'Jeugd wint het van ervaring in finale Europa League' 23 en heeft het Cruijff nooit vergeven dat hij hem bij Barcelona buiten de deur hield Die kent hij niet eens, zei hij, vorige week op een grimmige persconfe rentie. Natuurlijk kent hij hem, en kent hij het spel van Ajax; de Portu gees is altijd geobsedeerd door de tegenstander, vroeger maakte hij grondige rapporten voor Robson en Van Gaal over de komende rivaal. Het was zijn kracht, en nog steeds: de tegenstander analyseren en daarna ontregelen. Vernederen En vernederen. Wat hij meestal met Wenger doet, die dit jaar ein delijk weer eens met Arsenal van zijn eeuwige plaaggeest won, twee keer zelfs. Met Guardiola lukt het Mourinho maar niet - die staat in de onderlinge ontmoetingen met 8-4 voor; zeven keer speelden ze gelijk. Nu is Bosz aan de beurt. Een no body, vanzelfsprekend, laat Mou rinho blijken. Het misprijzen is zijn handelsmerk. Het cyniscme ook. „Dit is de belangrijkste wedstrijd uit de geschiedenis van Manchester United", zei hij voor de halve finale tegen Celta, „want United heeft deze trofee nog nooit gewonnen." Vandaag is zijn verplichte pers conferentie in Amsterdam. Hem zal veelvuldig naar het kleine, armere, verrassende Ajax worden gevraagd. En Mourinho zal zeggen, als vorige week, dat het oneerlijke concurren tie is, dat een ploeg die eerder in de Champions League is uitgescha keld niet daarna in de Europa League zou mogen spelen. En dat Ajax langer rust heeft gehad, terwijl zijn ploeg dit weekeinde nog moest spelen. Genoeg redenen om morgen zijn grote en rijke United met één op dracht het veld in te sturen: bewij zen dat Cruijffs filosofie zowel ou derwets als utopisch is. United zal waarschijnlijk minder dan 45% bal bezit hebben. Maar daar gaat het hem niet om. Als hij maar wint. Juist nu, tegen Ajax, Bosz en Cruijff. t Schoonheid was voor het museum. Mourinho vindt balbezit iets voor naïevelingen vriend van voorzitter Laporta, kwam met jeugdtrainer Pep Guar diola op de proppen. Vergeven José Mourinho is dat nooit verge ten. En heeft het Barga en Cruijff nooit vergeven. Toen Real Madrid twee jaar later een anti-Guardiola, een anti-Barqa-trainer zocht, was Mourinho de ideale kandidaat. Nooit waren de Clasico's zo onaan genaam, vol vulkanische uitbar- dat Cruijff gelijk had gehad. Mou rinho zou diens erfenis hebben ver loochend, hij zou het speelse dna van Bar^a hebben verkwanseld. Winnen, dat was het enige wat telde bij de Portugees. De schoon heid was voor het museum. Bij In- ter, Chelsea en Real Madrid hield hij zijn spelers voor dat balbezit iets was voor naïevelingen. Met idealistische trainers als Gu ardiola en Arsène Wenger heeft hij niets. Dus ook niet met Peter Bosz. stingen en heetgebakerde spelers, als in de jaren dat Mourinho bij Real de agressie en vijandigheid predikte. Met Inter Milan had Mou rinho al wraak genomen op Barqa en Guardiola. Hij had ze uitgescha keld in de Champions League. Na de 3-1 nederlaag in Milaan kon Barca thuis de verdedigende muur van Inter onmogelijk slopen. Onder Mourinho kreeg het catenaccio een nieuwe dimensie. Maar hij bewees de Barca-leiding slag geven. De druk om de Cham pions League te halen wordt Man chester te machtig." Niet overtuigend „Het gaat er niet om wie beter is, je moet gewoon die wedstrijd win nen", stelt Mister Ajax Sjaak Swart. „Ik vind Manchester United nou niet echt overtuigend dit seizoen. Ajax ook niet altijd, maar die kun nen boven zichzelf uitstijgen. En weet je, 80 procent van mijn voor spellingen komen uit." Een makkie wordt het uiteraard niet. De meeste kenners voorspel len een kleine overwinning (2-1 wordt verreweg het meeste ge noemd) voor Ajax in een span nende finale. FOX-analist Kenneth Perez denkt dat een penaltyreeks beslissend wordt nadat in de reguliere tijd een 2-2 is bereikt en in de verlenging beide ploegen nog eens scoren. Vanaf de stip winnen de Engelsen denkt hij. „Ik hoop heel erg dat Ajax wint, ze zijn beter en leuker om naar te kijken, maar Manchester United is zó geslepen", zegt de ex- aanvaller van de Amsterdammers. „Die willen niet voetballen. Ajax moet er echt heel kort op zitten om geen ruimtes weg te geven." Buitenshuis Perez is bovendien niet zo onder de indruk van wat Ajax dit seizoen buitenshuis in Europa heeft laten zien. Gertjan Verbeek verwacht mede daarom dat United met 1-2 wint. „Ajax speelt door de loting wel thuis, maar buiten de eigen Arena", zegt de trainer van VfL Bo- chum. „Dat verschil vond ik in Gel- senkirchen en Lyon toch wel erg groot." Met medewerking van Dennis van Bergen, Rik Elfrink, Nik Kok, Sander de Vries dinsdag 23 mei 2017 Bosz...Mourinho haat ze Finale Europa League: Ajax - Manchester United, morgen 20.45 uur. Op tv: RTL7 Mourinho in Camp Nou na het uitschakelen van Bar^a in de CL. Een jonge Mourinho als assis tent van Bobby Robson (I). FOTO'S GETTY IMAGES VI IMAGES Sjaak Swart: 2-1 winst. FOTO PRO SHOTS Gert-Jan Verbeek: 1-2 verlies. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23