£'l C9 Koester het Planbureau Ronnie Flex en Swensee op festival De Ballade Hersenschudding 16 ZE Ze komen er weer aan... JONGEREN IN ACTIE VOOR MILIEU Vijftig jongeren uit Denemarken, Polen, België en Zeeland namen in Middelburg deel aan een vierdaags congres over duurzaamheid. „Ik denk echt dat we een verschil kunnen maken." Commentaar Provinciale Staten hebben reikhalzend uitgekeken naar het evaluatierapport over ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, de organisatie die twee jaar geleden is ontstaan uit een fusie van de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop, het Zeeuwse insti tuut voor sociale en culturele ontwikkeling. Naar de ZB gaat veel subsidie en de Staten hebben een controlerende functie, dus die belangstelling is logisch. Bovendien is het instituut niet helemaal onomstreden. Niet alle partijen - vooral die uit de populistische hoek - zijn overtuigd van het nut van met name het Planbureau. Dat zou te veel onderzoeken uitvoeren waarop niemand zit te wachten. Die mening wordt gelogenstraft door de evaluatie die is uitge voerd door de KWINK Groep. Ten tijde van de fusie was de ZB naar binnen gekeerd, wat ten koste ging van de activiteiten, maar inmid dels heeft een 'positieve kentering' plaatsgevonden. Beleidsmakers geven in de evaluatie aan dat ze via de ZB gedetailleerde gegevens krijgen over de Zeeuwse samenleving en dat de informatie van het Planbureau van toegevoegde waarde is op die van landelijke insti tuten als het CBS. Wel is opmerkelijk dat de ZB nog geen enkel ongevraagd advies heeft uitgebracht. De indruk bestaat dat de onafhankelijkheid van het instituut bedreigd wordt door een te grote bemoeienis van de provincie. Het Planbureau is veelvuldig onderwerp van een poli tieke discussie, aldus KWINK, waardoor het risico bestaat dat de onderzoekers van de ZB in hun schulp kruipen. Scoop was destijds nauw vervlochten met de provincie, maar de ZB is op afstand gezet. In de Abdij kunnen ze daar maar moeilijk aan wennen. Een andere opstelling is gewenst. Want een onafhan kelijk onderzoeksinstituut moet je niet willen beteugelen. Dat moet je koesteren. Opmerkelijk is wel dat de ZB nog geen enkel ongevraagd advies heeft uitgebracht ALMANAK Na bijna vijf weken ziek thuis ging ik afgelopen donderdag avond voor het eerst alleen een rondje doen. Overdag was het lekker weer, maar nu was het echt somber. Kom ik een man tegen met zijn handen vol blik ken bier. Hij zegt: „Mevrouwtje, die zonnebril kun je wel weg doen." „Ik heb een hersen schudding", was mijn ant woord... (wat heeft die man er mee te maken, maar zoiets ont glipt je), waarop hij antwoordt: „Nou die kan ik niet krijgen want ik heb geen hersens!" Ik vervolg mijn rondje met een lach op mijn gezicht! Ammoniakaanval: verdachte weer vrij Aanhoudingen bij te luid tuinfeest Man slaat erop los opskatebaan VLISSINGEN Man aan de wandel met verkeersbord Het winkelend publiek kijkt wat vreemd op als vijf jongeren za terdagmiddag de Lange Delft in stor men om leuzen op straat te kalken. It takes 2700 liter of water to produce 1 T-shirt, spuit Sophie Giesbertz op de rode klinkers. „Het is afwasbare krijtverf hoor", zegt ze geruststel lend voor ze #ODE aan haar tekst toevoegt. Dat staat voor Our Democratie Europe, een project dat erop gericht is jongeren met elkaar in contact te brengen en te laten discussiëren over tal van maatschappelijke pro blemen. Vrijdag en zaterdagoch tend hebben de taskforces uit Dene marken, Polen, België en Neder land (leerlingen van 15 tot en met 17 jaar van de Walcherse scholenge meenschappen Nehalennia, Schel- demond en CSW) gefilosofeerd over manieren om het klimaat te verbeteren, nu brengen ze hun ideeën in de praktijk. Verderop in de winkelstraat krij gen voorbijgangers appels aangebo den en zaadjes om hun