Vérs bloed schiet AZ naar finale Basaksehir wil Elia zo snel mogelijk losweken Nummer vier wil kroon op werk zetten Miedema neemt afscheid van Bayern met twee goals 10 FC Utrecht maakt zich op voor de finale van de play-offs. Na de uitbeurt (1-3) hadden de Utrechters thuis andermaal geen kind aan Heerenveen (2-1). Het vertrouwen op succes tegen AZ is groot. „Maar zij zullen ook wel een prima gevoel hebben na de halve finale." Een bovenmodale keeper, een so lide verdediging, een frivool mid denveld en aanvallers die altijd ge vaarlijk zijn. Eigenlijk klopt er veel aan het huidige FC Utrecht - het mag wel een paar onsjes meedo genlozer voorin - maar een garan tie voor een Europees ticket is het allerminst. De Utrechtse spelersgroep zegt er van doordrongen te zijn. Als trainer Erik ten Hag één element heeft toegevoegd aan het club-dna van FC Utrecht, dan is het wel dat je nooit ergens tevreden mee mag zijn. Tot het moment dat je daad werkelijk met een prijs in handen staat. Die tastbare prijs ontbreekt nog in de eerste twee seizoenen onder Ten Hag, nadat vorig jaar achter eenvolgens drie wegen naar Eu ropa - via de bekerfinale, plek 4 en de play-offs - dichtslibden. In het verlengde van bovenge noemde ging de knop bij de spe lers van FC Utrecht zaterdagavond na een prima optreden tegen Hee renveen al rap richting de week die wacht. Want ja, de eerder dit sei zoen alom bewierookte hakjespa rade uit Friesland moest ruiterlijk zijn meerdere erkennen in het dy namische middenveld van FC Utrecht (2-1). Maar donderdag staat het in de finale van de strijd om een ticket voor de Europa League (tweede voorronde) tegen AZ weer gewoon 0-0. „Zo is het natuurlijk wel", zegt Yassin Ayoub, die een gebroken neus overhield aan het duel met Heerenveen. „Nu pas komt het er echt op aan. Als we straks met lege handen staan, is alles wat we tot nu toe gepresteerd hebben voor niets geweest." Prima gevoel Ook het feit dat Utrecht met AZ de opponent treft die het acht dagen terug nog met een B-ploeg ver sloeg (2-3), telt volgens de 23-jarige middenvelder niet. „Zij zullen net als wij een prima gevoel hebben overgehouden aan de halve fina les." Toch is de kleine middenvelder vol vertrouwen. Het heeft alles te maken met de achterliggende reeks van tien duels, waarin Utrecht alleen bij landskampioen Feyenoord niet won (2-0 verlies). Het is vooral het vertoonde mid denveldspel dat Ayoub bekoort. „Het mooie aan ons middenveld is dat we veel verschillende types hebben die elkaar aanvullen. Maar we hebben vooral één belangrijk ding gemeen: als we de bal niet hebben, gaan we helemaal los. Dan gaan we met z'n allen jagen tot-ie wel van ons is. Dat tekent onze gretigheid." Automatismen In het veld geeft dat een heerlijk gevoel, beamen Zakaria Labyad en Sofyan Amrabat. Labyad prijst vooral de rol van laatstgenoemde. „Hij is nog zo jong, maar overal bij betrokken, verdedigend en aanval lend. Dat is knap." En over het middenveld als geheel: „Je ziet de laatste maanden dat de vele uren slijpen zich vertalen naar de wed strijden. Door alle automatismen is het lekker voetballen." Amrabat: „Het klopt gewoon. Nu we zo'n goed seizoen draaien, mogen we het Europese ticket niet verspelen." Plotseling oogt AZ weer fris en heeft het nieuw elan. Net nu de fi nale van de play-off tegen favoriet FC Utrecht gaat beslissen welke Nederlandse club het laatste ticket voor de Europa League pakt. Het zou wat zijn als de Alkmaarders daar alsnog mee aan de haal gaan, na een seizoen vol teleurstellin gen. De ploeg van trainer John van den Brom is geïnspireerd door vers bloed. Met name door Calvin Stengs. Een kwikzilverachtige rechtsbuiten van slechts achttien jaar. Zijn benen zijn nog dun en sliertig, maar die produceerden wel een magnifieke steekbal die AZ zaterdagavond de openings treffer opleverde tegen FC Gro ningen, in een wedstrijd die nooit meer een wedstrijd wilde worden. Joris van Overeem was de andere uitblinker, hij maakte twee doel punten. Stengs en Wout Weg- horst maakten de andere twee in het gewonnen duel met FC Gro ningen (4-1). Maar ook de invalbeurt van Je remy Helmer (19) beklijfde. Hij en Stengs zijn de sterren van Jong AZ, dat dit