'Al met al ben Ik van de ellende sterker geworden' .1 „In de periode van mijn ziekte heb ik de mensen om me heen pas echt goed leren kennen. Er waren vriendinnen die me steunden, er waren er ook die precies de verkeerde dingen zeiden, zoals: 'Oh, ik ken iemand die er wél aan dood is ge gaan.' Ik had last van die negativiteit. Tweeënhalf jaar geleden begon het al lemaal. Ik had een gevoelig plekje onder mijn borst, dat voelde als een ontsteking. Ik dacht: misschien komt het van mijn beugelbeha. De huisarts stuurde me voor de zekerheid door naar het ziekenhuis. Dezelfde dag nog kreeg ik een punctie en niet veel later het vreselijke bericht: de tumor is kwaadaardig en snel groeiend. Het eerste wat ik dacht: ik ga dood. En hoe moet het dan met de kinderen? Er werd een borstsparende operatie inge pland. Ook de poortwachter, de hoofd lymfeklier, werd verwijderd. De kanker was niet uitgezaaid, maar er werden nog wel kankercellen gevonden aan de rand van het verwijderde weefsel, dus dat betekende nog een operatie om al het borstweefsel weg te halen. Toen ik daarvan hersteld was, begon de chemo, preventief. Ik moest acht kuren doen en ben daar heel erg ziek van ge weest. Ik hield niks binnen, lag als een vaatdoek op de bank. Bijna al mijn nagels lieten los en binnen twee weken begon nen de eerste plukken haar los te laten. Ik besloot het nog verder uitvallen van mijn haar voor te zijn en liet mijn jongste dochter mijn staart afknippen en ging er daarna met de tondeuse overheen. Ik vind het heel moeilijk dat mijn ziekte ook invloed heeft gehad op het leven van mijn dochters. Ze zijn vast bang geweest me te verliezen, al hebben ze dat nooit zo uitgesproken. Met name de jongste, nu 11 jaar, praat er niet graag over. Ze heeft in die tijd wel een ca- 'EEN VROUW DIE KANKER HEEFT GEHAD, KRIJGT NIET MAKKELIJK EEN HYPOTHEEK' deautje voor me gemaakt, zo lief. Het was ingepakt in een tekening. Daar stond op: 'Ik hou van je, lieve mama, hoe moeilijk de tijd ook was, voor altijd.' Met de oudste, zij is 14, praat ik er wat vaker over. Of we huilen even samen. Wat het voor iedereen nog zwaarder maakte: terwijl ik midden in de behandelingen zat, vertrok mijn man. Hij ging steeds vaker weg, want had toch ook een verzetje nodig. Het excuus? 'Ik ben nou eenmaal niet zo'n zorgzaam type.' Ik wil er niet al te veel woorden aan vuil maken, maar zijn vertrek heeft die periode uiteraard extra zwaar ge maakt. We waren 18 jaar samen. Ik woon nu nog in het huis waar ik met mijn ex woonde. Dat moet verkocht worden. Het liefste wil ik naar de stad. Een beetje leven om me heen weer. Maar dat is niet zo makkelijk. Ik werk weliswaar een paar dagen per week, maar een vrouw die kanker heeft gehad, krijgt niet snel een hypotheek. Al met al ben ik van die ellendige periode sterker geworden, al blijft de angst op terugkeer altijd aanwezig. Ik lééf meer dan vroeger, zeg vaker: 'Ja, doen we.' Dit interview, dat had ik vroeger niet gedaan. Nu denk ik: je weet nooit wat het brengt. Ja, er is weinig meer wat ik niet durf." 41 Genezen na vijfjaar magazine 23 Borstkanker zette het leven van Angela van Hastenberg (45) volledig op z'n kop. Ze verloor niet alleen het vertrouwen in haar lichaam, maar ook haar relatie. Wanneer kun je nu eigenlijk zeggen datje genezen bent van kanker? Doorgaans houden artsen een periode van vijf jaar aan. Als er in die periode geen terugval van de ziekte is geweest, dan kan de patiënt genezen worden ver klaard. Toch geeft de termijn van vijf jaar geen absolute zeker heid. Wel is het zo dat hoe langer de peri ode van kankervrij zijn duurt, hoe kleiner de kans op terugval. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77