar de open geslagen deuren van het balkon rij- Ik besefte dat dit mijn laatste woning is. Het dreunde door. Maar dat gevoel is omgeslagen den. Dit is voor mij de hemel op aarde." Dat zou je niet denken van een hospice. Maar uit studies, publicaties en interviews met betrokkenen blijkt bijna eensgezind: het is er fijn en vaak vol leven. Een vertrekkend di recteur van een hospice in Hilversum stelt dat 'het leven nergens zo wordt geleefd als daar'. Ook documentaire maker Joop Menting toont in zijn film Er mot helemaal niks uit 2013 dat mensen zichzelf kunnen blijven tot dat ze op een waardige manier het le ven verlaten. Om naar zo'n instelling te mogen, moet je terminaal ziek zijn met een levensverwachting van maximaal drie maanden. Je bent er ook welkom als je familie hebt en thuis sterven niet kan vanwege praktische of emo tionele redenen. Zoutsteenlamp Doodgaan is in een hospice aan de orde van de dag. In de tien kamers van Bardo wonen bijna elke maand nieuwe gasten; jaarlijks overlijden er 125 mensen. Als in de hal de roze zoutsteenlamp brandt, weet iedereen hoe laat het is. Toch overheerst de dood niet, stelt medewerker Willeke. „Ik heb een dokter eens horen zeggen: 'In mijn hospice wordt maar zes minuten per jaar gestorven, en de rest van de tijd wordt er geleefd'. Voor mijn gevoel klopt dat. Mensen genieten volop van de tijd die ze nog hebben." dinsdag 23 mei 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Als een student haar diploma krijgt, is René Diekstra blij dat hij haar die extra kans gaf. Ze had recht op ongelijke behandeling. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO ■>cunm2A\^ Ontspannen voor beginners - Gilleske Kreijns Yogadocent leert je rustmomenten inbouwen (Spec trum, 11,99) Mom in balance - Esther van Diepen Work-outs en re cepten voor aan staande moeders (Kosmos, 20) NEUROWETENSCHAPPEN IN IE 2ISIE EE De stressreducerende website en bijbe horende app 'Gps for the soul' is kalm en een online feestje voor wie, liefst zonder al te veel poespas, aan innerlijke rust wil werken. Gps for the soul is een gratis app en een bijbe horende website die een stressvrij en bevre digend leven beloven. Is het de zoveelste aanbieder van ademha lingsoefeningen met mindful achtergrond muziekje? Nou nee. De website is een na slagwerk van motive rende toespraken, on derzoeken, tips en stappenplannen, ver deeld in de hoofdstuk ken meditation, mindful ness en health and wellness. Er is altijd wel iets wat je aanspreekt. Na een online woor denwisseling die me niet in de koude kleren ging zitten was het arti kel 'Hoe bied je een op recht en geloofwaardig excuus aan?' een steuntje in zakformaat. Wat moet je niét doen (gefrustreerde toon, je excuus laten eindigen met 'maar') en wel (rus tig praten, oogcontact maken)? Elkaar virtueel Ontspannen de dood tegemoet Hersenwerk - Max van der Lin den Basiskennis van de hersenwe- tenschappen (Boom, 24,95) Jette Pellemans —Emmie Kohier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41