II ^^g|0 5 De Amerikaanse president Donald Trump heeft gisteren in Riyad de Arabische wereld opgeroepen het voortouw te nemen in de strijd tegen islamitisch terrorisme. Luister nu VAN DE JAREN 20 t/m 26 mei In een met spanning afge wachte toespraak ten over staan van 55 regeringsleiders uit moslimlanden bena drukte Trump gisteren dat dit geen strijd was tussen bescha vingen of religies, maar 'een ge vecht tussen goed en kwaad'. De president sprak aan het einde van een tweedaags bezoek aan Sa- oedi-Arabië en zet zijn rondreis door het Midden-Oosten en Eu ropa vandaag voort in Israël. Er was met een zekere spanning uitgezien naar zijn speech, aange zien de presidentskandidaat Do nald Trump zich nog heel recent bepaald ondiplomatiek had uitge laten over de islam. In het hol van de leeuw, Saoedi-Arabië waakt over de meest heilige plaatsen van de islam, klonk Trump toch een stuk voorzichtiger. „Dit is een ge vecht tussen barbaarse criminelen die het menselijk leven willen ver nietigen en fatsoenlijke mensen van alle religies die het willen be schermen", aldus de president. Heilige plaatsen Daarna de oproep die de meeste indruk maakte: „Verjaag de terro risten, verjaag de extremisten, ver jaag ze uit de heilige plaatsen, verjaag ze uit de maatschappij, verjaag ze van deze wereld." Terreurbewegingen als Islamiti sche Staat, al-Qaeda, Harnas en Hezbollah moeten verslagen wor den, aldus Trump. De president herinnerde aan de aanslagen van 11 september, die in Boston en in San Bernardino en noemde vervolgens een reeks landen in de wereld waar aanslagen plaatshadden. Midden-Oosten zou een economisch florerende regio moeten zijn waar je naartoe wil komen Hij voegde eraan toe dat 95 pro cent van de slachtoffers van terro risme moslims waren. „Dit is een tragedie van epische proporties. Het Midden-Oosten zou geen re gio moeten zijn waar mensen van wegvluchten, maar juist een eco nomisch florerende regio waar mensen naartoe zouden moeten willen komen. Het potentieel van deze regio was nooit groter", aldus Trump die 'bloedvergieten en ter reur' noemde als grootste bedrei ging van de toekomst van het Mid den-Oosten. Na een lange introductie waarin de Saoedische koning Salman Do nald Trump prees (maar tegelijk fel van leer trok tegen aartsvijand Iran, dat wereldwijd terreur zou sponsoren) koos de Amerikaanse president toch ook duidelijk partij in de rivaliteit tussen soennieten en sjiieten. Net als zijn gastheer wees hij nadrukkelijk naar Iran als een aanstichter van veel kwaad. Iran Zijn aanspraken werden met on begrip ontvangen in Iran, dat net de gematigde politicus Rouhani heeft herkozen als president. Vol gens sommige commentatoren wilde Trump met zijn aanval op Iran vooral zijn gastheren een ple zier doen, maar nam hij ook een voorschot op hardere maatregelen tegen Teheran. De vraag is niet alleen hoe de Arabische wereld reageert, maar hoe het thuisfront dit oppakt. Trumpkiezers die hun kandidaat zo tekeer hoorden gaan tegen de radicale islam - tijdens diens ver kiezingscampagne - zullen wel wat moeite hebben met de zal vende toon aan het adres van Trumps gastheren. De meesten van de terroristen van 11 septem ber kwamen uit Saoedi-Arabië. Hetzelfde land financiert wereld wijd Koranscholen die niet be kendstaan om hun gematigde toon of om handreikingen naar de wes terse cultuur. Sommige teleurgestelde aan hangers van Trump beschuldigen hem vanwege zijn zwijgen hier over al van een turncoat (verrader) te zijn in de sociale media. Trump kan critici in eigen kring tegen werpen dat hij thuis nog steeds strijdt voor een inreisverbod uit zes moslimlanden en in Saoedi- Arabië alles heeft gekregen waar hij voor kwam: banen, investerin gen en topcontracten voor de Amerikaanse defensie-industrie ('America First'). Dat in ruil voor erkenning van de Amerikaanse militaire macht en veiligheid voor de Arabieren. Dat dat alles misschien toch wat gecompliceerder ligt dan Trumps entourage nu wil doen geloven, is omdat dezelfde Trump - die nu dus de woennieten omarmt - óók een goede vriend wil blijven van de Russen. Laat die juist Iran als belangrijkste bondgenoot hebben gevonden in Syrië. Dat dat tot nieuwe spanningen kan leiden in een toch al explosieve regio lijkt van later zorg. DAB+, kabel nporadio5.nl thuiA maandag 22 mei 2017 Bob van Huët Riyad —Donald Trump 'Verjaag de terroristen, verjaag ze van de wereld' MM First Lady Melania Trump bezoekt een zakencentrum voor vrou wen in hoofdstad Riyad. M De Saoedische koning Salman bin Abdulaziz al-Saud hangt Do nald Trump de versierselen om van de orde van Abdulaziz al-Saud. Het presidentiële paar arriveert bij het historisiche Murabba- paleis. FOTO'S REUTERS EN AFP DE WEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5