-J T' 3 «Homostel uit Twente moet baby na twee weken afstaan aan draagmoeder 'ÊMéM Mogelijkheden beperkt wmg} A Als trotse ouders zorgen Stefano Franke en Arnout Janssen twee weken lang voor baby Flayley. Totdat de draagmoeder afgelopen vrijdag alsnog het meisje opeist. Flaar echtgenoot blijkt de vader van Hayley. „Het voelt als een begrafenis." s mimsvg» De deur van de kinderkamer bo ven zit dicht. Ze zijn er al bijna 24 uur niet meer geweest. De lege wieg, de uit elkaar gehaalde box te gen de muur en de knuffels zijn de herinneringen aan de baby die hier nog tot zaterdagmiddag lag. „Hayley was en is ons kind", zegt Arnout Jansen (32) uit En schede. „Zo voelt het nog steeds. Ze is twee weken bij ons geweest. En opeens, zomaar, is ze weg en verandert de kinderkamer in een plek van verdriet. Het lijkt of er ie mand gestorven is." Zaterdagmiddag, klokslag half vier, voltrok zich het drama waar van Arnout en zijn man Stefano Franke (27) sinds vrijdag wisten dat het zou komen. Twee vrouwen van de Jeugdzorg halen Hayley weg en brengen haar naar de vrouw die negen maanden lang in goed overleg de draagmoeder is ge weest van de baby. Verwekt met hun eigen zaad, denken ze. Dna-onderzoek Stefano: „Het tijdstip was vrijdag bepaald. Nog één nacht mochten we haar houden. Al onze vrienden en familie zijn nog op bezoek ge weest. 's Nachts hebben we haar voor de laatste keer bij ons in bed gehad. Ik heb urenlang naar haar zitten kijken. Het is ongelofelijk moeilijk om haar uit handen te moeten geven." Vrijdag, tijdens een zitting bij de rechtbank in Almelo met verte genwoordigers van de Raad voor de Kinderbescherming en Jeugd zorg, is definitief duidelijk gewor den dat Stefano en Arnout hun kind niet mogen houden. De Ontzettend dankbaardat we jou na 9 maanden veilig en liefdevol te hebben zien groeien ons nu jouw papa's mogen noemen OHV'YI draagmoeder, eveneens afkomstig uit Twente en zelf moeder van drie kinderen, geeft samen met haar man aan het kind alsnog te willen houden. Eerder die week is al ge bleken dat niet Stefano of Arnout maar de echtgenoot van de draag moeder de biologische vader van Hayley is. Arnout: „Een dna-onderzoek bracht dat aan het licht. Voor ons was het een enorme schok. De in seminatie in september vorig jaar heeft plaatsgevonden met zaad van een van ons tweeën. Dat althans was de afspraak, ook al heeft de draagmoeder die handeling zelf verricht. Afspraak was ook dat zij in die periode veilige seks zou heb ben met haar eigen man. Dat Hay ley nu opeens toch voor 100 pro cent hun eigen kind blijkt te zijn, kwam als een totale verrassing." De kinderdroom van Stefano en Arnout begon nog wel zo mooi. Al vier jaar zijn de Enschedeërs, res pectievelijk chemisch analist en coach bij Essent, een stel. Twee jaar geleden trouwden ze. Het verlan gen naar een kind was, naast de liefde, een van de dingen die hen van meet af aan met elkaar ver bond. Zoektocht De keuze voor het draagmoe derschap begin vorig jaar was het eindpunt van een maandenlange zoektocht. Via de website Meer dan Gewenst en Facebook kwa men ze begin 2016 in contact met een draagmoeder uit Twente. Na een reeks van hartelijke ont moetingen leek niets de vervulling van hun lang gekoesterde wens in de weg te staan. Arnout: „Er was een basis van groot vertrouwen, wederzijds. Ze zei dat ze als moe der van drie kinderen de kinder loosheid van anderen steeds meer als een probleem ging voelen. We zijn ook heel veel bij hen op be zoek geweest. Dat is ook de enige manier om zo'n traject in te gaan. Er is nog geen enkele regelgeving op dat gebied. Als homo-ouders heb je feitelijk ook helemaal geen rechten." Toch onstaan er twijfels bij de draagmoeder na week 24 in de zwangerschap, maar vlak voor de geboorte lijken de verhoudingen verbeterd. Arnout: „Ze sprak we derom duidelijk uit dat ze het kind toch af wilde staan. Ze gunde het ons. We zijn ook bij de bevalling geweest. Dat was een ongelofelijk emotioneel moment." Op 8 mei wordt Hayley geboren. In het Medisch Spectrum Twente. Twee dagen lang moet ze in het ziekenhuis blijven. Stefano en Ar nout zijn die dagen bij haar. „We DRAAGMOEDER sliepen in het ziekenhuis. De draagmoeder was al naar huis." Twee wonderlijke weken thuis volgen. Totdat woensdag het be richt over het dna-onderzoek als nog de droom verstoort. Stefano: „Dat het onderzoek zou komen, wisten we. Dat was afgesproken. We wisten ook dat er nog op vrij dag een zitting op de rechtbank zou zijn over de definitieve rege ling van het toezicht voor Hayley. Gezien de toestemming van de ou ders leek dat een formaliteit." Verweesd De eerste contacten met de draag moeder woensdagavond waren nog hoopvol. Arnout: „Ze kende de uitslag nog niet. Wij hebben het haar verteld. Uit niets bleek dat ze twijfels had. Integendeel, ze vroeg of we het kind nog steeds wilden hebben. En we spraken af om el kaar donderdag te treffen. Pas toen we twee uur voor dat moment een appje kregen met het bericht dat de afspraak niet doorging, begon nen we ons zorgen te maken." Die zorgen worden tijdens de zitting van vrijdag bewaarheid. Contacten worden geschuwd. Het is uiteindelijk een vertegenwoor diger van Jeugdzorg die tijdens de zitting de mededeling doet dat de ouders het kind zelf willen hou den. Stefano: „We zijn naar huis gegaan. Totaal verweesd en ver drietig." Of ze hun draagmoeder iets kwalijk nemen? Arnout: „We respecteren haar nog steeds, maar je vertrouwen is wel geschaad. Wat er is gebeurd, is bizar. Twijfels en vragen zullen er altijd blijven. Heeft zij dit wel echt gewild of is het allemaal maar spel geweest? Hayley is weg, maar die onzeker heid zal altijd blijven." maandag 22 mei 2017 GO .i ,Jl Stefano Franke en Arnout Jansen (rechts) bij de lege wieg. fotoreiniervanwilligen 'Ze is óns kind, zo voelt het' Herman Haverkate Enschede —Tekst op het geboortekaartje Draagmoederschap in Nederland is op dit moment alleen onder om standigheden mogelijk. Zo is com mercieel draagmoederschap verbo den en mogen eventuele wensou- ders zelfs geen oproep plaatsen voor een draagmoeder. Uitsluitend het zoeken van een draagmoeder in eigen kring is toegestaan, maar echte regelgeving is er nog niet. Stellen die een dergelijk traject in Nederland ingaan, zoals Arnout en Stefano, lopen nog steeds het risico hun kind te moeten afstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3