omgeving groen te maken, er wordt plastic uit de grachten gevist en weer een an dere groep verzamelt zwerfafval. Vanaf donderdagavond zijn de jongeren bijeen. Het project wordt gecoördineerd door ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland maar vijftien Walcherse jongeren heb ben intensief meegeholpen aan de voorbereiding. „Wij hoefden niet de tickets te regelen", vertelt Roos van der Velde uit Vlissingen, „maar we hebben ervoor gezorgd dat we vrijdag konden suppen en voor vanavond hebben we een feestje voorbereid." De buitenlandse jon geren slapen ook bij hun Zeeuwse leeftijdgenoten. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat het bij het congres niet blijft bij luchtfietserij, 's Morgens, tijdens het bedenken van de projecten, lijkt het daar nog een beetje op. Be wustwording is de meest gebuikte term, maar de ideeën blijven nog wat vaag. „Ik had eerlijk gezegd ge dacht dat we wat meer zouden doen en dat het wat minder bij woorden zou blijven", zegt Ines Decoodt uit het Belgische Staden. „Ik engageer mij graag voor de we- Festival De Ballade, van 7 tot en met 9 juli op het Kopje van Kanada bij Terneuzen, heeft Ronnie Flex ge strikt. Hij staat op de openingsdag op het podium. De Ballade ontstond als plan voor een reünieconcert van De Lamaket- ta's van frontman Maikel Harte. Het initiatief groeide uit tot een drie daags festival waarvan de kaartver koop loopt als een tierelier. „We hebben onze capaciteit uitgebreid naar 5000 bezoekers per dag", ver telt Harte. Ronnie Flex is één van de popu lairste Nederlandse zangers van dit moment. Hij scoorde onder meer, samen met Lil' Kleine, een hit met Drank en Drugs. Een andere opvallende naam is die van Johnny O.K. - alias van Bressiaander Sven Cruson. Hij komt op zaterdag. Cruson maakte als rapper Swensee naam met de Stormtroepers en ging daarna solo. Als Johnny O.K. verzon hij de term 'vishop' - nummers in dialect op de melodie van Amerikaanse hipho phits. Eerder al werden onder anderen Rowwen Heze, Danny Vera, Die Verdammte Spielerei, Oorgasme en natuurlijk De Lamaketta's gestrikt. maandag 22 mei 2017 ILLUMINATION* Ga naar pzc.nl/premiere Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Uit politieverhoor is ge bleken dat de 22-jarige man die donderdag werd aangehouden niet verant woordelijk is voor de am moniakaanval op een groep jongeren eerder deze week aan de Pot tenbakkerssingel in Mid delburg. Hij heeft een alibi en is weer vrijgela ten. De politie hield de 22-jarige man donderdag aan nadat hij op het Vlis- sings Bolwerk was ge zien met een pijl en boog. TERNEUZEN In de Roerstraat in Ter- neuzen is in de nacht van zaterdag op zondag een tuinfeest uit de hand ge lopen. Buurtbewoners deden rond 0.45 uur hun beklag over geluidsover last bij de politie, waarna de situatie uit de hand liep. Twee mannen zijn opgepakt. De twee, vader en zoon, werden aange houden voor respectieve lijk het beledigen en het slaan van een politie agent. MIDDELBURG Agenten hebben zater dag aan het eind van de middag een 41-jarige man aangehouden. Deze zou vrijdagmiddag op de ska- tebaan in de wijk Veerse Poort in Middelburg een 16-jarige jongen zwaar mishandeld hebben, omdat die op de skate- baan op zijn kind gebotst was. Het slachtoffer ging naar het ziekenhuis met breuken in kaak en oog kas en een hersenschud ding. De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een man aange houden die met een ver keersbord zeulde over de Burgemeester van Woelderenlaan in Vlis- singen. Hij bleek onder invloed van alcohol. De man kreeg een bekeu ring voor baldadigheid en moest het verkeers bord terugbrengen. Koffer vol tips voor klimaat Ernst Jan Rozendaal Middelburg Martijn de Koning Terneuzen Alle info via festivaldeballade.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18