M U Zorgen over bemoeienis met de ZB 17 Als je de mensen mee hebt, krijg je vanzelf de politici mee - Ines Decoodt (17) Hartstikke gezellig en goed voor mijn cv, maar we proberen ook echt iets te doen Het ergste is als we blijven denken dat iemand anders de planeet wel zal redden - Komei Miszk os) Ik hoop dat we politici aan het denken zetten reld. Ik kan niet wachten tot we de stad ingaan en in actie komen." 's Middag, als ze vanuit de biblio theek de straat opgaan, wordt het aanzienlijk concreter. Het groepje dat kunstmatige vogels had bedacht om het plastic uit de oceanen te vis sen, gaat met het bescheiden actie budget dat ze krijgen schepnetten kopen om rommel uit de Middel burgse kanalen te hengelen. „Ik denk echt dat we een verschil kun nen maken", betoogt Olivia Over gard uit het Deense Henning. „Zo'n internationale uitwisseling is na tuurlijk hartstikke gezellig en het staat straks goed op mijn cv, maar we proberen ook echt iets te doen. In Denemarken zit ik in een groep waarmee we ook regelmatig de straat opgaan." Enthousiast Kornel Miszk is zo enthousiast ge raakt dat hij zeker weet dat hij bij terugkeer in Gdansk een school- groep gaat oprichten om acties te houden voor een beter milieu. „Het ergste is als we allemaal blijven denken dat iemand anders de pla neet wel zal redden. We moeten het zelf doen." Het Middelburgse congres volgt op een congres dat in februari in Po len is gehouden. In november ver zamelen de jongeren zich in Dene marken en tijdens het afsluitende congres in België, in januari, gaan ze een rode koffer vol ideeën in Brus sel aanbieden aan de Europese Commissie. „Ik hoop eerlijk gezegd dat het niet tegenvalt", blikt Roos van der Velde vooruit. „Dat ze er in Brussel even naar kijken en het dan in de prullenmand gooien." Die vrees wordt door Ines De coodt gerelativeerd. „Je kunt wel zo veel zeggen tegen politici maar het zijn de gewone mensen die je moet meenemen. We willen ze laten zien welk profijt ze zelf kunnen ha len uit acties als die van ons. En als je de mensen mee hebt, krijg je vanzelf de politici mee, want die doen wat de mensen willen." De provincie moet terughoudend reageren op de toonzetting en de for mulering van uitingen van ZB Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland. Anders komt de onafhankelijkheid van het onderzoeksinstituut in ge vaar. Dat stelt het bureau KWINK dat in opdracht van de provincie het werk van de ZB heeft geëvalueerd. In het evaluatierapport wordt ver wezen naar de rel van vorig jaar over het gebruik van het woord 'krimp'. Na klachten van het dagelijks pro vinciebestuur verbood directeur Perry Morée van de ZB zijn mede werkers enige tijd dat woord te ge bruiken. Een aantal Zeeuwse organisaties dat door KWINK is geïnterviewd geeft aan zich zorgen te maken over het onafhankelijk functioneren van het Planbureau. De provincie zou aanwijzingen geven over de inhoud van rapportages en uitlatingen van uit het Planbureau. Dat zou mede werkers terugschrikken hun bevin dingen te publiceren. De ZB heeft ook de bevoegdheid ongevraagd ad viezen uit te brengen, maar KWINK merkt op dat dit de laatste jaren niet is gebeurd. In een brief aan Provinciale Staten, waarbij het rapport wordt aangebo den, neemt het dagelijks provincie bestuur 'afstand van de suggestie dat door de provincie aanwijzingen ge geven worden over de inhoud van rapportages en uitlatingen van het Planbureau'. Gedeputeerde Staten onderschrijven wel de aanbeveling uit het rapport dat Planbureau en provincie elkaar niet moeten verras- Organisaties maken zich zorgen over het onafhankelijk functioneren van het Planbureau sen. Ze willen 'tijdig geïnformeerd worden over onderwerpen waarvan redelijkerwijs verwacht mag worden dat ze voor de provincie van belang zijn'. Volgens KWINK is de ZB op de goede weg. De organisatie, die in 2015 is ontstaan door een fusie van de Zeeuwse Bibliotheek en het insti tuut Scoop, was aanvankelijk naar binnen gekeerd en presteerde daar door onvoldoende, maar er heeft een 'positieve kentering' plaatsgevon den. Wel wordt gesteld dat de ZB 'zich in vele opzichten nog moet be wijzen'. De samenwerking tussen de ZB en andere Zeeuwse bibliotheken was in het verleden 'moeizaam', aldus KWINK, maar is verbeterd. Het on derzoeksbureau gaat ervan uit dat dit zich doorzet in de toekomst. Tijdens de fusieperiode was het ook 'relatief stil op het gebied van activiteiten', maar met onder meer Tegenlicht Meet Ups en Standplaats Zeeland is inmiddels een 'gevarieerde pro grammering' opgezet. De ZB wordt voor het grootste deel gesubsidieerd door de provincie en de gemeente Middelburg. Afge sproken is dat de ZB zelf ook inkom sten moet genereren. Het voor 2016 afgesproken bedrag van 220.000 euro is ruimschoots gehaald: 320.000 euro. De naamsbekendheid kan worden verbeterd, vinden de onderzoekers, die 30 stakeholders hebben geïnter viewd, vertegenwoordigers van or ganisaties die veel met de ZB te ma ken hebben. De ZB moet haar onder zoeken op de website beter vindbaar maken. Ook moet worden onderzocht hoe de ZB kan inspelen op de toename van studenten in Zeeland en hoe de lastige doelgroep van laaggeletter- den kan worden bereikt. maandag 22 mei 2017 - Olivia Overgard (19) - Roos van der Velde (15) FOTO'S LEX DE MEESTER Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54