EUWS 11 Bindend referendum uit het zicht VAN NOOD Boek nu www.vannood.nl of bel 088 - 10 30 850 Er komt geen bindend refe rendum. Na de PvdA heeft nu ook GroenLinks zijn handen ervan afgetrokken. Alleen D66 steunt het voorstel nog. Daarmee is een twee derde meerderheid die het voorstel nodig heeft in het parlement uit het zicht. Dat meldden PvdA en Groen Links gisteren. De PvdA was eerste indiener van het voor stel, maar de leden schrapten het zogeheten correctief refe rendum in januari uit het ver kiezingsprogramma. Daar heeft de fractie in de Kamer nu de consequentie uit ge trokken. GroenLinks zoekt andere vor men van directe democratie. En 'nu de PvdA als eerste in diener niet langer het initia tief neemt voor een correctief referendum, is bovendien een meerderheid verder uit zicht'. „Daarom hebben wij besloten niet langer actief het initiatief te nemen voor dit wetsvoor stel", aldus Nevin Özütok van GroenLinks. Het voorstel is al eerder door zowel de Eerste als Tweede Kamer goedgekeurd. We gaan gewoon door met ons raketprogramma Italië verhuurt 103 opknapkastelen Italië gooit 103 kastelen en landgoederen in de verhuur. Enige verzoek is om het op te knappen én er een toeristi sche functie aan te geven. Of dat nou een bed breakfast is of een wellness, als het maar mensen trekt. De ge bouwen zijn onderdeel van 'Wegen en paden', een nieuw project dat is opgezet voor de herontwikkeling en het her gebruik van openbare gebou wen langs voetpaden en his torische en religieuze routes. Op dit moment staan de 103 panden leeg. Doden bij busongeluk CS verbouwd voor Eurostar Mislukte vlucht Werkgevers leren niets van burn-outs bij hun personeel. De schuld wordt vaak bij de zieke gelegd, terwijl op de werkvloer alles bij hetzelfde blijft. Dat zeggen deskundigen na een onderzoek over re-integratie. 56 procent van de werknemers die na een burn-out terugkeerden op de werkvloer, gaf aan dat de lei dinggevende geen zaken heeft aan gepast om een terugval te voorko men. Bijna een derde heeft er niet of nauwelijks met zijn baas over ge sproken. Dat blijkt uit een onder zoek van Zilveren Kruis, uitgevoerd door Kantar Public, dat vandaag naar buiten komt. Aan het onder zoek namen 533 werknemers deel die na een burn-out weer aan de slag gingen. Een op de zeven werkende Ne derlanders heeft last van burn-out- klachten als oververmoeidheid en emotionele uitputting. In het on derwijs is dit zelfs één op de vijf, berekende het CBS. Onterecht Hun uitval wordt ten onrechte ge zien als incident, zegt Arnold Bak ker, hoogleraar arbeids- en organi satiepsychologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „Vaak wordt de werknemer geleerd hoe hij met stress moet omgaan door te mediteren of een cursus mindful ness te volgen. Maar dat is symp toombestrijding. Werkgevers moe ten op zoek naar de oorzaak en zich de vraag stellen: moeten wij ons werk aanpassen?" Volgens Bakker is de werknemer na terugkeer gebaat bij meer feedback, afwisseling in zijn werkzaamheden of meer vrij heid op zijn werk. Want wanneer de autonomie van de werknemer in het gedrang is, loopt de spanning op, zegt ook Wil lem van Rhenen, hoogleraar bij Ny- enrode en bedrijfsarts bij Arboned. „Je ziet dat veelvuldig bij leraren. Die worden in een schoolpro gramma geperst waar ze zich erg onbehaaglijk bij voelen." Ook vakbond FNV noemt de re- integratie van deze groep werkne mers een onderschat probleem. ERVARING A „We kennen voorbeelden van werknemers die na hun burn-out geen verlenging kregen van hun contract. Hij of zij zou het werk niet aankunnen, maar het is geen indi vidueel probleem", zegt een woordvoerder. De vele taken, het tekort aan personeel maar ook het continue inwerken van tijdelijke collega's zijn volgens de vakbond belangrijke oorzaken voor stress. Zelf wijzen de werknemers in het onderzoek van Zilveren Kruis de disbalans tussen werk en privé als hoofdoorzaak aan. Hoogleraar Bakker: „Als er dan ook nog privé- kwesties spelen zoals een scheiding of een ziek kind, dan kan dat de laatste druppel zijn voor een burn out. De managers zullen zeggen: zie je wel, het ligt aan de thuissituatie. Maar