ZEELAND GEBOEKT De droom die blijft Avond met Möring, Verbeke en Boogers Liverse presenteert twee nieuwe boeken 22 ZEELANI Jacoba van Velde publiceerde in 1961 haar roman 'Een blad in de wind'. Zoekt hoofdpersoon Helena Berger haar toevlucht in Zeeland? Jacoba van Velde: et is dat de uitgever het kennelijk zeker weet. Achterop de heruitgave van 'Een blad in de wind' van Jacoba van Velde (1903-1985) vat hij de roman samen voor de nieuwsgierige lezer: „Op een Pa- rij se hotelkamer overziet Helena Berger haar leven: haar zorgeloze kinderjaren in een Zeeuws domi neesgezin, haar aanleg voor ballet- dansen, de verhuizing op haar ze ventiende naar Parijs..." Het woordje 'Zeeuws' intrigeert. Heeft Jacoba van Velde haar hoofd persoon een Zeeuwse achtergrond gegeven? Het zou kunnen. Het zou ook niet kunnen. Zee, strand, dui nen, dorpen: zijn die specifiek Zeeuws? Er valt in het boek ner gens een plaats- of locatienaam te lezen die zekerheid geeft. Jacoba van Velde is schrijfster van een klein oeuvre. Haar roman- In het kader van de Four Free doms organiseert Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) op dinsdag 30 mei een li teraire avond met schrijvers An- nelies Verbeke, Alex Boogers en Marcel Möring. Vanaf 19.30 uur vertellen zij in de Kloveniersdoe len in Middelburg over hun werk. De Vlaamse schrijfster Anne- lies Verbeke (1976) debuteerde in 2003 met de roman 'Slaap!'. In 2015 verscheen haar vierde ro man: 'Dertig dagen'. Voor dat boek ontving ze de F. Bordewijk- prijs. Dit jaar verscheen haar ver halenbundel 'Halleluja'. Alex Boogers (1970) is een Neder- debuut 'De grote zaal' was in 1953 meteen een succes, het boek werd in dertien talen vertaald. Het ver haal over de bejaarde vrouw die in een tehuis terecht komt op 'de grote zaal', het domein van de ster venden, was in 2010 het cadeau boek van de campagne 'Nederland leest'. Na haar debuut publiceerde Van Velde nog maar één titel, in 1961: 'Een blad in de wind'. Van dat laatste boek is recent een zesde druk verschenen. We treffen hoofdpersoon Helena Berger aan op het Gare du Nord in Parijs. Ze was er eerder: „Ik loop met de stroom reizigers mee waarvan de meesten met uitgestrekte hals naar de uitgang kijken of er misschien een familielid, een vriend, op hen wacht. Op mij wacht niemand. Ik ken hier niemand. Niet meer." In die scène is er meteen sprake van de kust: „Gisteren wist ik het. Ik stond op het strand en plotseling alsof er een sluier weggetrokken werd die me verhinderd had te zien wist ik wat ik doen moest: niet langer wachten Helena heeft een turbulent le ven achter de rug. We lezen hoe ze als meisje naar Parijs verhuisde om te gaan dansen. Hoewel ze kans maakt om professioneel bal letdanseres te worden, bezwijkt ze voor de verleiding van het variété. Ze toert met een danspartner door Europa, trekt volle zalen en wordt ongelukkig. Ze heeft familie in Ne derland, waar ze tot rust komt als het leven van schitter en schijn haar te veel wordt. Die familie zou dus in Zeeland kunnen wonen. Er zijn zat aanwij zingen. Als kind zit Helena's zo mers aan het eind van de pier, met haar voeten in het water, algen kronkelen onder de oppervlakte Uitgeverij Liverse presen teert zaterdag 27 mei twee nieuwe uitgaven in boek handel De Koperen Tuin in Goes. Van de in Zierikzee woonachtige dichter Thom Schrijer komt de bundel 'Zonder huisraad deze keer' beschikbaar. Hij debuteerde in 2000 met 'Lege Schommels'. Er volgden meerdere poé- (pag. 47). Tijdens haar retraite zit ze met haar oom Edward op een duin en kijkt uit over de spiegel gladde zee (pag. 86), ze gaat naar het strand en maakt lange wande lingen (pag. 98). En ook: ze kon wel juichen, de zee omarmen. Ze trok haar schoenen uit, haar rok uit. Tot haar knieën liep ze het wa ter in dat ijskoud was maar bij het naderen van een golf liep ze la chend, struikelend, het strand op waar ze begon te springen, zwe vende, bevrijdende sprongen" (pag. 128-129). Hoe Zeeuws is die zee? Als ze bij haar familie rehabi liteert wandelt Helena met haar oom door het