I 1 VERDUBBEL JE SALARIS Nu ook in Sluis bemiddeling voor ruziënde buren EN 19 125 scouts doen mee aan patrouillewedstrijd Nationaal Salaris Onderzoek Dat is wel even opkijken voor argeloze wandelaars in Braakman-Zuid. Diep in de bossen stuiten ze opeens op een groot kampement. Zo'n 125 Zeeuws- Vlaamse scouts deden daar afgelopen weekeinde mee aan de ZePaKa. Nee Frank, nee! Dat moet andersom!" Niet bij alle deelne mende groepen aan de Zeeuws-Vlaamse Patrouille Kampioenschappen (ZePaKa) verloopt de opbouw van het kampement zaterdagochtend naar wens. Niet zo gek: alleen al de opbouw van de keukentafel ziet eruit als een bouwpakket waarbij ze bij Ikea hun vingers af zouden likken. Ik ben eerstejaars, dus ik doe maar gewoon wat zij zeggen Drieëntwintig groepjes ('pa trouilles') van acht Zeeuws- Vlaamse scoutingverenigingen doen mee aan het evenement, op een open plek in het bos achter de Isabellaweg. Het gaat om de vijf tigste editie, en dat is reden voor wat extraatjes. Zo hoeven de deel nemers zaterdagavond niet zelf te koken - al maken ze wel een toetje - maar zorgt de organisatie voor frietjes. En dat is een onalledaagse luxe tijdens de ZePaKa. Meest opvallende jubileumactie: tussen de jonge deelnemers - de kinderen zijn 11 tot 15 jaar - lopen ook twee patrouilles met oud deelnemers rond. Zoals D5: 'Door leefde Deelnemers Die Dapper Doorzetten'. Een aantal van hen is jaren geleden gestopt. „Maar dit zit in je bloed", roepen ze in koor. „Dit verleer je nooit." Dat blijkt: de keukentafel van D5 staat in geen tijd overeind. Ondertussen zijn de buren van D5, een meidenteam van St. Hu bertus uit Terneuzen, ook lekker bezig. „Pas op, die poot staat scheef', roept Birgit tegen Mi chelle en Anaïs. Die laatste tilt ge dwee het gevaarte omhoog. „Ik ben eerstejaars, dus ik doe maar gewoon wat zij zeggen." De twee anderen hebben wel ervaring. „We zijn hier voor de vierde keer", verklaart Michelle. Appeltje eitje dus, zo'n tafel. Overigens is enige haast wel ge boden. Wie klaar is met de tafel, mag beginnen aan de navigatie- tocht. En hoe meer tijd je daarvoor hebt, hoe meer kans op een goede score. En dat is belangrijk, want werkelijk alles is een wedstrijd, legt organisator Christian Aude- naerd uit. „Dat begint al bij de aan melding: hebben ze allemaal hun kleding - inclusief das - netjes aan? Een scheve tent of rimpelig tentdoek levert ook strafpunten Dit zit in je bloed op, net als een slecht opgeruimd kampement. En zo gaat het het hele weekeinde door." De deelne mers hebben een druk weekeinde: ze doen verder ook spellen, gaan op pad door de polder, volgen workshops, vieren uiteraard feest en krijgen - als afsluiting - een roofvogelshow voorgeschoteld. Uiteindelijk kregen de Remedy Rangers van EOS/St. Hubertus de meeste punten. Zij mochten voor een jaar het felbegeerde winnaars- schild mee naar Terneuzen ne men. Ook twee patrouilles van scouting 't Jagertje uit Hulst, die tweede en derde werden, mogen meedoen aan het Nederlands Kampioenschap, in het Pinkster- intermediair BNYENRODE Voorlopig zijn twee buurtbemid- delaars actiefin en rond Sluis. Vier zijn in opleiding en volgens coör dinator Anja Rijlaarsdam is er nog behoefte aan zes verzoeners, bij voorkeur uit de gemeente Sluis. Binnen buurtbemiddeling werken ook de politie en wooncorporatie Woongoed mee. Rijlaarsdam: „Ie dereen die een conflict heeft met omwonenden en er zelf niet meer uitkomt, kan gratis een beroep doen op ons. Wij leren mensen met elkaar communiceren vanuit de positieve gedachte: je hebt een klacht (bijvoorbeeld geluidsover last) maar eigenlijk heb je een wens (rust). Door vanuit de wens naar de kwestie te kijken, boek je successen." Rijlaarsdam haalt een zaak aan waarbij een buurvrouw niet blij was met de nieuwe schutting van de buurman. Na bemiddeling liet die enkel de betonnen palen staan en koos de buurvrouw de tussen- schermen uit die zij wél mooi Gemiddeld wordt ruim 75 procent van de ruzies opgelost vond. Tussen de buren is het nu weer pais en vree. Allerlei kwesties kunnen bij buurtbemiddeling worden neer gelegd, van pesterijen en stank overlast tot hinder van overhan gende takken. Middelburg was in 2006 de eerste Zeeuwse gemeente die ermee begon. Het initiatief waaide twee jaar later over naar Zeeuws-Vlaanderen. In Terneu zen zijn 24 bemiddelaars die jaar lijks zo'n 120 zaken oppakken. In Hulst zijn sinds 2011 tien verzoe ners actief en zij krijgen jaarlijks zo'n vijftig kwesties op hun bordje. Rijlaarsdam: „Gemiddeld wordt ruim 75 procent van de ru zies opgelost." Wie zich wil aanmelden als buurtbemiddelaar in Sluis, of een kwestie wil aandragen, kan dat doen via buurtbemiddeling@ge- meentesluis.nl. maandag 22 mei 2017 Zo'n keukentafel is een heel karwei Martijn de Koning - Anaïs, St. Hubertus - Doorleefde Deelnemers Die Dapper Doorzetten (D5) A Een meidenteam van St. Hubertus - links Anaïs, in het midden Birgit en rechts Michelle - is druk bezig met het opzetten van poten waar een tafelblad tussen komt te hangen, fotoscamileschelstraete weekeinde in Baarn. A Vanwege het jubileum mochten ook oud-deelnemers meedoen. In 1 7 minuten DOE MEE EN WIN EEN EXTRA MAANDSALARIS!* Doe mee aan het Nationaal Salaris Onderzoek 2017. Dankzij dit grote, landelijke onderzoek kun jij je salaris en je arbeidsvoorwaarden straks vergelijken met mensen in dezelfde functie als jij. Ga snel naar intermediair.nl/salaris. Doe mee en maak kans op een extra maandsalaris! bruto modaal maandinkomen t.w.v. 2.846. op elk in je carrière business universiteit Ruziënde buurtbewoners kun nen vanaf 1 juni, na Hulst en Terneuzen, ook terecht bij buurtbemiddeling in de ge meente Sluis. Getrainde vrijwil ligers helpen de kemphanen tot een oplossing te komen. Sheila van Doorsselaer Oostburg - Anja Rijlaarsdam, coördinator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56