deze privéomstandigheden horen bij het leven." Volgens werkgeversorganisatie VNO-NCW is de aanpassing van de werkplek niet eenvoudig. „De werkgever mag niet vragen naar be perkingen en mogelijkheden, al leen naar taken. Dus wel: 'kun je Vaak wordt een werknemer geleerd hoe om te gaan met stress door te mediteren een notitie typen?', maar niet: 'hoe lang kun je staan?' Dat onderscheid is heel verwarrend. Ook lijkt het soms of mensen weer beschikbaar zijn, terwijl ze eigenlijk nog lang niet volledig belastbaar zijn." Vol gens VNO-NCW ligt hier een be langrijke taak voor de bedrijfsarts. Die adviseert nu dikwijls om het urenaantal weer op te bouwen, maar een uitgebreid herstelplan zou effectiever zijn. Het kost ge middeld 8 weken tot een jaar om te herstellen. Bijna 30 procent van de onder vraagden durft een terugval niet te bespreken. Wel doen, zeggen beide hoogleraren. Anders verandert er niets. Van Rhenen: „En durf ook naar een andere functie te kijken, waarin je beter functioneert." Van tlood onbetwist d& stedenspecio.list! Parijs Berlijn Luxemburg Londen dinsdag 23 mei 2017 GO DEN HAAG Hassan Rohani De Iraanse president heeft gisteren gezegd dat Teheran doorgaat met zijn raketpro gramma. Hij tartte daar Do nald Trump mee. ROME Maffiabaas Giuseppe Dainotti (67) is gisteren in Palermo op klaarlichte dag doodgeschoten. Hij reed op zijn fiets door de stad toen twee mannen hem onder vuur namen. Dainotti zat tot 2014 ruim 20 jaar in de cel. De vrees is dat het maffia- geweld opnieuw opleeft, nu veel voormalige kopstukken bin nenkort na lange straffen weer vrijkomen, fotomichelenaccari/epa MEXICO Zeker zestien men sen zijn zondag avond laat (lokale tijd) door een bus ongeluk in het zui den van Mexico omgekomen. Verder raakten zeker dertig passagiers bij het ongeval gewond. De bus raakte in de bergen van Moto- zintla in de regio Chiapas van de weg en stortte ver volgens in een ra vijn, meldden de lo kale autoriteiten gisteren. AMSTERDAM Bij station Amster dam Centraal moet een speciale termi nal komen voor de Eurostar naar Lon den. Daar komt een strenge controle van paspoorten en bagage. De terminal komt op spoor 15B, dicht bij het IJ. ROTTERDAM Een 41-jarige man die gezocht werd voor het ontlopen van een gevange nisstraf die hij in Polen moet uitzit ten, heeft gisteren in Hoek van Holland geprobeerd op bij zondere wijze aan de politie te ont snappen. Zijn po ging was evenwel tevergeefs. De agenten vonden hem terwijl hij zich probeerde te ver stoppen achter een wasmachine. Werkgever leert niets van burn-out Hanneke Van Houwelingen Leiden j Florien Vaessen. FOTO MARJET VAN VEELEN De ene dag had Florien Vaes sen (51) een topfunctie bij ABN AMRO, de volgende ochtend stond ze klappertandend onder de douche. Toen wist ze dat het mis was. Dit was een burn-out. Vijf jaar en een boek (Op de bank) later weet Vaessen waar het probleem zat. Als leiding gevende rende ze van overleg naar overleg. Het werk vrat al haar energie op. Na een paar maanden thuis mocht ze weer aan het werk. „Twee keer twee uurtjes in de week. Dat was moeilijk", vertelt ze. „Ik was een patatje, zo slap. En wat ging ik doen in die tijd? Ik had niet vol ledig de leiding, en wilde nie mand voor de voeten lopen." Ze gaat tijdelijk naar een an dere functie, maar zegt uitein delijk haar baan op om als zelf standige verder te gaan. „Ik neem ABN niet kwalijk dat ik een burn-out kreeg. Grote or ganisaties als deze kunnen er wel lessen uittrekken. Een burn-out is geen individueel probleem. Er zijn meer dan een miljoen Nederlanders ziek, dat is een maatschappelijk pro bleem." —Arnold Bakker, hoogleraar AFREKENING VANAF €139,- REIZEN Stedentrips incl. busvervoer hotelovernachtingen ontbijt 3/4/5 daagse stedentrip Vertrek: 28 jut, 21 aug, 1,8, 15,22 sep, 6, 14 okt 4/5 daagse stedentrip 1 Vertrek: 2 jun, 14, 28 jut, 1 2124 aug, 8, 22 sep 4 daagse stedentrip Vertrek: 14, 22, 28 jut, 11,18 aug 3/4/5 daagse stedentrip Vertrek o.a.: 2, 23 jun, 8, 10, 15, 22, 24,28, 29,31 jut, 3 aug Atte fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Catamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11