dorp: „Een dikke vrouw met een heleboel rokken aan, een rode halsketting om en een grote witte kap op, bleef voor hen staan..." (pag. 79). Natuurlijk is de vraag 'wel of niet Zeeuws' van weinig belang. Misschien maakt een Zeeuwse setting de melancholie in het boek een stuk invoelbaarder. raad deze keer' heeft hij 59 ge dichten opgenomen. Mario Mo- legraaf typeerde hem: „Het won der van het waarnemen, de kunst van het kijken, dat is Thom Schrijers specialiteit." De Zeeuwse schrijver en dich ter Theo Raats debuteerde twee jaar geleden met 'De onvermij delijkheid der dingen', een bun del met korte verhalen. Nu komt hij met een tweede bundeling: 'Celeste zaligheden'. Zijn echtge note Saar den Hollander illu streerde een aantal verhalen. De presentatie begint om 15.00 uur. Directeur Manda Heddema van De Koperen Tuin interviewt de auteurs. Zeeuwse schrijvers De lezer zal in dit boekje niets nieuws vinden om trent de mens en dichter, die de naam Marsman draagt', be gon Roel Houwink (1899-1987) een boekje over zijn beroemde li teraire collega. Waarop de lezer zich natuurlijk meteen afvraagt waarom het werk dan toch moest gedrukt. Een vraag die je over on geveer het complete oeuvre van Houwink kunt stellen, een eeu wige weifelaar, eerst bekeerd tot het christendom, later in de ban van oosterse religies. Tijdens de bezettingsjaren koos hij opportu nistisch de verkeerde kant. Een aangename uitzondering in zijn werk vormt de dichtbundel 'Middelburgs dagboek' (1976). Een deel van zijn jeugd bracht hij namelijk in de Zeeuwse hoofdstad door. Vader Houwink werd daar kort na de geboorte van zijn zoon be noemd op het plaatse lijke post kantoor. In 1910 volgde een promotie naar Groningen, en kleine Roel ver huisde mee. Al in zijn eerste boek, de in 1924 in eigen beheer uitgegeven 'Novel len', gaan we naar Walcheren. De hoofdpersoon reist er 'voor zijn genoegen' heen en raakt in de ban van een vrouw, 'donker, slank en vermetel'. De twee nemen vanuit Middelburg de tram naar Vlissin- gen, 'om hun verliefde hoofden zong driest een zilte bries'. Al snel komt de ontnuchtering, 'dreu nend vielen de slagen van het ca rillon'. Maar Zeeland en dan vooral Middelburg worden het nadruk- kelijkst vereerd in 'Middelburgs dagboek'. Houwink keert terug naar de stad van zijn kinderjaren, met grijze haren maar 'met hetzelfde kinderhart'. Die houding geeft de gedichten, eenvoudig maar eerlijk, glans en gloed: 'Ook als ik dood ben/ zal ik hier nog/ lopen en de vlinders/ tellen.' Hij herinnert zich het kanaal en de paardentram, bekijkt het Abdijplein en beluis tert het klokkenspel van de Lange Jan. Terug naar Middelburg, terug naar het huis van weleer, de zolder waar hij uren zat. Ach, we hebben ons bijna allemaal wel eens aan zo'n sentimentele expeditie ge waagd. 'Ook ik hoorde hier/ een maal thuis', overweegt hij. In de verleden tijd, want hij voelt zich een vreemde in eigen stad, 'en toch/ de droom die blijft/ achter de hoge ramen/ van het oude huis'. landse romanschrijver. Zijn ze vende titel, 'Alleen met de go den', kwam op de shortlist van de Libris Literatuurprijs 2016 te staan en won de Nederlandse Boekhandelsprijs. Marcel Möring (1957) won in 1990 met zijn de buut 'Mendels erfenis' de Geert- jan Lubberhuizenprijs. 'Het grote verlangen' werd in 1992 be kroond met de AKO Literatuur prijs. In 1998 kreeg hij voor 'In Babyion' de Gouden Uil. De ro man 'Dis' was goed voor de F. Bordewijkprijs. 'Eden' (2016) is zijn laatste roman. De schrijvers worden geïnter viewd, na de pauze volgt een rondetafelgesprek. maandag 22 mei 2017 zv Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jan van Damme Een blad in de wind - Uitgeverij Oevers, 158 pagina's, 15,95 euro. Zonder t huisraad ziebundels en kunstboeken. 'Een feest van afzien' was in 2015 zijn laat ste titel. Tot nu toe dan. In 'Zonder huis- Mario Molegraaf H Roel Houwink (1899-1987) Helena kon de zee Jacoba van Velde en haar broer, kunstschilder Bram van Velde, in Versailles, 1932.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57