De koning kan misschien een duwtje geven II 9 Waarom het precies zo werkt, weet Dries van Agt niet. Is het de betove ring van paleis Noordeinde? Of het idee dat de koning uit naam van het landsbelang spreekt? „Je zou het aan een psycholoog moeten vragen. Maar het heeft zeker te maken met de sta tuur van het staatshoofd. De ene po liticus is er ook meer ontvankelijk voor dan de andere." Meerdere informateurs hebben meegemaakt dat het neutrale staats hoofd het complexe formatieproces een stap verder hielp. Dat kan niet meer, sinds een Kamermeerderheid in 2012 besloot de koning buitenspel Het staatshoofd kan ook een informateur aanwijzen die niet gepruimd wordt door de andere partijen te zetten in de formatie. Kamervoor zitter Khadija Arib heeft nu informa teur Edith Schippers aangewezen. De Kamer zelf geeft haar een op dracht en bepaalt uiteindelijk welke combinaties zij onderzoekt. „Dat geeft weinig speelruimte. De Kamervoorzitter kan geen millime ter verder gaan dan de fractievoorzit ters willen", constateert PvdA'er Frans Leijnse. De koning kan dat wel, zegt een oud-informateur die ano niem wil blijven. „Hij kan zeggen: al les goed en wel, maar ik nodig u nu uit. Een informateur uit de Tweede Kamer kan dat niet. Daar moet een besluit op een meerderheid rusten." Bovendien roemen de oud-infor mateurs de wijze adviseurs, die het staatshoofd altijd bijstonden om het proces in goede banen te leiden. Zo als de vice-voorzitter van de Raad van State. VVD-prominent Frits Korthals Altes had 'in zijn tijd als in formateur' regelmatig overleg met deze gezaghebbende adviseur. „Dat is altijd iemand die van enig inzicht blijk geeft. Ik heb het idee dat me vrouw Schippers de vicevoorzitter maar één keer gesproken heeft, wij deden dat vaker." Achterdeurtje Kan Schippers de koning nu nog om hulp vragen tijdens deze formatie? Zijzelf niet, maar de Tweede Kamer wel. Als een Kamermeerderheid be sluit dat de koning maar eens met de partijleiders moet praten, kan hij via een achterdeurtje toch nog een rol krijgen bij de vorming van een nieuw kabinet. De kans daarop is klein. Met name D66-leider Alexan der Pechtold was er een groot voor standervan om de koning op afstand te plaatsen, hij zal er niet happig op zijn om Willem-Alexander er nu toch bij te roepen. Ook Schippers zelf gaat ervan uit dat ze het zonder hulp kan. „Partijen zijn volwassen en ver antwoordelijk genoeg. Zij kunnen ook tellen. Na beraad dit weekend kunnen er nieuwe mogelijkheden op tafel komen." Alleen oud-informateur Uri Ro senthal (VVD) denkt dat de rol van de koning uiteindelijk geen verschil maakt. „Het staatshoofd kan ook een informateur aanwijzen die niet ge pruimd wordt door andere partijen. Het zijn de politieke leiders die uit eindelijk bepalen wat er te gebeuren staat." Het ging er ineens meer over hoe iedere partij weieens last heeft van een mastodont Het heeft grote impact. Ruth Peet oom, partijvoorzitter van de chris tendemocraten, belt zelfs met Wijf fels. Zij is verbolgen dat de oud-in formateur het nodig vindt zich te mengen in dit broze proces. Wijffels blijft achter zijn woorden staan. Het klimaatdossier wordt erdoor geparkeerd, tot ongenoegen van GroenLinks. Door de kritiek groeit ook de solidariteit. „Het ging ineens niet meer over de problemen op kli maat, maar over Wijffels en hoe ie dere partij weieens last heeft van een mastodont", zegt een ingewijde. Daarna werd de naam van de CDA'er een running gag: bij problemen wordt 'misschien moeten we Her man Wijffels even bellen?' geroepen. Diezelfde donderdag komt er nog een 'propje in de pijp' - aldus Schip pers - en dat moet er volgens de in formateur eerst uit. Het gaat de hele dag over migratie. Het is de eerste keer dat er één dag over één onder werp wordt gesproken. Schippers merkt dat de verschillen groot zijn. Zondagavond belt ze de onderhan delaars: maandag wil ik hier knopen over doorhakken. Maar in plaats van een doorbraak komt er een breuk. Verwijten zijn er niet, zelfs niet als het stofis neergedaald. Niemand spreekt een onvertogen woord over de collega-onderhandelaars. „Ik hoop dat we daarmee een nieuwe politieke trend aan de onderhandelingstafel hebben neergezet. Een politieke cul tuur zonder slaande deuren", zegt Klaver bij de bijeenkomst die Groen Links woensdagavond organiseert om verantwoording af te leggen. Wel wekt GroenLinks argwaan bij de andere onderhandelaars omdat de hele fractie paraat blijkt te staan op het moment dat het breekt. Joey Boink, de beeldvoerder van Klaver, staat zelfs gewapend met camera klaar. Via berichtjesprogramma Slack stuurt een woordvoerder citaten van Rutte, Buma en Pechtold naar de woordvoerder van Klaver. De Groen- Links-leider is de laatste in de rij en het is dan 'handig' als hij weet wat zijn voorgangers hebben gezegd. De andere partijen zijn overvallen door de breuk. Is GroenLinks dat dan niet? Toevallig Daar wordt die suggestie verworpen. De Kamerleden waren toevallig in Den Haag omdat fractiegenoten Rik Grashoff en Liesbeth van Tongeren er een cursus verzorgden, zo klinkt het. Bij GroenLinks wilden ze juist 'dolgraag' meeregeren, wordt gezegd tegen iedereen die het wil horen. In 2006 mislukte het, in 2010 ontbrak wil bij Rutte, maar 2017 - na de grootste verkiezingswinst ooit - moest het écht gaan gebeuren. Maar deze keer liep het mis op de inhoud en niet op onwil, zo wordt bena drukt. Géén trauma. „Next!" De par tij wil de 'beweging' uitbouwen. Met één doel: dat de partij bij de volgende verkiezingen zo groot wordt dat bij de kabinetsformatie geen partij meer om GroenLinks heen kan. Dit verhaal is tot stand gekomen na ge sprekken met acht ingewijden. Zij ver leenden hun medewerking op voor waarde van anonimiteit. zaterdag 20 mei 2017 Een enkeling fluistert het al voor zichtig op het Binnenhof: als de impasse rond de kabinetsforma tie voortduurt, moet de koning misschien toch aan het werk wor den gezet. Het staatshoofd kan een duwtje in de goede richting geven, bevestigen oud-informa teurs. Deborah Jongejan Hannke Keultjes Den Haag Oud-informateur Uri Rosenthal De hoofdrolspelers in het eerste hoofd stuk van de formatie met (vlnr) Mark Rutte, Alexander Pechtold, Jesse Klaver, Sybrand Buma en formateur Edith Schippers (foto onder), foto's anp Ingewijde Informateur Uri Rosenthal ging in 2010 nog op bezoek bij het staats hoofd tijdens de formatie, foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9