Koudekerke wil eigen energie opwekken Schade door bouw parkeergarages Waarschuwing voor honden, die los lopen 6 Zonnepark is begin van energieneutraal dorp Het zonnepark is de eerste grote stap naar een energieneutraal dorp, hoopt de dorpsraad. De Veerse poli tiek reageerde maandagavond en thousiast op het plan. Op het terrein van ruim drie hec tare aan de Braamweg, waar tot 1993 het huisvuil werd gestort, wil Zeeuwind een zonnepark bouwen. Het is de bedoeling dat de dorpsbe- ln de dorpsvisie is duurzaamheid een belangrijk onderwerp woners participeren in een nieuwe energiecoörperatie, naast Zeeuwind. Zo stroomt een deel van de energie opbrengst naar het dorp. „Dit is de eerste stap op weg naar een energieneutraal Koudekerke", vertelt dorpsbewoner John van Wallenburg. Hij is initiatiefnemer van het proj eet en zit in een energie werkgroep van de dorpsraad. „Als bewoner, ik ben geen dorpsraadslid. In de dorpsvisie die de dorpsraad nu opstelt, is duurzaamheid een be langrijk onderwerp. Daaruit vloeit mijn idee voort voor een coöperatie, naast Zeeuwind, waarin dorpsbe woners kunnen deelnemen. Koude kerke wil een energieneutraal dorp worden. Honderd procent onafhan kelijk van energiebedrijven. Er wordt zelfs gedacht aan het opslaan van energie. Maar dat is toekomst muziek, het zonnepark is een con creet project. Zeeuwind gaat dat so wieso bouwen. Alleen zou het fijn zijn als wij er als dorp ook de reve nuen van plukken." „Wij kiezen voor de coöperatie- vorm omdat iedereen kan meedoen. Ook als je zelf al energie opwekt met zonnepanelen bijvoorbeeld. De prijs van de aandelen zal tussen de vijf honderd en duizend euro liggen, met een geschat rendement van vier tot vijf procent. Die financiële drem pel moet niet te hoog zijn. Wat het park meer oplevert vloeit terug naar het dorp. Dat kunnen we inzetten voor andere energie-initiatieven. Zo Wat het park meer oplevert vloeit terug naar het dorp denken we in een later stadium aan het plaatsen van accu's op bedrijven en openbare gebouwen om energie op te slaan." De zonnepanelen produceren naar verwachting zo'n 2.439 mega watt per jaar, goed voor zo'n 700 huishoudens. Zeeuwind heeft in middels een omgevingsvergunning aangevraagd. Omdat de bouw van het zonnepark in strijd is met het bestemmingsplan kan die vergun ning alleen afgegeven worden als de gemeenteraad een verklaring van geen bedenkingen afgeeft. De leden van de raadscommissie ruimte lijke ontwikkeling gingen maan dagavond unaniem akkoord met die verklaring. „De gemeente heeft het nu zeker al drie keer geprobeerd: onder Resi dence Wijngaerde op 't Groentje, appartementen Ruimzicht en ap partementen De Poort van Dom burg. Iedere keer lopen woningen in de omgeving schade op: scheu ren in de gevels, water in kelders en trillingen door passerend zwaar verkeer. Nu ligt er een nieuw plan voor een weinesshotel met twee- laagse parkeergarage op het terrein van het voormalige KPN-gebouw. Ik houd mijn hart vast." „Het motto van de gemeente 'Blik onder de grond' is prima. De verkeers- en parkeerdruk is immers groot. Maar de grond is niet ge schikt voor de bouw van garages zoals dat nu gebeurt. Onder de laag zand zitten veen-en kleilagen met water. Daarbij speelt eb en vloed in het grondwater. De grond gedraagt zich daardoor als een vloeistof. Ik bepleit een voorlopige stop op par keergarages. Ik vraag het gemeente bestuur dit op de agenda te zetten, het een en ander te documenteren en een onderzoek in te stellen. Het mag niet zo zijn dat bewoners schade oplopen door bouwprojec ten van de gemeente en daar zelf voor opdraaien. Het is onvoldoende dat een aannemer met een emmer tje specie langskomt, de scheuren dicht smeert en weer verdwijnt." Wethouder Jaap Melse reageerde kort: „Ik ga geen hap snap-ant- woord geven. We zullen dit onder zoeken." Volg jij een opleiding in de zorg? Word vakantiekracht bij Zorgstroom! Buitengewone opsporingsamb tenaren waarschuwen eigenaren als ze loslopende honden op de glooiing onderaan Boulevard de Ruyter of rond het Keizersbol- werk in Vlissingen zien lopen. De opsporingsambtenaren la ten het vooralsnog bij waar schuwingen. Maar hondenbazen die een waarschuwing krijgen, worden