Trump verdeelt Jeruzalem kk fjJ friïwroi 4 BEZOEK PRESIDENT VS IN MIDDEN-OOSTEN Verplicht naar Trump Het bezoek van de Amerikaanse president Trump zet Jeruzalem op zijn kop. In de verdeelde stad weet niemand wat ze van hem kunnen verwachten. In de toeristenwinkel van de Pa lestijn Jihad Arjay (30) in de oude stad van Jeruzalem han gen de T-shirts al klaar. Het zijn goedkope witte T-shirts waarop hij bewerkte foto's van Trump als orthodoxe Jood met pijpenkrullen heeft afgedrukt. „Trump is anders dan alle andere presidenten. Ik kijk op YouTube naar alle gekke dingen die hij doet. Ik wist al voor hij verkozen werd dat ik een T-shirt van hem ging maken." Voor Arjay zijn de zelfgemaakte T-shirts van staatshoofden in zijn winkel een traditie, bedoeld als grap om toeristen naar binnen te trekken en te verleiden andere souvenirs te kopen. Hij wijst la chend op eerdere exemplaren met de gezichten van Berlusconi, Sar- kozy en Obama. Zeifis Arjay scep tisch over het eerste bezoek van het Amerikaanse staatshoofd aan zijn geboortestad. Hij gelooft niet meer in de beloften van politici nu de gesprekken over een Palestijnse staat al jaren stil liggen. „Wie weet wat Trump voor ons kan doen? Al dat gepraat. Hij moet het eerst nog maar eens laten zien." Net als de rest van de Palestijnse en Joodse winkeliers in de nauwe, overdekte straatjes van de oude stad maakt Arjay zich op voor het tweedaagse bezoek van de Amerikaanse president dat vandaag begint. Sommige winkeliers moe ten de tent tijdelijk sluiten om veilig heidsredenen. Ande ren verwachten juist veel belangstelling en spektakel. Dode Zee Trump zou aanvan kelijk vanaf de iconi sche Massada-citadel aan de Dode Zee gaan worden opgevat als een erken ning van de Israëlische soeverei niteit en kan een politieke aard beving veroorzaken in de Ara bische wereld. De Israëlische en Palestijnse organisatoren van het bezoek sturen con tinu gewijzigde plannen rond. Ook de politiek leiders krijgen maar moeilijk hoogte van de Amerikaanse presi- spreken, maar dat bleek logistiek onhaalbaar en bovendien veel te heet. Toen wilde hij als eerste Amerikaanse president een offici eel bezoek brengen aan de Klaag muur, de heiligste plek in het Jo dendom, vlak bij de winkel van Arjay. Maar de Klaagmuur staat in Oost-Jeruzalem, en de internatio nale gemeenschap beschouwt dit deel van de stad als illegaal door Israël bezet. Een officieel bezoek van de Amerikaanse president zal Wij hebben banen nodig, niet nog meer gepraat dent. Aanvankelijk was Israël zeer verheugd met zijn verkiezings winst. Trump liet zich erop voor staan een grote vriend van Israël te zijn en samen te willen vechten tegen 'islamitisch terrorisme'. Maar de praktijk blijkt anders. Trump liet zich nog niet verleiden tot grote beloften aan Israël en schuwt kritiek op het land niet. Toch vinden de meeste Israëliërs hem nog altijd een verademing na acht jaar Obama, wiens Midden- Oostenbeleid wordt gezien als rampzalig. Voor de orthodox- Joodse Aaron Wagner (24) uit Je ruzalem is het simpel. „Trump is goed voor ons omdat hij tegen de Arabieren is." De losse, onorthodoxe stijl van Trump maakt ook indruk op jonge Palestijnen, maar om heel andere redenen. „Trump is een handige zakenman. Hij dringt bij Israël aan op economische kansen voor jonge Palestijnen. Dat vind ik goed," zegt Ali Nasser Edin (26), medewerker in de supermarkt van zijn familie in het Arabische ge deelte van de stad. Edin studeerde in 2014 af als ingenieur, maar kan nog altijd geen baan vinden die bij zijn opleiding aansluit. „Wij heb ben banen nodig, niet nog meer gepraat." Trumps reisschema MINISTERS Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen Bohemen en Praag 8 dagen Salzburgerland, Fusch aan de Grossglockner 8 dagen Boedapest en omgeving 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 8 dagen De Engelse Rivièra maandag 22 mei 2017 GO iLtSTÏN- Jan Franke Jeruzalem Jihad Arjay is sceptisch over Trump. FOTO JAN FRANKE Ali Nasser Edin 25 mei Brussel IT; 24 mei *- - Rome'%^ f Vaticaanstad -1 De Amerikaanse president Donald Trump tourt door het Midden-Oosten en Europa 26-27 mei Taormina Sigonella (Sicilië) ISRAËL'. 22-23 mei Tel Aviv Jeruzalem Bethlehem 20-21 mei Riyadh SAOEDI ARABIË 2205171RV De Israëlische premier Netanyahu heeft zijn mi nisters laten weten dat ze móeten opdraven bij de officiële ontvangst van de Amerikaanse pre sident Donald Trump, vandaag op het vliegveld Ben-Gurion in Tel Aviv. Tot grote woede van Ne tanyahu had een aantal ministers te kennen ge geven verstek te willen laten gaan. Netanyahu kreeg er gisterochtend tijdens een bijeenkomst van de kopstukken van de coalitiepartijen lucht van dat er nauwelijks ministers op het vliegveld zouden zijn. Hij beëindigde de bijeenkomst met een en gaf opdracht bij de aankomst te zijn. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 5,19 juni/ 5,10,17 juli etc. Vertrekdata: 10, 24 juli 7,21 aug 4,18 sept etc. v.a. slechts lillIJflJIIII r Brochure en (0318) 58 09 58 1 oe ,ngen- www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v.2pers. kamer encl. Calamiteitenfonds reserveringskdsten Vertrekdata: 5 juni 1,15 juli 12, 26 aug 9 sept. Vertrekdata: 3 juli 14 aug 4 sept 2 okt. Vertrekdata: 19 juni 17 juli 14 aug/11,25 sept etc. Vertrekdata: 3 juni 15 juli12 aug/2 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4