1 Stolpboerderijen vanuit Noord- Holland naar Schouwse landschap 19 Zeeuwse SamenLoop voor Hoop TEXTIEL EN KUNST MONTMAERTRE De stolpboerderijen waren een vreemde eend in de bijt in het Schouwse landschap, vertelt Wim de Vrieze. „De bouwstijl was geïm porteerd. Meegenomen door de Noord-Hollanders die hier naartoe kwamen." De stolpboerderijen wa ren vierkant met een puntdak, soms met een uitbouwtje waarin de zomerkamer zat. In dit gebouw werd niet alleen gewoond, maar waren ook de schuur en de stal on dergebracht. „De Noord-Hollanders kwamen vanwege de kaasmakerij", zegt De Vrieze. „Ze streken neer in het lege, drassige weidegebied in het Laege van Schouwen. Hier was eerder zout gewonnen en daarna was de grond niet veel meer waard." Maar de Noord-Hollandse kaasboeren zagen kansen. Er was veel vraag naar kaas van de Middelburgse Oost- en West-Indische compagnie en de Schouwse boeren hadden niet zoveel verstand van kaasma ken. Vermoedelijk werd de eerste stolpboerderij in 1609 gebouwd. In de jaren daarna verschenen veel meer van deze bouwwerken. Jaren lang domineerden ze het land schap. Het einde kwam aan het be gin van de vorige eeuw. De een na de andere stolpboerderij werd ge sloopt om plaats te maken voor mo derne bedrijven. Na de oorlog wa ren er nog drie over. De Kevie bij Duivendijke was er een van. De boerderij dankt zijn naam aan de wat afgeplatte punt van het dak. Tijdens een storm in 1911 raakte de punt beschadigd en die werd nogal plat herbouwd. Daardoor leek de boerderij veel op een Kevie, de Schouwse naam voor een ronde kippenmand die ook een afgeplatte punt heeft. De laatste bewoner van deze boerderij was Daan Viergever alias de Schouwse edelman. „Een bij naam die hij kreeg omdat hij altijd zo keurig gekleed was. Hij kreeg ook altijd van alles gedaan", vertelt De Vrieze. „In de oorlog kreeg hij ontheffing om zijn fiets en zijn mo torfiets te houden en later kreeg hij ontheffing om met een span paar den het eiland te verlaten." De Ke vie kwam in 1944 tijdens de inun datie in het water te staan en werd in 1947 gesloopt. In 1953 werd De Stolpe aan de Ar- kelweg bij Moriaanshoofd verwoest tijdens De Ramp en de laatste Schouwse stolpboerderij aan de Verseputseweg werd in 1956 afge broken. „Dat is jammer, want die was nog wel te restaureren", zegt De Vrieze. De honderden deelnemers aan de SamenLoop voor Hoop Wal cheren 2017 hadden allen hun ei gen reden om mee te wandelen op en om het Abdijplein in Mid delburg. De meeste van de ruim 350 deelnemers stond het doel van de tocht, geld inzamelen voor KWF Kankerbestrijding, echter helder voor ogen. Lein Lievense is als organisa tor van de Kustmarathon aange zocht om de SamenLoop mede op poten te zetten. Lievense vecht zelf al acht jaar tegen pros taat- en blaaskanker. Hij ont roerde de menigte met het zelf geschreven gedicht Vrij, waarin hij beschrijft hoe een kankerpa tiënt op zoek is naar het onbe vangen gevoel van voor zijn ziekte. Niet meer denken aan de dreiging van een fatale afloop, maar 'gewoon' leven. Met de eerste Zeeuwse editie van de SamenLoop voor Hoop is 'een witte vlek ingevuld', con stateerde voorziter Jan-Willem Wisse. Hij was het met de over grote meerderheid van het plein eens dat het niet bij één tocht mag blijven. „Het zou dus mooi zijn als volgende edities in Ter- neuzen, Goes en Zierikzee plaatsvinden." maandag 22 mei 2017 SP 1 ZIERIKZEE Alle ingrediën ten zijn aanwezig. Zon, aan gename temperatuur, een spetterende fontein. Maar toch wil het met de bezoe kers nog niet vlotten op de eerste Montmaertre van dit jaar. Rond het middaguur is het stilletjes. Niet alleen op het intieme Maarplein, maar ook in de rest van Zierikzee. Tabesh, Waut, Grietje, Siebe en Lotte proberen te klein geworden kleren te verkopen. „Is dit niet wat voor jou?", vraagt Tabesh hoopvol. Hij houdt een knal roze vestje omhoog voor een kind van een jaar of zes. „Deze sjaal dan mis schien? We hebben nog niets verkocht." „U mag ook gewoon geld geven hoor", doen de anderen een duit in het zakje. Het thema van de markt is 'textiel en kunst'. Daar past het werk van Viola Schrier uit Oosterland perfect in. Zij verkoopt met de hand gemaakte baby- en peuterkleding. Broekjes, jurkjes of rokjes van vrolijke stoffen. „Hier ligt en hangt wel het werk van een hele winter" lacht ze. Ze hoopt dat het snel wat drukker wordt. „Mijn doelgroep komt meestal wat later, veel kleine kinderen doen eerst nog een middagslaapje." FOTO DIRK JAN GJELTEMA Ze roepen nostalgische gevoe lens op. Foto's van stolpboerde rijen die het landschap in het midden van Schouwen drie eeu wen bepaalden. Ze zijn allemaal verdwenen. Zo ook de Kevie aan de Kievietsweg. Wim en Ana Maria de Vrieze uit Haamstede schreven er een boekje over. Melita Lanting Burgh-Haamstede t .5- I fl De Kevie van Duivendijke is een van de stolpboerderijen op Schouwen. Deze kwam in 1944 in het water te staan en werd in 1947 gesloopt, foto via wim de vrieze De eerste Zeeuwse Samen- Loop voor Hoop heeft ruim veertig mille voor KWF Kan kerbestrijding opgebracht. René Hoonhorst Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46