V Filmfreak Ab Zagt en popjournalist Stefan Raatgever draaien door 'Het is tijd om deze verhalen te vertellen. Dat de (wee Duitslanden wel overeenkomsten hadden, dringt nu door' Met stijgende verbazing keekAb Zagt naar enkele recente Duitse tv-series. Werden zogenoemde Romeo- spionnen echt op deze manier opgeleid? at is de beste manier om een vrouw te verleiden? „Kijk altijd in haar linker oog. Daar zit namelijk een rechtstreekse verbintenis naar haar vrouwelijke emoties", beweert een docent ijskoud. De mannelijke leerkracht zegt zelfs in het bezit te zijn van wetenschappelijk neurologisch bewijs voor zijn stelling tij dens een les voor beroepsverleiders uit de toenmalige DDR. De klas vol leergierige en ijverig meeschrijvende agenten wordt klaargestoomd om in West-Duitsland als spionnen vrouwen in overheidsfuncties het bed in te krijgen. Doel: zoveel moge lijk staatsgeheimen loskrijgen. Ging het er in de jaren 70, ruim voor de val van de Berlijnse muur, echt zo naïef aan toe in de DDR? De scène, uit de Duitse tv-serie Der Gleiche Himmel (door de VARA uitgezon den als The Same Skywekt nu vooral de lachlust op. Toch maar even gebeld met regisseur Oliver Hirschbiegel (59), die eerder de veelgeprezen speelfilm Der Untergang over Hitler in zijn nadagen maakte. Klopt dit allemaal wel? „Ik ben bang van wel", be aamt Hirschbiegel. „Uit onze research is gebleken dat deze zogenoemde Romeo-agenten tot in de kleinste details wer den voorbereid op hun leven in West-Duitsland. Ze moes ten alle gewoonten van de Bondsrepubliek onder de knie krijgen. Dus ook hoe ze moesten omgaan met wes terse vrouwen die anders waren - minder geëmanci peerd - dan de vrouwen in de DDR. Maar als je nu naar zo'n scène kijkt is het vooral lach wekkend." Kijkend Der Gleiche Himmel, waarin ook de dubieuze do- pingpraktijken in de sport wereld behandeld worden, dringt de vraag zich op of de makers af willen rekenen met dit recente Duitse verleden. Of is het ook een vorm van nostalgie? Hirschbiegel heeft een an dere visie. „Ik denk dat de tijd voor Duitsers rijp is om deze verhalen te vertellen. De een wording is niet bepaald zon der slag of stoot verlopen. Het besef dat het Duitse volk, ver- verklaart ook de titel Der Gleiche Him mel." De regisseur is niet de enige die dit deel van het verleden behandelt. In een andere tv-serie - Deutschland 83 - draait het om door de DDR gestimuleerde seksspionage in de jaren 80 van een Romeo-agent. Hij papt aan met een se- deeld over twee landen met een totaal verschillend sys teem, toch heel veel overeen komsten had, dringt steeds meer tot iedereen door. Dat cretaresse die voor een Duitse generaal werkt. Hij moet haar NAVO-geheimen over kernraketten ontfutselen. De me thoden - onhandig geplaatste micro foontjes onder bureaus - doen vooral Afrekening of nostalgie itfl Versierkunst Aantrekkelijke mannen leren hoe ze met wes terse vrouwen moeten omgaan. 161 zaterdag 20 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70