seizoen met overmacht kampioen werd in de tweede divi sie. Ze geven nu het eerste elftal cachet op weg naar Europees voet bal. „Ze zijn fris, frivool en ze dur ven", zegt trainer John van den Brom. „Mede door hen creëren we veel kansen. Die steekbal van Cal vin was voor mij het hoogtepunt van de wedstrijd. Ik kan alleen maar tegen ze zeggen dat ze zich niet gek moeten laten maken." In de eerste finalewedstrijd te gen FC Utrecht, donderdag, kan Stengs weer rekenen op een basis plaats. Zaterdag liep concurrent Jahanbakhsh nog op krukken. Een delegatie van de Turkse club Basaksehir komt komende woens dag naar Nederland om een seri euze poging te ondernemen Eljero Elia over te nemen van Feyenoord. De top van de club, de nummer twee van de Turkse competitie en op 31 mei bekerfmalist, heeft de di rectieleden Göksel Gümüsdag en Ugur Sener op het vliegtuig gezet om Elia te overtuigen naar Istan- boel te verhuizen. Elia staat open voor een avontuur bij de club, die in recordtempo naam maakt in het Turkse voetbal. „Ik ben dertig jaar en wil nog een maal een stap zetten", zei de linker spits van Feyenoord. „Dat heb ik met Martin van Geel besproken en Feyenoord gunt mij die stap." Of dat laatste ook betekent dat de Rotterdammers de aanvaller zon der slag of stoot zullen laten ver trekken, is echter nog maar de vraag. Technisch directeur Van Geel vertelde na de huldiging tegen de aanwezige pers dat Elia inder daad wil vertrekken, maar dat Fey enoord hem juist graag zou behou den. Al was het maar omdat Feyen oord niet zo snel een betaalbare vervanger met dezelfde kwaliteit op het oog heeft. Elia's contract loopt nog een jaar door. Hij meldde zich destijds zelf aan bij Feyenoord en regelde bij zijn toenmalige werkgever Werder Bre men dat hij nagenoeg gratis naar Rotterdam mocht verhuizen. Daar stond wel tegenover dat de 30-ja- rige aanvaller in de toekomst een deel van een eventuele transfersom mocht opstrijken en dat Werder Bremen ook flink meedeelt in de opbrengst, indien Elia nog verkocht zou worden. Transfersom Dat maakt dat Feyenoord alleen iets aan de speler zal overhouden als er een forse transfersom wordt be dongen. De vraag is of clubs diep in de buidel willen tasten voor een 30- jarige speler. Dat neemt niet weg dat Basaksehir de linkerspits dol graag wil overnemen. Na het ge sprek met Elia willen Gümüsdag en Sener zich meteen bij Van Geel melden om over de transfersom te praten. Basaksehir heette een paar jaar geleden nog Büyüksehir. De in vloed op de club van de regerings partij AKP is groot. De Turkse pre sident Recep Tayyip Erdogan is fer vent supporter van de club, waar hij in de jaren negentig zelfs voorzitter was. Overigens is niet alleen Basak sehir in de markt voor Elia. De aan valler staat op het verlanglij stje van Fenerbahge, dat hem al voorspie gelde wat hij kan verdienen in de Türkse hoofdstad. slot. De Nederlandse spits leidde haar Duitse voetbalclub gisteren met twee doelpunten langs SGS Essen (2-0), waardoor Bayern München zich als nummer twee van de Bundesliga kwalificeerde voor de Champions League. Miedema kondigde afgelopen week aan dat ze na drie jaar vertrekt bij de Duitse topclub. De 20-jarige spits was de voorgaande twee jaar kam pioen geworden met Bay ern München. Dit seizoen werden de voetbalsters uit Beieren in de strijd om de titel afgetroefd door VfL Wolfsburg. Mie- dema maakt bin- nenkort haar nieuwe werkge- ver bekend. maandag 22 mei 2017 GO FC Utrecht nog niet tevreden Ard Schouten Utrecht Na twee overtuigende zeges tegen FC Groningen (tweemaal 4-1) is het vertrouwen bij AZ weer helemaal terug. Europees voetbal is opeens weer een se rieuze mogelijkheid. Nik Kok Alkmaar Eljero Elia: gewild in Turkije, fotopimras Turkse topclubs hengelen naar Eljero Elia. De linkerspits rekent op medewerking van Feyenoord, maar technisch directeur Martin van Geel zei al dat hij de aanval ler graag in de Kuip wil houden. Mikos Gouka Rotterdam FC Utrecht-middenvelder Yassin Ayoub (rechts) draait weg bij Kik Pierie van Heerenveen. foto pro shots MUNCHENVivianne Mie dema heeft haar periode bij Bayern München voor zien van een passend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39