ijk gaan wij naar Zieke huisarts hielp menig patiënt sterven en verricht straks euthanasie op zichzelf Paskal Jakobsen en OG3NE rollebollend over straat .p9 C08 in blusmiddel is gevaarlijk Leer veertien soorten honger herkennen Uit navraag van deze krant blijkt dat de meeste brandweerkorpsen in Nederland zogeheten 'fluorhou- dend' blusschuim gebruiken. In dat schuim zit onder meer de giftige stof PFOA, beter bekend als C8. Deze stof is bekend van het gif schandaal bij chemiebedrijf Du- pont in Dordrecht. Het blusschuim wordt ingezet bij vloeistofbranden, wanneer bijvoorbeeld olie of ben zine vlam heeft gevat. „Fluorhoudend blusschuim is schadelijk voor het milieu", beves tigt Erwin de Bruin, programma manager van het Landelijk Experti secentrum BrandweerBRZO. Bin nenkort wordt het gebruik van C8 in Europa verboden. Daarom heeft BrandweerBRZO recentelijk een onderzoek in gang gezet om alter natieven voor het giftige schuim te vinden. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu is flu orhoudend blusschuim zeer scha delijk en mogelijk kankerverwek kend. „C8 wordt nauwelijks afge broken in het milieu", zegt RIVM- chemicus Martijn Beekman. „Bij mensen kan de stof zich ophopen in het vetweefsel. En het heeft scha delijke gevolgen voor de voortplan ting." „Als je ermee gaat blussen, komt het in het milieu terecht. Op som mige bedrijventerreinen wordt bluswater wel opgevangen. Maar veel vaker is dat niet het geval. Als de stof in het grondwater belandt, kan het in theorie ook in ons drink water terecht komen." Natuurlijk is het slecht voor de brandweermensen zelf Volgens het RIVM is het moeilijk in te schatten of brandweermensen gevaar lopen door fluorhoudend blusschuim. „Als je precies wilt we ten wat de risico's zijn, moet je de mate van blootstelling onderzoe ken", zegt Beekman. Brandweer manager De Bruin zegt niet op de hoogte te zijn van eventuele risico's voor brandweerlieden. „Natuurlijk is het slecht voor de brandweermensen zelf', stelt toxi coloog Jacob de Boer van de Vrije Universiteit Amsterdam. „Als ze het gebruiken, moeten ze bescher mende kleding dragen. Ze zouden ook het bloed moeten onderzoeken van deze mensen. Ik weet niet of dat nu al gebeurt, maar dat lijkt mij heel verstandig." „Als je ermee hebt geblust, is zo'n terrein zonder meer vervuild", zegt toxicoloog Martin van den Berg van de Universiteit Utrecht. „Dat is on vermijdelijk. Het levert gezond heidsrisico's op voor mensen die het terrein betreden. Je moet jezelf zeer goed beschermen bij het op ruimen van dit schuim." Glashandel MELIESTE Nieuwsmedia Hart Ziel Blusschuim brandweer blijkt giftig De Nederlandse brandweer ge bruikt al jaren blusschuim met de giftige stof C8. Deze stof is extreem schadelijk voor mens en milieu. Volgens sommige des kundigen lopen brandweerlie den gevaar. De brandweer zoekt inmiddels naar een alternatief. Peter Winterman Arnhem -Jacob de Boer, toxicoloog P12 Hardglazen deuren HR++ isolatieglas Douchecabines Glas-in-lood Spiegels Bezoek onze schitterende showroom www.meliesteglas.nl Zomers pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1