in de voetsporen van The Beatles Geen rook meer in café De Hoppit gemoderniseerd?. België experimenteert met mosselkweek op zee Vanaf vandaag zijn ze weer te koop: de Zeeuwse mosselen. De hangcultuurmosselen zijn groot genoeg om te eten en dat is vroeg in het seizoen. Kroegbaas Henk Hut heeft lange tijd gevochten tegen het anti-rookbeleid maar gooit nu toch echt de handdoek in de ring. zeeland8 Vandaag openen de hangcultuur- kwekers het mosselseizoen. Zo'n acht dagen vroeger dan vorig jaar zijn de mosselen groot genoeg om te eten. „En ze zijn goed gevuld", zegt Ben Schot van Neeltje Jans Mosse len. De hangcultuurmosselen die nu op de markt komen zijn helemaal Zeeuws. „Alle Nederlandse hang cultuurmosselen worden in Zee land gekweekt", zegt Addy Ris- seeuw van de organisatie van mos selkwekers. De sector is klein, onge veer drie procent van het totale aan tal mosselen dat wordt gekweekt is hangcultuur, maar het zorgt er wel voor dat het seizoen zo'n vier tot zes weken eerder kan beginnen. Hang cultuurmosselen groeien hoog in het water, daar is meer voedsel dan op de bodem waardoor ze snel groeien. Nederland is niet het enige land waar hangcultuurmosselen worden gekweekt. In Denemarken en ook in het water bij Ierland en het Verenigd Koninkrijk is hangcultuur. En sinds gisteren wordt ook in België geëxpe rimenteerd met een vergelijkbare wijze van kweek. Hoewel mosselen in België zeer populair zijn, kweekt het land zelf tot nu toe geen mosse len. Dat gaat misschien veranderen. De universiteit van Gent doet sa men met verschillende bedrijven een proef met mosselkweek in de Noordzee. Gisteren zijn een paar strengen gehangen russen de wind molens op de Thorronbank, voor de Zeeuwse kust. Op rouwen wordt mosselzaad ingevangen dat vervol gens moet uitgroeien tot consump- tierijpe mossel. Aan de proef doen niet alleen wetenschappers mee, ook de eigenaren van het windpark maar bijvoorbeeld ook een grote im porteur van schelpdieren zijn be trokken. „Wij gaan dit project met Alle Nederlandse hangcultuur mosselen worden in Zeeland gekweekt interesse volgen", zegt Risseeuw. „Onze verwachting is inderdaad dat daar mosselen gaan groeien, maar of het ook technisch en financieel haal baar is moet nog duidelijk worden." Het windmolenpark ligt 40 tot 50 kilometer uit de kust. Dat betekent een logistieke uitdaging. Bovendien is op volle zee de invloed van tij en storm ook groot. De komende twee jaar wordt getest. Niet alleen op technisch vlak, zoals welke touwen voldoen het beste en hoe diep moe ten ze hangen, maar er wordt ook gekeken naar de bedrijfseconomi sche kant. De verwachting is dat de mosselen op volle zee snel groeien omdat er veel voedselaanbod is. In België is al eerder een proef ge daan met mosselkweek in zee, maar die experimenten zijn mislukt. Naast mosselkweek wordt ook geëx perimenteerd met het kweken van oesters, Sint Jacobsschelpen en zee wier op zee. dinsdag 23 mei 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Mosselseizoen weer van start Melita Lanting Neeltje Jans - Addy Risseeuw, mosselkweek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28