geregistreerd. Bij even tuele volgende overtredingen krijgen ze een boete, meldt een woordvoerster van de gemeente Vlissingen. Ze geeft uitleg naar aanleiding van vragen van een inspreker tij dens de adviesraadsvergadering. De binnenstadbewoner, eige naar van een jack russel, ergert zich al jaren aan loslopende hon den aan de kustlijn. Zijn terriër is de afgelopen jaren vier keer door een andere hond gebeten. „Het aanlijngebod moet strenger worden gecontroleerd. Er zijn borden, maar die zijn niet duide lijk genoeg." Over de borden zijn op het Vlissingse stadhuis niet eerder klachten binnengekomen. De woordvoerster: „We bekijken de situatie nog eens." IN DE REGIO Uilenballen pluizen No Regrets in Babbelaertje Pianoconcert in Ter Reede Poëzie- workshop 55-plussers MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 23 mei 2017 WA De voormalige vuilnisbelt in Kou dekerke wordt een zonnepark. Met tienduizend zonnepanelen die energie opwekken voor zo'n zevenhonderd huishoudens. Annemarie Zevenbergen Koudekerke - John van Wallenburg, bewoner en lid energiewerkgroep - John van Wallenburg, bewoner en lid energiewerkgroep De bouw van parkeergarages in Domburg veroorzaakt schade aan omliggende woningen, waarschuwde Domburger Mat- tijs de Lange gisteravond tijdens de vergadering van raadscom missie ruimtelijke ontwikkeling. Annemarie Zevenbergen Domburg Kijk voor meer info op zorgstroom.nl/vakantiewerk Dichtbij mensen Zorgstroo René Hoonhorst Vlissingen OOSTKAPELLE Terra Maris in Oost- kapelle houdt don derdag een wande ling en een braak- ballenactiviteit. De 'vroege vogel-wan deling' begint om 06.00 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Deelnemers lopen onder bege leiding van vogelaar Jan Tuin door de Manteling. Meelo pen kost 3,50 euro, aanmelden kan tot 24 mei via terrama- ris.nl. Kinderen vanaf zes jaar kun nen tussen 13.30 en 15.30 uur braakbal- len uitpluizen. MIDDELBURG Coverband No Re grets treedt vrijdag 26 mei op in Café ut Babbelaertje in Middelburg. No Regrets speelt pop- en rockcovers uit de sixties en eighties. Het optre den begint om 22.00 uur in het café aan Vlasmarkt 14, toegang gratis. VLISSINGEN Muziekinstituut Mingelen geeft vrij dag een avondvul lend piano-optre den in Vlissingen. Vijf getalenteerde, jonge pianisten brengen vanaf 19.45 uur klassieke werken ten gehore van onder andere Beethoven en Cho pin. Het concert vindt plaats in Ter Reede. Toegang is gratis. VLISSINGEN In Ter Reede in Vlissingen wordt dinsdag 30 mei een poëzie-workshop georganiseerd voor 55-plussers. Infor matie en aanmel den voor de cursus kan bij de docent Ans Leek op 0118 641767. MIDDELBURG In de Drvkkery in Middelburg is gistermiddag de expositie van de Nederlands-Australische kunstenaar Mark Visione geopend. De schilderijen vormen een respons op leven en werk van Etty Hillesum. Het thema van dit werk is te definiëren als 'de burger in tijden van oorlog'. De tentoonstelling is tot 26 juni te zien. DOMBURG Tent voor het Bad hotel, 10.00-17.00 uur - Domburgse schildersweek met Atelier en Kunste naarscafé GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur - Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur- Activiteitenavond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kinderen van 7 t/m 12 jaar KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur- Middag voor sociaal contact, waar ge handwerkt wordt MIDDELBURG Het Zwin 1,10.00- 12.00 uur - Crea Café bij Leger des Heils; Burgerzaal Oude Stadhuis, 15.30 uur - Masterclass 'Water en Energie', ook toegankelijk voor publiek; Zeeland Gezond, Schenge 4,15.30 uur - 17.00 uur - VIVO Brugklastrai ning; Kloveniersdoelen, 20.00 uur-Con cert Dan Stuart OOST-SOUBURG Kroonjuweel 5, 09.15-10.00 uur- Gymnastiek voor peuters vanaf 18 maanden VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur- Handwerkcafé VLISSINGEN Gymzaal Theo Thijssen, Troelstra- weg 473,16.00 uur - Kleutergym WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur - Soos voor senioren met o.a. koersbal ZOUTELANDE Willibrordusplein en Langstraat, 12.00- 19.00 uur - Sei- zoensmarkt EXPOSITIE IN DRVKKERY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33