Klassementsleider Dumoulin gaat na een magistrale zege met 2 Tom Dumoulin (26) begint in gedroomde positie - alleen Nairo Quintana staat binnen drie minuten - aan de derde, loodzware Giro-week. Het maakt de vraag gerechtvaardigd: kan hij winnen? En zo ja, wat moet hij doen? WIELRENNEN 100STE GIRO DÏTALIA A Toernooizege Zverev in Rome Kampong pakt zevende titel Vinaleswint na schuiver Rossi Nadat Tom Dumoulin ook de 199 kilometer lange stresstest van Val- dengo naar Bergamo heeft door staan, gaat hij verder met zijn char- meoffensief dat is ingezet sinds hij na de tijdrit in het roze rijdt. RAI- presentatrice Alessandra de Stefano van het populaire wielerpro- gramma Processo alla Tappa heeft een dag eerder, na zijn fenomenale ritzege op Oropa, al tegen Dumou lin gezegd dat ze in Bergamo op hem verwacht. Tl Bello' heeft de af gelopen week de Italiaanse harten veroverd en wordt geacht na de vijf tiende etappe live op de Italiaanse televisie de vraag te beantwoorden of hij de Giro kan winnen. Daarover eerst dit. Van de 989 resterende Giro-kilometers tot Mi laan gaan er 205 steil omhoog. Voor de goede orde: dat zijn alleen de ge categoriseerde beklimmingen in de Alpen en Dolemieten waarvan vijf ver boven de 2000 meter gaan. En zelfs die cijfers zijn geen adequate beschrijving van de helse slotweek Leiderstrui die Dumoulin te wachten staat. Zeker, zijn voorsprong is riant. Meer dan hij ooit had durven dro men toen hij op Sardinië vertrok. Maar het kan in één dag, in één uur, op één slotklim weg zijn. Zo snel als deze dagen in de Alpen of Dolemie ten ook de sneeuw voor de zon ver dwijnt. Elke dag herhaalt Dumou lin zijn mantra: in de derde week is alles anders. „Quintana en Nibali Quintana en Nibali hebben eerder laten zien sterk te zijn in de laatste week. Ik moet dat nog bewijzen hebben al eerder laten zien sterk te zijn in de laatste week. Ik moet dat nog bewijzen." Het is geen toneelspel om zich zelf de rol van underdog aan te me ten. Ook Quintana weet dat hij nor maal gesproken de betere is in de komende kwaadwaardige etappes. Maar nadat de Colombiaan zater dag op Oropa door Dumoulin gena deloos is gecounterd en bijna een halve minuut verliest, klinkt hij wat beteuterd. „Dit is niet het klasse ment dat ik aan het begin voor ogen had. Het enige positieve is dat mijn andere concurrenten tijd hebben verloren." Ook Quintana - die in Bergamo in de eindsprint zes seconden her- erovert dankzij bonificatie - heeft inmiddels gezien dat Dumoulin bergop is gegroeid. Hij verliest wei nig tijd zoals op Blockhaus of hij wint zelfs tijd, zie zijn tweede etap pezege deze Giro zaterdag in de rit naar Oropa. „Tot nu toe heeft Tom echt alles goed gedaan", zegt ploeg leider Aike Visbeek. „Maar hiervan wisten we dat hij dat kon. In de week die nu komt, kan hij ons het meest gaan verbazen." Visbeek predikt rust, ook omdat de marge van Dumoulin ruim is en op de slotdag een tijdrit wacht. Vandaag is een rustdag. „Er zullen nog heel nerveuze momenten aan komen. Nibali en Quintana willen het Tom overal lastig maken. Het kan best zo zijn dat een van die mannen een paar minuten terug pakt. Speel je dan alles of niets? Ga je er krampachtig achteraan rijden en het klassement helemaal om zeep helpen? Of blijf je cool en hou je het overzicht." Dolemieten Dumoulin kent de loodzware Mor- tirolo en de Stelvio - op het menu in de etappe van morgen - van eer dere trainingkampen in de Alpen. De ritten later door de Dolemieten zijn door Visbeek met de auto ver kend en op video opgenomen. Maar na het wegvallen van Wilco Kel- maandag 22 mei 2017 ROME De Duitse tennisbe- lofte Alexander Zverev heeft gisteren het grootste succes uit zijn loopbaan behaald. De 20-jarige ten nisser versloeg in de finale van het masterstoernooi van Rome de Serviër Novak Djokovic in twee sets: 6-4 6-3. Djokovic was de nummer twee van de plaatsingslijst in de Itali aanse hoofdstad, Zverev was als zestiende ge plaatst. Elina Svitolina won bij de vrouwen. Ze was te sterk voor Simona Halep (4-6 7-5, 6-1), die een dag eerder in de halve finale nog een maatje te groot was voor Kiki Bertens (7-5 6-1). ROTTERDAM De mannen- ploeg van hockeyclub Kampong heeft voor de ze vende keer de landstitel veroverd. De Utrechtse club won ook de tweede wedstrijd tegen HC Rotter dam in de finale van de play-offs. De ploeg van coach Alexander Cox ze gevierde in Rotterdam op nieuw na shoot-outs: 3-4. Na de reguliere speeltijd was de stand 2-2. De eer ste wedstrijd in de finale eindigde afgelopen woens dag in Utrecht in een 1-1 gelijkspel. De thuisploeg nam daarna de shoot-outs ook al beter (5-4). In 1985 werd Kampong voor de laatste keer kampioen van Nederland. LE MANS Maverick Vinales heeft gisteren op het cir cuit van Le Mans de macht heroverd in de MotoGR De Spaanse wegracer was de snelste op zijn Yamaha in de Grand Prix van Frank rijk. Hij profiteerde optimaal van een valpartij van de Ita liaan Valentino Rossi, die vlak voor de finish in een bocht onderuit ging. Na Vi nales kwam de Fransman Johann Zarco (Yamaha) als tweede over de finish, op drie seconden achterstand. De Spanjaard Dani Pe- drosa (Honda) arriveerde als derde. Regerend we reldkampioen Mare Mar- quez (Honda) haalde het einde van de race niet. Hij maakte elf ronden voor het einde een schuiver. 'Tom heeft echt Daan Hakkenberg Bergamo Tom Dumoulin draagt vandaag voor de 18de keer de leiderstrui in een grote ronde. Hij evenaart daarmee René Pijnen, die begin jaren 70 frequent het rode tricot mocht aantrekken in de Vuelta. De enige Nederlander die vaker de belangrijkste trui droeg, is Joop Zoetemelk: 37 (Vuelta en Tour). -Tom Dumoulin (26) Hij krijgt daarna niet al leen weer het roze tricot, maar nu ook de blauwe trui (bergklasse- ment). De Nederlander houdt zater dag stand op de steile Oropa en zal later zelfs de rit winnen. Een dag later in komt de num mer 1 geen tel in de problemen. En dus is er champagne voor zijn zesde roze trui deze ronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29