A F pakken als hij verliest' 0 7 Cruijff en Louis van Gaal: zij brachten Ajax vanuit dip naar Europese beker wel gebleken." Net als Bosz nu, was Louis van Gaal in het seizoen i99i-'92 een nieuwe trainer zonder gevestigde naam, en ook hij kende een ronduit moeizame, onrustige start. Om te kunnen voetballen zoals Van Gaal het wilde, nam de eigenwijze trai ner al snel afscheid van routinier Jan Wouters, terwijl het ook met Roy en Van 't Schip niet echt klikte. Ze vertrokken alle drie nog binnen het jaar: Wouters al in de winter, Roy en Van 't Schip meteen na het seizoen. Parallel Alweer een parallel: kijk maar naar de manier waarop Riechedly Ba- zoer, Nemanja Gudelj en Anwar El Ghazi dit seizoen bij Ajax uit beeld verdwenen, kort nadat Bosz ze pas seerde. Bij Van Gaal viel de puzzel uiteindelijk ook pas in de laatste maanden van het seizoen in elkaar. Ajax miste de landstitel, PSV was sterker dat jaar, maar de UEFA Cup finale tegen Torino maakte alles goed. Woensdag in Stockholm moet het net zo gaan tegen Manchester United, anderhalve week na de landstitel van Feyenoord. Directeur Edwin van der Sar zei het al meteen na de winst in Lyon: „Een finale moet je ook gewoon winnen", al dus de oud-keeper. „De verliezers herinnert niemand zich." Dat mag dan zo zijn, maar om nog één overeenkomt te benoemen tussen toen en nu: de verliezers. Zowel in 1987,1992 als 2017 had Ajax het geluk van een relatief gunstige loting. Onder Cruijff versloeg het Olym- piakos Piraeus, Malmö FF en Real Zaragoza. Van Gaal overleefde ach tereenvolgens Rot-Weiss Erfurt, Osasuna, AA Gent en Genoa. Hoe knap ook de prestatie, dit seizoen is het rijtje van eenzelfde soort kali ber: Legia Warschau, FC Kopenha gen, Schalke 04 en Olympique Lyon. Met de kanttekening dat er in deze finale wél een klassieke top club wacht. Zijn er nog meer noemenswaar dige verschillen? Uiteraard. Tijdper ken zijn sowieso heel moeilijk te vergelijken, als ze dat al zijn. Hoe wel de spelopvatting overeenkom sten vertoont, is het team van Ajax van nu niet te vergelijken met dat van 30 of 25 jaar geleden, met een heel ander type spelers. De buitenspelers trekken het liefst naar binnen tegenwoordig, om maar wat te noemen. En tegen Olympique Lyon speelde Ajax met liefst zeven buitenlanders in de ba sis, ten teken dat de Nederlandse voetbalcrisis nog niet meteen is op gelost. Oranje Er is weinig aanleiding te denken dat Oranje volgende zomer in Rus land zal voortborduren op het suc ces, zoals het dat in 1988 deed. Maar tegelijk: Ajax laat dit seizoen wél zien dat het verschil tussen succes en teleurstelling heel klein kan zijn. Bovendien, mochten er straks drie basisspelers vertrekken, dan hoeft de boel niet meteen helemaal in el kaar te donderen: Ajax is in financi ële zin rijker dan ooit, terwijl de ge neratie Donny van de Beek al klaar staat. Het lijntje is dun kortom, en niet per se in negatieve zin. Een trai nerswissel, een bliksemtranfer, een paar ontluikende talenten, een puz zel die opeens perfect in elkaar valt: het Nederlande voetbal mag in elk geval weer hopen en geloven in be tere tijden. De lange weg door de schaduw is voorbij. Europa kijkt eindelijk weer eens massaal naar Ajax. Dave Cherry (52), een van de weinige supporters die zijn achter naam wél wil noemen, is lovend over Ajax. „Die Deen, Dolberg, viel me op", geeft hij aan. „Zo jong nog maar al zo goed. Ajax kan dan wel niet verdedigen, maar hun onbe vangenheid en lef compenseren die makke. Tot het vertrek van Sir Alex Ferguson speelden wij ook zo. Met het hart." Zijn zoon Jason knikt. Hij baalt ervan geen ticket voor de eindstrijd in Stockholm te hebben, hoopt op een zege voor Manchester United, maar zou goed kunnen leven met een nederlaag. „Ik was oprecht blij toen Zlatan geblesseerd raakte", vertelt de tiener. „Het bood Marcus Rashford de kans om te spelen. Hij komt uit de jeugdopleiding. Als we winnen en ons plaatsen voor de Champions League, gaat Mourinho weer een blik dure buitenlanders opentrekken." Chagrijn Het chagrijn over het steriele voet bal dempt het enthousiasme voor de finale. Straatverkopers raken hun speciale finalesjaals en T-shirts amper kwijt, lain McCartney moet grinniken om deze observatie. De auteur van vele boeken over Man chester United kent de harten van de achterban. „Als we winnen, waar ik vanuit ga, draaien ze wel bij", zegt hij. McCartney zal niette min niet onderuitgezakt naar de fi nale kijken. „Ik denk dat onze erva ring de doorslag gaat geven, maar Ajax schrijf ik niet op voorhand af." maandag 22 mei 2017 GO in '87 en '92 ook opeens Louis van Gaal (rechtsonder in pak) viert het winnen van de UEFA Cup met zijn spelers, fotoanp 4 Jose Mourinho heeft de harten van de fans van Manchester Uni ted (nog) niet ver overd. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34